Zdroj: Deceuninck

Ako sa po lete správne postarať o kompozitnú terasu?

17. 09. 2021 Zdieľať

Počas leta je terasa vystavená mnohým vplyvom, ako je dážď, slnko i väčšia prevádzková záťaž. Na čo by ste po ukončení letnej grilovacej sezóny nemali v prípade terasy zabudnúť? Aby kompozitná terasa plnila svoj účel aj budúci rok, bola rovnako pekná a funkčná, treba ju správne zazimovať.

Na rozdiel od drevených terás sú terasy z kompozitných materiálov nenáročné na údržbu. Počas celej svojej životnosti sa nemusia ošetrovať žiadnymi umelými konzervačnými prostriedkami, nátermi, lakmi ani tmelmi. Odpadá tiež nutnosť výmeny práchnivejúcich dosiek.

Na čistenie väčšinou stačí voda so saponátom

Aj terasa z kompozitu si však zaslúži posezónnu údržbu, resp. čistenie. Na väčšinu nečistôt, ako je usadený peľ a prach, lístie v škárach či vodné mapy postačia obyčajné domáce potreby na upratovanie. Nečistoty možno odstrániť vodou s trochou saponátu, metlou alebo mopom, prípadne môžete zvoliť vysokotlakový čistič. „Venujte však pozornosť jeho správnemu použitiu. Vzdialenosť trysky od terasy by počas čistenia nemala byť menšia ako 30 cm. Terasu treba čistiť v smere drážok a tlak nesmie prekročiť 100 barov. V žiadnom prípade nepoužívajte vysokotlakové čistiace prostriedky s rotačnou tryskou,“ vysvetľuje Petr Klaban, technický a produktový manažér pre stavebné systémy Twinson.

Čistenie kompozitnej terasy

Vodné mapy a väčšinu nečistôt na kompozitnej terase odstránite iba s čistou vodou so saponátom. Zdroj: Deceuninck

Škvrny spôsobené chemickými prípravkami (napríklad od rozpúšťadiel, riedidla, acetónu a pod.) alebo drobné ryhy sa musia vybrúsiť jemným brúsnym papierom v smere drážok. Škrabance treba najprv navlhčiť, čím sa zamedzí zosvetleniu opracovávaného miesta. Odstráňte prach a miesto následne opláchnite vodou. Ak vznikne hlboká ryha, je dobré kontaktovať montážnu firmu.

Ako si poradiť s odolnými škvrnami

Veľmi opatrní buďte najmä pri grilovaní. V prípade, že vám ostanú na terase škvrny od kávy, červeného vína, kečupu či ovocných štiav, teda od potravín, ktoré neobsahujú mastnotu ani olej, odporúčame ihneď nečistoty odstrániť prípravkom na kompozitné terasy (napr. Twinson). Stačí ho zriediť s vodou a pomocou mäkkej kefy škvrnu vyčistiť. Následne treba miesto opláchnuť vodou či vystriekať vysokotlakovým čističom.

Čistenie kompozitnej terasy

Pri použití vysokotlakového čističa dbajte na dostatočnú vzdialenosť trysky od terasy – mala by byť aspoň 30 cm. Zdroj: Deceuninck

Dávajte pozor, aby nedošlo k znečisteniu terasy rastlinnými alebo živočíšnymi tukmi a olejmi obsiahnutými napr. v masle či majonéze, ťažšie odstrániteľné sú aj škvrny od opaľovacích krémov alebo vosku od sviečok. „V tomto prípade je nevyhnutné škvrnu čo najrýchlejšie vyčistiť. Na tento účel potrebujete špeciálny prostriedok, napríklad Twinson O-Clean, ktorý pôsobí aj na stopy po silikóne, lepidle či laku. Fľaštičku so sprejom pretrepete, nastriekate na škvrnu, necháte pôsobiť a opláchnete vodou. Zásadne nepoužívajte rozpúšťadlá, ktoré môžu WPC povrch poškodiť,“ odporúča P. Klaban.

Čistenie kompozitnej terasy

V prípade škvŕn od oleja, opaľovacieho krému či majonézy sa odporúča použiť špeciálny prostriedok na ťažko odstrániteľné škvrny, napríklad Twinson O-Clean. Zdroj: Deceuninck

Jedenkrát ročne skontrolujte pevnosť dosiek

Po letnej sezóne by ste mali skontrolovať aj pevnosť uchytenia dosiek, lemovanie a povolené skrutky. Ak objavíte prasknutú alebo vážne poškodenú dosku, treba ju vymeniť. Náročnosť výmeny dosky závisí od systému jej uchytenia. Pri kvalitných kompozitných terasách je to jednoduché, pretože stačí chybnú dosku vybrať a vymeniť ju za novú.

Kompozitná terasa

Okrem vyčistenia terasy ju treba po lete aj skontrolovať – pozrieť pevnosť uchytenia dosiek a dotiahnuť povolené skrutky, aby bola terasa v dobrom stave pripravená na ďalšiu letnú sezónu. Zdroj: Deceuninck

Pri lacnejších systémoch je, žiaľ, nevyhnutné demontovať celú terasu až k poškodenej doske. Pred príchodom zimy sa ešte odporúča upratať z terasy záhradný nábytok. Pozor na ťahanie nábytku po terase, zvlášť kovový nábytok môže povrch poškriabať. Terasu na zimu nezakrývajte. Sneh z nej odhrabávajte radšej nekovovým náradím, čím sa vyhnete jej poškodeniu.

Zdroj a foto: Deceuninck

Kategória: Záhradné stavby
Tagy: čistenie terasy kompozitné materiály september v záhrade terasy údržba vonkajšie terasy záhrada zimná záhrada
Zdieľať článok