Tipy na JÚN pre záhradkárov

10. 06. 2011
Zdieľať

Neviete čo s priestorom medzi domom a garážou, či domom a skleníkom? Inšpiráciou pre vás môže byť nápad nášho čitateľa, ktorý na takomto mieste vytvoril pôvabnú japonskú minizáhradku.

TIP čitateľa: Japonská minizáhradka

Keďže predpokladal, že klasickým kvitnúcim druhom sa v tieni a vlhku medzi budovami nebude dariť, rozhodol sa pre rastliny okrasné listami, ktoré sú pre japonské záhrady typické, a vytvoril tu celoročne atraktívnu kompozíciu. Z kvitnúcich druhov zvolil do tieňa vhodnú a vlhkomilnú astilbu, ktorú doplnil prasličkami, papraďorastmi, bambusmi a pôdu pokrývajúcou pachysandrou. Japonský nádych dodáva aj niekoľko typických doplnkov a štrková plocha symbolizujúca vodu.

Ak aj vy máte zaujímavý tip týkajúci sa záhrady a zelene, neváhajte a napíšte nám na adresu zahrada@jaga.sk. Tie najzaujímavejšie uverejníme a odmeníme praktickým darčekom od firmy Fiskars.


Rastlina mesiaca: Majestátna kleoma

Rastlina mesiaca: Majestátna kleoma
Daniel Košťál

 

 

Rastlina mesiaca: Majestátna kleoma

Aj kvetinové záhony by mali mať štýl – ideálne je kompozíciu farebne zladiť, jednotlivé rastliny usporiadať podľa výšky a hlavne vybrať druhy, ktoré sa do podmienok vašej záhrady hodia, prípadne sa im dobre darí spolu. Univerzálnou, nádherne kvitnúcou a tak trochu zvláštnou letničkou je kleoma (Cleome spinosa), ktorá pochádza z Južnej Ameriky. Rastie vzpriamene do výšky až 1,5 m, takže sa výborne hodí do pozadia či stredu kvetinového záhona. Pavúčie ružové alebo biele kvety sa objavujú počas celého leta vo veľkých množstvách. Kleomy rastú veľmi rýchlo, žiadajú si slnečné miesto chránené pred vetrom, výživnú pôdu a výdatnú zálievku, raz týždenne s pridaním hnojiva na kvitnúce letničky.

 

 

 

TIP na balkón: Malá zeleninová záhradka

Na balkóne nemusia rásť len okrasné rastliny, ale môžu aj úžitkové – okrem byliniek či korenín si tu môžete vypestovať tiež chutnú zeleninu. Stačí, ak je váš balkón slnečný a teplý, a ak bude mať zelenina pravidelný prísun vlahy (najlepšie je polievať ju odstátou vodou). Substrát by mal byť kyprý a výživný, ideálne je kúpiť v záhradníctve špeciálne namiešanú zmes na pestovanie zeleniny. Počítajte aj s tým, že zeleninu bude treba pravidelne prihnojovať (úroda bude potom kvalitnejšia). Na balkóny sa hodia napríklad papriky, rajčiaky a uhorky (podobne ako rajčiaky potrebujú oporu), tešiť sa budete môcť aj z listového šalátu, vňaťového petržlenu, cibuľky, pažítky, fazule, reďkovky alebo žeruchy.


TIP na balkón: Malá zeleninová záhradka

TIP na balkón: Malá zeleninová záhradka
Daniel Košťál


Knižný TIP: Záhradný nábytok / Alena Müllerová

Knižný TIP: Záhradný nábytok / Alena Müllerová

 

 

Knižný TIP: Záhradný nábytok / Alena Müllerová


Neodmysliteľnou súčasťou väčšiny záhrad je aj exteriérový nábytok. Sezóna je v plnom prúde a možností je veľa, vybrať si do záhrady ten správny typ teda nemusí byť jednoduché. Pomôcť vám pri tom môže publikácia z vydavateľstva ERA, v ktorej sa môžete inšpirovať rôznymi riešeniami, dozviete sa, z čoho všetkého si vlastne môžete vyberať, aké sú výhody a nevýhody rôznych materiálov, aj bez ktorých doplnkov by lebedenie na záhrade nebolo tým pravým orechovým. Nájdete tu tiež informácie o tom, ako rôzne druhy záhradného nábytku čistiť a ošetrovať, prípadne správne skladovať.
Dostanete kúpiť v kníhkupectve JAGA v budove Stavebnej fakulty STU v Bratislave za 3,22 €.

 


Trendy: Záhradné ležovisko

Trendy: Záhradné ležovisko

Trendy: Záhradné ležovisko

Záhrady sa dnes stávajú exteriérovým obytným priestorom so všetkým, čo k tomu patrí, a tak sa v nich čoraz častejšie objavujú aj záhradné pohovky či ležoviská, kde sa dá výborne relaxovať s knihou v ruke alebo si len tak na chvíľu zdriemnuť. Najlepšie je pre ne nájsť odľahlé, chránené miesto. V ich bezprostrednom okolí by mali rásť rastliny, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie aj psychiku – môžu to byť napríklad rôzne kvitnúce či aromatické druhy (nie s výraznou vôňou), vyhnúť sa však treba takým, ktoré by mohli vyvolať alergickú reakciu. Záhradné ležovisko si môžete vystlať matracmi či vankúšikmi, ktoré farebne zladíte s okolitou výsadbou alebo s celou záhradou.


TIP na nákup: Praktický vyžínač

TIP na nákup: Praktický vyžínač
Stihl

TIP na nákup: Praktický vyžínač

Vyžínač, ktorý kosí plastovou strunou, je praktickým pomocníkom pri úprave miest ťažko dostupných kosačkou – v kútoch, pri plote či okolo úzkych záhonov. V ponuke sú modely s elektrickým, akumulátorovým aj motorovým pohonom, väčšinou sú odľahčené a dajú sa bez problémov ovládať jednou rukou, viaceré majú ergonomické či teleskopické rukoväte. Vyberajte si podľa charakteru kosenej plochy a všímajte si nielen cenu, ale napríklad aj to, či má strunová hlava ručný, poloautomatický alebo automatický posun struny (pri práci vám to veľmi pomôže). Určite oceníte otočnú žaciu hlavicu na kosenie trávy pod krami. Ak nakúpite u dobrého obchodníka, pomôže vám aj s prípadným servisom.

V júni nezabudnite:

– Začať s výsevom dvojročných rastlín – nezábudiek, sirôtok, sedmokrások, cheirantov a ďalších. Peknými kvetmi sa vám odmenia nasledujúcu jar.
– Odstrániť odkvitnuté kvety rododendronom – podporíte tým tvorbu kvetov na budúcu jar. Najlepšie je kvet jemne vylomiť do strany tak, aby ste nepoškodili puk s listami.
– Vysádzať trvalky, trávy a dreviny s koreňovým balom, ideálne za daždivého počasia.
– Pravidelne zavlažovať a prihnojovať kvetinové a zeleninové záhony a záhony ruží. Čerstvo zasadené dreviny vyžadujú výdatnejší prísun vody, s ich prihnojovaním však ešte nejaký čas počkajte.
– Pravidelne kosiť a zavlažovať trávnik.
– Odstraňovať odkvitnuté kvety na jar kvitnúcim trvalkám, napríklad ostrôžkam. Mnohé sa vám za to v lete odvďačia druhým kvitnutím. Vyšším druhom treba dať pevnú oporu.
– Tvarovať borovice – výhonky zaštipnite asi v polovici, ihličnany budú potom kompaktnejšie.
– Postarať sa o skalku. Potrebné je najmä ostrihať odkvitnuté vankúšovité trvalky – floxy a taričky. Vytvoria potom pekné kompaktné kopčeky.
– Zalievať a prihnojovať kvety na balkónoch a terasách. Dlhé výhonky môžete zastrihávať, rastliny sa potom rozkonária a bohatšie zakvitnú. Ak dlhšie prší, schovajte nádoby so surfíniami, ktoré dážď neznášajú.
– Presadiť citrusy a umiestniť ich do polotieňa v záhrade alebo na terase.
– Vyniesť izbové rastliny z bytu na terasu alebo do záhrady na letnenie, ideálne je umiestniť ich niekde do polotieňa.
– Vybrať z pôdy cibule odkvitnutých tulipánov a hyacintov, nechať ich usušiť a uskladniť až do septembra, kedy ich treba opäť vysadiť.

 

Zodpovedná redaktorka: Erika Kuhnová

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: balkón mesiac na Praktické rady rastlina záhrada
Zdieľať článok

Diskusia