22. 06. 2005
Zdieľať

Neveľký starší rodinný dom v meste na Záhorí – na prvý pohľad nič zvláštne. Za malou železnou bránkou a plotom s mohutným exemplárom brečtanu sa však ukrýva pozoruhodná záhrada – ozajstné zelené kráľovstvo. Aj keď jej rozloha nie je veľká, nachádza sa v nej množstvo nádherných i vzácnych druhov okrasných rastlín. Nezameniteľnú pečať tejto záhrade vtlačil čas, no aj tak v každom ročnom období prekvapí niečím pozoruhodným. Veľkým zážitkom je predovšetkým jej jarná návšteva.






Z horárne do mesta


V kráľovstve snežienok

26403
Daniel Košťál

Majiteľka tejto záhrady bola s prírodou spätá prakticky od malička. Vyrastala v horárni v borovicových lesoch, blízko dnes už okresného mesta na Záhorí. Už jej otec horár bol nadšeným zberateľom a pestovateľom drevín, trvaliek a letničiek. Najviac ju však do veľkolepého sveta okrasných rastlín zasvätil jej manžel, rovnako nadšený milovník záhradného umenia. Spolu s ním (a niektorými obľúbenými rastlinami) sa takmer pred päťdesiatimi rokmi presťahovali do novopostaveného domu v meste. Pri ňom sa nachádzal aj menší pozemok vhodný na založenie záhrady, a tak sa ich záhradnícke plány rodili od prvého dňa po nasťahovaní. Manželia začali zakladať prvé letničkové záhony a vysadili prvé okrasné dreviny. Mohutná katalpa (Catalpa bignonioides), ktorú vlastnoručne vypestovali z malého semiačka, a ešte vyššia borievka (Juniperus communis) sú v súčasnosti najstaršími drevinami v tejto pozoruhodnej záhrade. Najviac nápadov a inšpirácií získali majitelia z odbornej literatúry – z množstva kníh, atlasov rastlín a časopisov. Majiteľka dokonca ešte vlastní niekoľko ročníkov prvých záhradníckych časopisov a poradcov, časť z nich je okrem slovenčiny a češtiny aj v nemčine a angličtine. Štúdium


V kráľovstve snežienok

26410
Daniel Košťál

odbornej literatúry dopĺňali návštevami rôznych botanických záhrad a arborét. A keďže ich veľkou záľubou bolo aj cestovanie, dostali sa postupne na mnohé zaujímavé miesta nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí – v Rakúsku, vo Francúzsku, v Taliansku alebo vo Švajčiarsku. V záhrade sa postupne objavovali nové a zaujímavé druhy okrasných rastlín, ešte pred niekoľkými rokmi ich bolo viac ako dvesto druhov. Majitelia záhrady založili rozsiahlu skalku s malým jazierkom, vysadili niekoľko druhov rododendronov a azaliek, vresovcov a vresov, do ich zbierky postupne pribudli najznámejšie popínavé dreviny, zaujímavé ihličnany a množstvo rozmanitých cibuľovín. Časovo pomerne náročná starostlivosť o záhradu bola pre majiteľov každodenným rituálom. Navyše v záhrade systematicky stále niečo pribúdalo, pričom nové rastliny pochádzali z rôznych, najmä moravských záhradníctiev alebo ich majitelia získali výmenou od iných záhradkárov. Po manželovej náhlej smrti majiteľka prevzala všetku starostlivosť o zbierku rastlín do svojich rúk, ale nové rastliny do záhrady už nepribúdali.

Jarný kvetinový karneval


V kráľovstve snežienok

26407
Daniel Košťál

Na starostlivosť náročnejšie letničkové záhony tak po čase nahradili bohaté zmiešané trvalkové výsadby, pri múre domu vznikol aj zaujímavý štrkový záhon s rozsiahlou zbierkou skalkových trvaliek. Majiteľka je napriek vyššiemu veku stále vitálna a s nadšením rozpráva o tom, aké má a mala skúsenosti s pestovaním rôznych okrasných rastlín a rada sa podelí o zaujímavé historky z ich získavania. Počas vegetačnej sezóny ju možno nájsť práve v záhrade, aj keď sa do nej v poslednom období rozhodla zasahovať len minimálne. A práve vďaka tomu získalo toto miesto neobyčajný ráz. Mnohé kry, najmä ruže, sa rozbujneli a dostali tak čarovnejšiu podobu, popínavé dreviny ako brečtan, akébia, vistéria a vlkovec obrástli starý záhradný domček a okolité ploty. Postupne sa intenzívne rozmnožili aj voňavé floxy (Phlox paniculata), tajomné orlíčky (Aquilegia x hybrid), krásky (Coreopsis grandiflora) a rudbekie (Rudbeckia fulgida „Goldsturm“), ktoré dodávajú záhrade počas leta neopakovateľnú atmosféru. V tienistých partiách pod stromami sa na podklade listovky rýchlo rozrástli rôzne druhy papraďorastov, kopytníky a zimozeleň. Najkrajším obdobím je tu však určite jar. Kvetinový karneval naštartuje začiatkom roka bohato kvitnúci starší exemplár čemerice čiernej (Helleborus niger), ktorý je pomerne vzácnou súčasťou záhrady, husto


V kráľovstve snežienok

26405
Daniel Košťál

rozkonárený ker jazmínu nahého (Jasminum nudiflorum) s jednoduchými žltými kvietkami a prenikavo voniaci lykovec (Daphne mezereum). Takmer na každom miestečku pod stromami, krami, v trávnikoch a na skalke sa začiatkom jari so slnečnými dňami postupne začnú objavovať rôzne druhy cibuľovín, ale najviac snežienky (Galanthus nivalis). Pri pohľade na ne máte pocit, že ste toľko snežienok pokope ešte nikdy nevideli. Ich vernými spoločníkmi sú tavolíny (Eranthis hiemalis), puškínie (Pushkinia scilloides), scily (Scilla sibirica), krokusy (Crocus) a modravky (Chionodoxa luciliae). Počas slnečného počasia je pohľad na rozkvitnuté plochy naozaj očarujúci. Aký je recept na takýto úspech? Majiteľka necháva vždy po odkvitnutí rastlín ich listy odumrieť a v letnom období tieto plochy vôbec nezalieva. Takisto sa snaží nechať na týchto miestach napadané lístie, čo podporí vznik listovky blahodarnej pre rastliny . Cibuľoviny sústredené v rôzne veľkých skupinkách tak každoročne kvitnú bohatšie. Krátko nato sa celá záhrada sfarbuje do modra – kvitnúť začínajú nezábudky (Myosotis alpestris), takmer trávovité kosatce (Iris sibirica) a modrice (Muscari armeniacum). Nájsť tu možno aj niekoľko druhov voňavých fialiek a modrastých pečeňovníkov (Hepatica nobilis). Tie potom vystriedajú romanticky kvitnúce japonské azalky a kalichovité ružovo-biele kvety mohutnej magnólie.

Cibuľoviny dopĺňajú kry


V kráľovstve snežienok

26411
Daniel Košťál

Niekdajšou pýchou tejto záhrady bola naozaj zaujímavá zbierka rododendronov a azaliek zastúpená niekoľkými druhmi. Tie boli zámerne umiestnené tak, aby ich bolo dobre vidieť už z ulice a pri príchode do domu. Po rokoch však zostali len azalky, aj to len niekoľko exemplárov. Samozrejme, v tejto záhrade nechýbajú rôzne druhy tulipánov, pričom za najkrajšie majiteľka považuje mnohokveté červeno kvitnúce kultivary. Kvitnú tu aj narcisy, ružové a modré hyacinty a korunky kráľovské, pričom všetko je dokonale zakomponované do premysleného konceptu záhrady. Jarné obdobie každoročne zavŕšia bohato kvitnúce voňavé ruže a dva kultivary drevitej pivonky (Paeonia peregrina). Raritou a zároveň dokonalou deliacou stenou v záhrade je nádherná ruža Hugova (Rosa hugonis) s jemne žltými kvetmi. Je tu aj niekoľko ďalších botanických, ale aj popínavých druhov, ktoré sú na jeseň obsypané množstvom krvavočervených šípok. Jarnej prehliadke farieb dominujú dve nádherne kvitnúce okrasné jablone, ružovo kvitnúci čínsky orgován (Syringa rothomagensis), kéria (Kerria japonica) a nízke trojpuky (Deutzia scabra) s ružovými a bielymi kvetmi. Pri záhradnom domčeku upúta stará kvitnúca mahónia (Mahonia aquifolium), exoticky pôsobiaci udatník (Aruncus dioicus) a okolo neho bohato kvitnúce koberce konvaliniek (Convallaria grandiflora) a blyskáčov.

Japonské javory a zakrpatené ihličnany

Jarou sa, samozrejme, čarovná krása tejto zaujímavej záhrady nekončí. Leto prináša množstvo kvitnúcich trvaliek, kvitnúce okrasné cesnaky, citrónovo voňajúce ľaliovky, levanduľu a pakosty. Nádherná je tu aj jeseň, svoje šarlátovočervené lístie vystavuje na obdiv javor dlaňovitolistý (Acer palmatum), ktorý je počas celého roku skrytý v tieni mohutnej magnólie.


V kráľovstve snežienok

26408
Daniel Košťál

Nádherné sú aj rôzne druhy kvitnúcich okrasných tráv, nízke chryzantémy, kvitnúci rohoblizník olovníkovitý (Ceratostigma plumbaginoides), zľatobyl (Solidago) alebo rozchodník (Sedum spectabile). Rozprávkový dojem vyvolá pohľad na drobné jabĺčka – plody okrasných jabloní – alebo na struky – plody katalpy. Oba stromy rastú na okrajoch pozemku v blízkosti záhradného domčeka. Ani zimné obdobie na kráse tejto záhrade neuberie. Vtedy vynikne celkový habitus opadavých krov, súplodí trvaliek a dokonalý tvar zakrpatených ihličnanov, ktoré sú súčasťou skalky. Možno tu nájsť staršie exempláre cyprušteka (Chamaecyparis obtusa „Nana Gracilis“), tuje (Thuja occidentalis „Nana), zakrpatené smreky (Picea pungens „Globosa“ a Picea abies „Nidiformis) a nízky kultivar jedle (Abies concolor „Compacta“). V zime dodáva ihličnanom neopakovateľné čaro snehová pokrývka, listy plazivých trvaliek dekoruje zasa inovať. Romantickú náladu v tomto ročnom období dotvára pohľad na záhradný domček obrastený popínavými rastlinami alebo zasneženú vtáčiu búdku. To je len časť toho, čo vzniklo na malom priestore z obrovského nadšenia a postupného získavania znalostí. V tejto záhrade sa akoby zastavil čas. Nie je moderne riešená, presne a úhľadne nalinkovaná ani preplnená bazénmi alebo modernou osvetľovacou technikou. Napriek tomu je zaujímavá tým, že je originálna a celoročne atraktívna. A prečo sa tu tak všetkému darí už toľko rokov? Majitelia rastliny vysádzali len vtedy, keď vedeli, že im budú vedieť poskytnúť adekvátne vegetačné podmienky, mnohokrát museli úplne vymeniť okolitú zeminu, pridať rašelinu alebo zohnať štrk. Záhrade a rastlinám vždy dali to, čo nevyhnutne potrebovali, teda maximálnu starostlivosť a potrebnú lásku. A ako vidieť, záhrada sa im za to aj veľkoryso odvďačila.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: cibuľoviny dreviny kvetiny návšteva rastliny za záhrada
Zdieľať článok

Diskusia