
Záhrada inšpirovaná srdcom a krvným obehom
Tvorca tejto sviežej záhrady sa inšpiroval tajomstvom života, kolobehom vzácnej tekutiny – krvi a fascinujúcim orgánom – srdcom. Možno to znie pre niekoho trochu morbídne, no myšlienku pretvoril na obdivuhodné a ojedinelé dielo.
Malú mestskú a skôr tienistú záhradu v Anglicku, ktorou vás tentoraz prevediem, charakterizuje farebná striedmosť – v hre je len zelená a červená. Okrem toho vyniká premysleným usporiadaním rastlín a skutočne precíznym zakomponovaním všetkého, čo typická mestská záhrada má vo výbave – vodná nádrž, plávajúca terasa, odpočívadlo… Všetko okrem zelene je, samozrejme, červené! Dynamické. Energickosť červenej zmierňuje množstvo rôznych odtieňov zelenej prítomnej v listoch trvaliek a krov.
Precízna skladba rastlín
Voda = život
Začlenenie vodného prvku majiteľ požadoval už pri prvom stretnutí s dizajnérom. Tomu to len zapadlo do jeho koncepcie – najmä voda predsa rozbieha a dynamizuje život. Do karát mu hral aj fakt, že na pozemku bola pomerne vlhká pôda. Jazierko sa sem doslova pýtalo. V súčasnosti, po piatich rokoch dokonale zapadlo do prostredia – jeho okraje zakryli okrasné trávy a vodná trstina. Na prvý pohľad záhradná kompozícia pripomína lesnú tôňu, do ktorej niekto vsadil zopár nápaditých prvkov a relaxačnú zónu.
Daniel Košťál
Cesty krvi
Nápadnou dominantou záhrady sú svietivo červené lesklé poohýbané oceľové tyče. Imitujú tepny a cievy, dôležité cesty pre životodarnú tekutinu – krv. Prechádzajú a plazia sa celou záhradou. Vykúkajú aj tam, kde by to nik nečakal, dokonca kde-tu sa vynoria aj z vody. Napriek nezvyčajnosti nepôsobili na mňa rušivo ani odpudivo.
Daniel Košťál
Aké rastliny použil dizajnér?
Salix caprea – vŕba rakytová
Mentha piperita – mäta prieporná
Aspelnium scolopendrium – slezinník jelení
Dryopteris filix max – papraď samčia
Osmunda regalis – osmunda kráľovská
Aquilegia – orlíček
Epimedium rubrum – krpčiarka červená
Euphorbia – mliečnik
|
Hosta – funkia
Rodgersia podophylla – rodgersia
Deschampsia caespitosa – metlica
Geranium macrorrhizum – pakost
Asarum europaeum – kopytník
Tellima grandiflora – mitrovka
Anthriscus sylvestris – trebuľka
Rheum rhabarborum – rebarbora
Crateagus laevigata – hloh
|
Trombocyty v záhrade
Za pozornosť stoja aj nápadné a veľmi pohodlné nášľapné kamene (opäť v červenej farbe). Podľa zámeru dizajnérky znázorňujú krvné doštičky. Po kameňoch možno prechádzať celou záhradou – po súši aj vode – a vnímať nielen jej najkrajšie zákutia, ale aj život vo vode a v jej blízkosti. (Mimochodom, červené sú aj rybky v jazierku.)
Daniel Košťál
Trombocyty v záhrade