Záhrada stvorená na bývanie

26. 07. 2010
Zdieľať

Výrazným trendom súčasnosti je rozšíriť obytný priestor aj mimo múrov domu, do záhrady. V našich podmienkach možno záhradu takto využívať najmä od jari do jesene, keď je vonku príjemne teplo. A čo by v našej izbe pod holým nebom nemalo chýbať? Aký nábytok, doplnky či farebnosť zvoliť? Ktoré rastliny sa sem budú hodiť najlepšie?

Zhon, stres a únava – to sú časté sprievodné javy dnešného spôsobu života. Sú každodennými spoločníkmi mnohých ľudí bez rozdielu veku. A zároveň s nimi silnie aj snaha uniknúť, odpútať sa. Aspoň cez víkendy… Majitelia záhrad to majú jednoduchšie.

Práve uprostred zelene a pod šírym nebom sa totiž relaxuje najlepšie. V záhrade zabudnete na starosti i obavy – je to dokonalé miesto na stretávanie sa so známymi, hry s deťmi či domácimi zvieratami, prípadne realizovanie záľub. Ideálne je, ak sa na utváraní tohto priestoru budete spolupodieľať, prípadne si ho vytvoríte sami – potom sa tu budete cítiť ešte lepšie. Majte pritom na pamäti, že každá obytná záhrada by mala mať svoj štýl, ktorému treba prispôsobiť všetko – od výberu rastlín až po nábytok.

 


Záhrada stvorená na bývanie

275945


Záhrada stvorená na bývanie

275946


Záhrada stvorená na bývanie

275947

Srdce záhrady
Každá záhrada, aj tá obytná, by mala mať svoj kompozičný vrchol, akési srdce. Môže ním byť malá vydláždená plocha s plastikou či fontánou, prípadne pekný solitérny strom, alebo aj starostlivo udržiavaný trávnik – aj toto miesto by pritom vždy malo mať svoj ústredný bod. Na trávnik by ste v obytnej záhrade určite nemali zabudnúť. Vyžaruje z neho totiž pokoj a harmónia a po náročnom pracovnom dni môže byť pohľad naň ozajstným balzamom na dušu. Väčšia plocha s hustým a sýtozeleným trávnatým porastom v neposlednom rade dodáva celej záhrade istú veľkorysosť a práve do tohto priestoru sa môže sústrediť väčšina rodinného diania.

Obytná záhrada môže vzniknúť ako na rovine, tak aj v členitom teréne – tu môže byť dokonca ešte zaujímavejšia. Členenie jej totiž dodá dynamiku a zatrávnené kopčeky striedané malými chránenými údoliami sú na relax ako stvorené. Vytvoriť ich môžete aj umelo – na vybudovanie malej krajinky sa dá použiť napríklad zemina vykopaná pri zakladaní jazierka. Oplatí sa využiť aj pôsobenie protikladov – napríklad slnečnú terasu by malo dopĺňať tienisté zákutie.

 

Čo zohľadniť pri kúpe záhradného nábytku?

Rozhodne sa neriaďte len výhodnou cenou. Kúpu si dobre premyslite, pretože na nábytok sa zrejme budete pozerať a používať ho viacero rokov. Dôležitý je materiál aj dizajn, pričom záhradný nábytok treba, samozrejme, vyberať s ohľadom na štýl, aký v záhrade prevláda. Kupovať po kusoch sa rozhodne nevypláca. Celú zostavu (napr. stôl a stoličky či lavicu) si zaobstarajte naraz, neskôr ich prípadne môžete doplniť ležadlom alebo záhradnou hojdačkou z rovnakého materiálu a v podobnom štýle. Pri výbere treba myslieť aj na údržbu – najmenej náročný je plastový a kovový nábytok s kvalitnou povrchovou úpravou. Do úvahy by ste mali brať aj to, či budete nábytok častejšie prenášať (v tom prípade zvažujte aj jeho hmotnosť), alebo bude mať stabilné miesto (môže byť aj robustnejší a ťažší) a odpovedať by ste si mali aj na otázku, či ho máte kde uskladniť na zimu.

Veľmi dôležité je tiež osvetlenie a nielen to praktické – popri chodníkoch či na terase. Nezabudnite ani na zaujímavé nasvietenie jazierok, solitérnych stromov, rastlín s architektonickým efektom (napríklad bambusu) či živých plotov, ktoré vytvorí intímnu atmosféru. Záhradu si totiž budete chcieť užiť nielen cez deň, ale aj večer a v noci. Romantickú pohodu navodia napríklad rôzne záhradné lampáše, prípadne fakle – oceníte ich najmä za teplých letných večerov.

 


Záhrada stvorená na bývanie

275964


Záhrada stvorená na bývanie

275948


Záhrada stvorená na bývanie

275949

Pre každého niečo
Čo urobí záhradu obytnou a naozaj obývanou? Záleží na jej veľkosti a vašich prioritách: okrem terasy tu môže byť kuchynský kútik so záhradným grilom či kozubom (umiestnite ich čo najbližšie k domu), bazén alebo aspoň záhradná sprcha a priestor na slnenie, tienisté miesto na relax s knihou v ruke (záhradné ležovisko, hojdacia sieť alebo závesná hojdačka pod stromom), záhradný altán, v ktorom sa ukryjete pred dažďom, a niekde v zadnej časti záhrady lavička na dôverné rozhovory. Ak máte deti, určite by nemal chýbať kútik pre ne – s pieskoviskom, hojdačkou a hoci aj domčekom na strome. Užitočná môže byť aj malá záhradná telocvičňa alebo aspoň malý priestor na loptové hry. Jednotlivé časti však treba od seba oddeliť tak, aby ste sa pri oddychu a hrách navzájom nerušili.


Záhrada stvorená na bývanie

275952

Rôzne časti obytnej záhrady by mala, samozrejme, dopĺňať aj vhodná výsadba: napríklad k záhradnému ležovisku je dobré sústrediť rôzne vegetačné nádoby s kvitnúcimi či voňavými rastlinami. Tento priestor by mal byť chránený pred vetrom – napríklad živým plotom alebo krovím. Na reprezentatívnom mieste, určenom hoci aj na pracovné stretnutia, by zas mali byť sústredené atraktívne rastliny a zeleň s architektonickým efektom (napríklad tvarované krušpány, tisy). V obytnej záhrade sa, pochopiteľne, budete chcieť cítiť dobre, preto do nej skúste zakomponovať aj rôzne špecifické rastliny – napríklad príjemné na dotyk (hebký čistec), aromatické či také, ktoré pri pohybe vo vetre pôvabne šuštia. Dôležité je, aby si tu každý člen rodiny našiel miesto, kde mu bude príjemne a kam sa v prípade potreby môže utiahnuť. Pocit intimity a bezpečia pomôžu vytvoriť napríklad steny porastené popínavými drevinami, rôzne záhradné paravány alebo živé ploty.

 

Aké rastliny sa hodia

  • trvalky s listami príjemnými na dotyk (čistec) a listami v rôznych odtieňoch zelenej,
  • trvalky s voňavými kvetmi, také, ktoré kvitnú dlho, alebo sa počas celého roka zaujímavo menia, nejedovaté, aromatické a vizuálne príťažlivé,
  • popínavé rastliny (kvitnúce aj nekvitnúce) – na steny a pergoly, k altánom a záhradným ležoviskám na vytvorenie pocitu intimity,
  • bylinky a úžitkové rastliny – budú sa hodiť pri vonkajšom stolovaní,
  • rastliny s architektonickým efektom – reprezentujú v časti, kde sa budete stretávať s návštevami,
  • vodné rastliny – pri pohľade na obrastenú vodnú hladinu sa určite zbavíte vnútorného napätia,
  • kvitnúca zeleň – letničky a trvalky v nádobách spríjemnia pobyt na terase,
  • vyššie stromy alebo strom (podľa veľkosti záhrady) je zdrojom príjemného tieňa,
  • živé ploty a kvitnúce kry – zabránia neželaným pohľadom.

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradný nábytok
Tagy: bývanie záhrada
Zdieľať článok

Diskusia