Záhradka ako dlaň
V Európe, Slovensko nevynímajúc, sú dnes trendom menej početné domácnosti. Záhrada, samozrejme, nie je výsadou len veľkých rodín s deťmi, aj pre single či dvojicu je možnosť vybehnúť len tak v papučiach do zelene balzamom na dušu a tou najúčinnejšou pilulkou na stresované telo či myseľ.Ak záhradu využívajú len dvaja (a iba príležitostne viacerí), nemusí byť veľká. Stačí maličká. Dôležité totiž je, či pri dome aspoň kúsok zelene máte, alebo nemáte.
Aj na malej ploche sa dajú zrealizovať veľké nápady, a čím je záhrada menšia, tým útulnejšia, čarovnejšia a originálnejšia môže byť. Malá záhrada by mala byť do detailu premyslená a prispôsobená tomu, čomu sa jej majitelia vo voľnom čase venujú najradšej (relax, večierky, čítanie, hry), a mala by, samozrejme, zohľadňovať aj mieru ich pracovného vyťaženia. {R1}
Ideálne je, ak v záhrade dominujú ich obľúbené farby či materiály a ak sa v nej objavia aj rastliny, ku ktorým ich viažu príjemné spomienky. Je dobré prihliadnuť tiež na to, či pracujú aj doma – veď nevyužiť možnosť pracovať obklopení zeleňou by bola večná škoda.
Extravagancia vo výsadbe
Žiaľ, takéto originálne a zároveň odborne zrealizované mestské záhrady v našich končinách zatiaľ veľmi nevídať. Ďalej na západ od našich hraníc je, naopak, práve tento typ záhrad pýchou majiteľov – čo záhrada, to iné, zaujímavé riešenie. Tamojší záhradní dizajnéri sa neboja siahnuť ani po odvážnych nápadoch a do výsadieb občas zakomponujú naozaj nezvyčajné motívy. Napokon, kto iný by mohol byť lepším adresátom extravagantných výstrelkov nielen v interiéri, ale aj v exteriéri, ak nie mladý človek žijúci v meste? Presne taká je aj Záhrada pre dvoch, ktorú sme navštívili vo Veľkej Británii – na pomerne malej ploche tu dostali príležitosť vyniknúť zaujímavé materiály, netradičné doplnky a prišlo aj na výraznú farebnosť. Takýto prístup dokáže urobiť v modernej záhrade skutočné divy!
Ekologické riešenie
O silnom ekologickom cítení majiteľov tejto modernej anglickej záhrady niet pochýb. Vidieť ho nielen na použitých prírodných materiáloch, ako sú drevo, kameň či ekologické substráty, ale aj na skladbe rastlín. Nájdete tu nielen také, čo lákajú motýle a užitočný hmyz, ale aj druhy, ktoré čistia vzduch alebo pomáhajú navodiť pocit harmónie. Sú tu aj tradičné a v domácnosti využiteľné rastliny, aké možno boli súčasťou ich detstva. Obklopení predmetmi či rastlinami, ktoré nám pripomínajú detstvo, sa totiž cítime príjemne. Zároveň nám spomienky na detstvo, ku ktorým sa podvedome utiekame, môžu pomôcť prekonať aj ťažké obdobia v živote.
Maličkú záhradu charakterizuje druhovo rozmanitá, a pritom farebne zladená výsadba – tvorcovia zakomponovali do záhonov rastliny s listami v rôznych odtieňoch zelenej. | V modernej záhrade môže mať studnička aj netradičnú podobu, v tomto prípade vyteká voda z gigantickej nápojovej plechovky. |
Návrh záhrady sa okrem iného podriadil tomu, aby sa tu bezpečne a príjemne cítili nielen ľudia, ale aj celá škála živočíchov. Samozrejme, tak aby sa vzájomne nerušili a neobmedzovali. Každý má vyhradené vlastné územie, ktoré môže nerušene využívať, a miestami sa tieto teritóriá zaujímavo prelínajú. Dizajnér tu napríklad vytvoril stenu z drevených polien (možno mnohým pripomenie detstvo a prázdniny na dedine), ktorá je nielen dominantným dekoratívnym prvkom záhrady či kulisou pre zaujímavé rastliny, ale má aj praktické využitie (napríklad ako netradičné úložné plochy) a v neposlednom rade poskytuje domov rôznym drobným živočíchom. Je to akýsi malý, dobre fungujúci biotop, spájajúci tradičné s netradičným. To isté platí aj o prírodne ladenom jazierku, ukrytom medzi bujnou zeleňou. Voda doň priteká z netradičného prameniska – obrovskej imitácie nápojovej plechovky, ktorá dodáva celej kompozícii moderný šmrnc. Jazierko s tečúcou vodou zvlhčuje vzduch, stará sa o zaujímavé zvukové efekty, prospieva okolitej zeleni a takisto je domovom rôznych užitočných živočíchov.
Premyslené usporiadanie rastlín
Atypická mestská záhrada je dokonale ukrytá pred pohľadmi susedov aj okoloidúcich. Presne to bolo totiž požiadavkou majiteľov – vytvoriť uprostred mesta oázu pokoja a maximálneho súkromia. Vysoké múry, ktoré záhradu obkolesujú, pritom nepôsobia násilne ani skľučujúco. Priestor skôr zútulňujú a sú aj zárukou bezpečnosti. Navyše, v lete sa na nich rozohráva pútavá hra svetla a tieňov.
Keďže sa záhrada využíva aj večer, je v nej rozmiestnených niekoľko zaujímavých lampášov, nájdeme tu aj merače zrážok, ktoré v našich končinách zatiaľ veľmi nevídať. | Stena z drevených polien je netradičnou kulisou záhrady, praktickým odkladacím priestorom aj domovom mnohých užitočných živočíchov. |
V záhrade je zastúpených množstvo známych aj menej známych a, čo treba zdôrazniť, pekných rastlín – trvaliek, drevín, okrasných tráv, papraďorastov. Celá výsadba pôsobí síce na prvý pohľad neusporiadane, opak je však pravdou. Všetko je premyslené a prispôsobené podmienkam stanovišťa (vlhko, polotieň) aj časovým a odborným možnostiam majiteľov. Dizajnér vyberal rastliny tak, aby sa vo výslednej kompozícii objavili rôzne odtiene zelenej (táto záhrada je najmä miestom, kde sa relaxuje a odbúrava stres) a aby sa neustále menila – aby tu vždy niečo kvitlo, prípadne aj voňalo. Priestor dostali aj trvalky so striebristými listami, ktoré sú dnes v trende a výborne sa hodia k sivej stene aj kovovým prvkom v kompozícii, farby kvetov zasa zladil dizajnér s farebnosťou nábytku a doplnkov.
Netradičné chodníky
Malá záhrada je originálna a podmanivá aj vďaka doplnkom. Nájdu sa tu napríklad netradičné, ale užitočné meteorologické, napríklad obrovský teplomer či atypický merač zrážok, a nechýba ani lampáš. Veď záhradu obýva mladá dvojica a za letných podvečerov je plameň sviečky zaručeným prostriedkom na navodenie romantickej atmosféry… Po záhrade sa pohybuje nie po chodníkoch, ako je bežné vo väčšine záhrad, ale po kruhových platniach z bieleho kameňa (pod niektorými dokonca preteká voda), z ktorých sa zároveň môžete kochať rozmanitosťou rastlín v nepravidelných záhonoch. Naturálny ráz záhrady podčiarkuje aj terasa zo surového dreva, ktorá je vyhradená na záhradný nábytok a príjemné posedenia – trebárs s priateľmi pri grilovačke. Takáto terasa výborne korešponduje so stenou z drevených polien a tiež s okolitou bujnou zeleňou.
V Záhrade pre dvoch monotónnosť rozhodne nehrozí – vyhnúť sa jej bolo jedným z najdôležitejších cieľov jej tvorcov. Okrem toho mala byť nielen efektná, ale najmä využívaná – a nemala vyžadovať prílišnú starostlivosť. No a v neposlednom rade mala byť priateľská k životnému prostrediu. Niet pochýb o tom, že všetky tieto ciele a ešte aj mnohé ďalšie dostali v Záhrade pre dvoch reálnu podobu. Napokon, posúďte sami.
Aké rastliny použil dizajnér Kosatce (Iris germanica) Krušpán (Buxus sempervirens ‚Balls‘) Drieň (Cornus sanguinea ‚Midwinter Fire‘) Fatsia (Fatsia japonica) Pakost (Geranium phaeum) Mliečnik (Euphorbia ‚Red Wings‘) Osmunda (Osmunda regalis ‚Royal Fern‘) Alchemilka (Alchemilla mollis) Astilbe (Astilbe chinensis) |
ZDROJ: Môj dom marec 2010 JAGA GROUP, s.r.o.