7 dobrých rád ako si najlepšie vybrať plotové nožnice

7 dobrých rád ako si najlepšie vybrať plotové nožnice

07. 07. 2014 Zdieľať

Aby bol živý plot ozajstnou pýchou záhrady, mal by byť nielen dobre urastený a zdravý. Rovnako dôležitý je aj dokonalý tvar a strih. S tým vám najlepšie pomôžu plotové nožnice.

* Plotové nožnice môžeme rozdeliť podľa druhu pohonu, výkonu a dĺžky strižnej lišty. Tá môže byť od 160 až do 600 mm. Všeobecne platí, že krátke lišty sú vhodné na dokonalé a presné tvarovanie kríkov, dlhé si dobre poradia s úpravou rozsiahlejších plôch živých plotov.

* Strižná lišta je najpodstatnejšou súčasťou plotových nožníc, pretože jej kvalita ovplyvňuje dobrú prácu stroja a má aj rozhodujúci vplyv na možné poškodenie listov a kríkov. Rez musí byť rovný a čistý, aby rastlinu čo najmenej zaťažoval. Preto sú najkvalitnejšie strižné lišty vyrábané z akostnej ocele a obrábané laserom.


moderné aku plotové nožnice uplatníte všade tam, kde vás obmädzuje elektrický kábel, cena 78 Euro

moderné aku plotové nožnice uplatníte všade tam, kde vás obmädzuje elektrický kábel, cena 78 Euro
Mountfield

* Pri výbere stroja sa zamerajte na dokonale prepracovanú ergonómia nožníc, ktoré by mali byť správne vyvážené. Len tak presne padnú ruky. Moderné stroje sú navyše vybavené aj antivibračnými systémami, vďaka ktorým vás ani dlhodobejšia práca zbytočne neunaví a nezaťaží.

* Plotové nožnice sú na trhu s elektrickým alebo benzínovým motorom, ale existujú aj nožnice napájané akumulátorom. Elektrické plotové nožnice sú ľahké do ruky, dobre sa ovládajú, majú bezpečnú obsluhu a strihať s nimi budete presne. Uplatnenie nájdu tam, kde je dobrý prístup k zdroju energie.


elektrické plotové nožnice HTMN 520 za cenu 34 Euro

elektrické plotové nožnice HTMN 520 za cenu 34 Euro
Mountfield

* Akumulátorové nožnice sú stále obľúbenejšie predovšetkým u žien. Sú ľahké s jednoduchou obsluhou a pracovať s nimi môžete kdekoľvek na záhrade, bez toho aby vás obmedzoval napríklad prívodný kábel. Sú vybavené systémom výmenných nožov, keď sa krátka lišta hodí na dostrihanie okrajov trávnikov a dlhšia na pristrihávanie výhonkov živých plotov a kríkov.

* Pre úpravu väčších plôch všade tam, kde by prívodný kábel obmedzoval voľný pohyb obsluhy, sú vhodné nožnice s benzínovým motorom a dlhou strižnou lištou. Pretože sú určené pre dlhodobejšie pracovné nasadenie, je u nich veľký dôraz kladený na prepracovanú ergonómiu. Pre pohodlné používanie sú niektoré typy vybavené praktickou zadnou rukoväťou nastaviteľnou v 5 polohách s rozsahom 180 °, ktorá uľahčuje zvislé alebo tvarovacie strihy.


…na vyššie živé ploty sa jednoznačne oplatia teleskopické nožnice, v Mountfielde už za 79 Euro, na obrázku typ THS 500

Mountfield

* Na vyššie živé ploty sa oplatí vziať na pomoc plotové nožnice s teleskopickou násadou. Dosiahnete s nimi až do výšky 3,5 metra a budete stáť pohodlne na zemi.   

www.mountfield.sk

Kategória: Záhradná technika
Tagy: plotové nožnice záhradná technika
Zdieľať článok