Ako používať reťazovú pílu

Ako používať reťazovú pílu

11. 03. 2019 Zdieľať

Reťazová píla je prístroj s veľmi širokým spektrom využitia od výrubu a spracovania dreva v lese, palivového dreva v domácnosti, tesárskych prác na stavbách až po orezy stromov na záhrade. Ako takú reťazovú pílu používať vám priblížime v nasledujúcich riadkoch.

Zvoľte si správny typ

Ak budete pracovať v lese, tak používajte pílu s výkonným spaľovacím motorom a dlhou lištou. Pre tzv. farmárske využitie je ideálna píla s menším výkonom a lištou so strednou dĺžkou, zvyčajne okolo 50 cm. Na záhradu a na rezanie palivového dreva vám stačí malá píla s lištou do 40 cm.


Ako používať reťazovú pílu

Ako používať reťazovú pílu
Hornbach

Vyberte si vhodný pohon

Pohon reťazovej píly zabezpečuje buď spaľovací, zvyčajne dvojtaktný motor alebo motor elektrický. Spaľovací motor benzínovej motorovej píly musíte občas nechať odborne nastaviť. Na rezanie je potrebné, aby motor išiel vždy na plné otáčky. Nevýhodou je tiež potreba namiešania pohonnej zmesi, ktorá dlhším skladovaním starne a mení vlastnosti. Zmeny môžu viesť až k jeho poškodeniu.

Rušiť susedov pri práci s elektrickou pílou nebudete. Ako zdroj energie elektrických motorových píl sú stále častejšie veľkokapacitné Li-Ion akumulátory. Nie ste závislý na pripojenie do siete a motor nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Takýto akumulátor možno využiť aj v iných zariadeniach (kosačka, krovinorez) od rovnakého výrobcu.


Ako používať reťazovú pílu

Ako používať reťazovú pílu
Hornbach

Aj reťazová píla potrebuje starostlivosť

Rezný orgán píly sa skladá z vodiacej lišty a reťaze. Ich dĺžka komunikuje s výkonom motora a určuje veľkosť spracovávaného materiálu. Lištu je potrebné udržiavať čistú s dobre premazaným ložiskom na jej konci. Je potrebné kontrolovať a odstraňovať otrepy vznikajúce pohybom reťaze na hranách vodiacej drážky lišty.

Pre dobré rezné vlastnosti a využitie plného výkonu píly musí byť reťaz ostrá so správnou výškou obmedzovacích zubov. Na ostrenie reťaze používajte špeciálne kruhové pilníky s daným priemerom a k nim dodávaný prípravok pre uľahčenie udržania uhla, na obmedzovacie zuby potom pilník plochý.

Reťaz je potrebné pribrusovať aj v priebehu práce. Nie je to zložité, ale chce to trochu praxe. Na hlavné brúsenie reťaze je možné kúpiť špeciálnu brúsku alebo si nechať reťaz raz za čas odborne nabrúsiť. Veľmi dôležité je správne napnutie reťaze. Príliš napnutá reťaz obmedzuje výkon píly, zbytočne sa preťahuje do dĺžky, opotrebováva lištu aj pohonné ozubené koleso (rozetu). Málo napnutá reťaz vypadáva z drážky a môže ohroziť obsluhu píly.

V priebehu práce je potrebné kontrolovať stav bio oleja a pravidelne ho dopĺňať.


Ako používať reťazovú pílu

Ako používať reťazovú pílu
Hornbach

Bezpečnosť na prvom mieste

Benzínová motorová píla aj píla elektrická sú prístroje veľmi nebezpečné. Aj keď sú píly povinne vybavené niekoľkými bezpečnostnými prvkami, tak buďte pri práci veľmi opatrný. Pred prácou vždy skontrolujte stav a funkčnosť brzdy, ktorá pri zopnutí pákou okamžite zastaví pohyb reťaze. Pílu je preto nutné držať vždy za madlá a oboma rukami. Nerežte hornou hranou alebo špicou lišty. Pri takomto použití môže dôjsť k tomu, že sa reťaz o niečo zachytí a píla to namieri priamo k vám. Režte tak, aby sa spracovávaný materiál opieral o zuby na spodnej časti telesa motora.

Neodporúča sa používať elektrické píly s prívodným káblom na výrub stromov. Prívodný kábel môže byť zásadnou prekážkou pri potrebe náhlej zmeny stanovišťa. Pri práci používajte odev odolný proti prerezaniu, ochranné slúchadlá a ochranný štít. A dajte si pozor, nech vám nikto nevstupuje za hranicu bezpečnej vzdialenosti.

Reťazové píly sú neoceniteľným pomocníkom. A v kombinácii so štiepačkou dreva a poctivou sekerou pre vás bude práca s drevom príjemnou činnosťou.

Zdroj: PR článok spoločnosti HORNBACH

Kategória: Záhradná technika
Tagy: motorové píly
Zdieľať článok