Čo si všímať pri výbere kosačky a ako sa rozhodnúť pre tú správnu
Pri výbere tej správnej trávnej kosačky zohráva dôležitú úlohu mnoho faktorov. Preto je dobré dôkladne si pred rozhodnutím o kúpe rozmyslieť, aký model najlepšie zodpovedá vašim potrebám.
Ako vybrať tú správnu?
Výber závisí v prvom rade od veľkosti pozemku, potom od vášho životného štýlu (ako často môžete trávnik kosiť) a v neposlednom rade od vašich financií. Elektrická kosačka na trávu patrí medzi najvyhľadávanejše. Jej základné benefity zahŕňajú výkonnosť, nízku hlučnosť a jednoduchú manipuláciu. Jediným limitujúcim faktorom môže byť dĺžka elektrického pripájacieho kábla. Ak sa staráte o veľké trávnaté plochy, zvoľte si záhradnú kosačku s maximálnym výkonom. Ten vám bez pochýb poskytne benzínová kosačka na trávu. Okrem vysokého výkonu a masívnej konštrukcie vám bude vďaka pojazdu oporou aj v náročnejšom teréne.
Ekologickou voľbou sú manuálne a akumulátorové kosačky. Aku kosačky poháňa batéria, takže sa nimi dostanete všade, kam budete potrebovať. Manuálne vretenové kosačky na trávu sú dobrou voľbou pre tých, ktorí snívajú o anglickom trávniku. Na rozdiel od ostatných kosačiek totiž trávu nevytrhávajú, ale zastrihávajú. Záhradný traktor predstavuje finančne náročnú, no veľmi pohodlnú a efektívnu formu kosenia. Ak si chcete namiesto kosenia užiť čas s rodinou pri káve, jednoznačne siahnite po robotickej kosačke. Záhradu pokosí automaticky podľa vopred nastaveného režimu.
Ručné
Manuálne kosenie je výhodné pre tých, ktorí majú menšiu záhradu. Ručné vretenové kosačky majú na rozdiel od rotačných výhodu v tom, že trávu strihajú a netrhajú. Konce stebiel trávy tak po kosení nezostanú rozstrapkané a nežltnú. Správnym a častým kosením vretenovou kosačkou môžete dosiahnuť skutočne krásny anglický trávnik.
Ak sa rozhodnete pre ručnú kosačku, ušetríte na energiách a pri kosení vás nebude obťažovať žiaden hluk. No pokiaľ si myslíte, že domáce „vretenovky“ existujú iba v manuálnom vyhotovení, nie je tomu tak. Vyšším štandardom je aj elektrický či aku pohon, prípadne tiež benzínový (ten sa využíva skôr na väčšie plochy, ako sú golfové ihriská či futbalové trávniky).
Elektrické
Zlatá klasika zaparkovaná v mnohých garážach alebo domčekoch s náradím. Prečo sa toľko záhradkárov rozhodlo pre tento typ a prečo si ho tak cenia? Elektrické trávne kosačky sú v porovnaní s tými benzínovými alebo so záhradnými traktormi a ridermi výhodnejšie – sú totiž ľahké, tiché, ľahko ovládateľné, ekologické a nevyžadujú štartovanie lankom. Na druhej strane však potrebujú káble, čo je nepraktické pri pozemkoch so stromami, krovím a kvetmi. Sú síce menej výkonné ako benzínové trávne kosačky, ale väčšinou výkonnejšie ako akumulátorové. Na kosenie vysokej trávy a veľkých plôch sú vhodné iba vysokokvalitné modely.
Benzínové
Siláci medzi trávnymi kosačkami – sú veľmi výkonné, a preto sa hodia na veľké trávnikové plochy (väčšie ako 200 m2). Trávu kosia veľmi rýchlo vďaka vysokému počtu otáčok, sú nezávislé od aku nabíjačiek a elektrických prípojok či káblov. Ich nevýhodou je hlučnosť, vypúšťanie splodín do okolia a vo väčšine prípadov aj vysoká hmotnosť, čo ich robí ťažšie ovládateľnými.
Benzínové trávne kosačky sa okrem iného líšia technikou štartovania. „Prvou možnosťou je ručný štartér – silným zatiahnutím za štartovaciu šnúru sa nahodí štartovacia vlna kosačky. Druhou možnosťou je elektrický štartér. Vysokokvalitné modely majú jeden elektrický štartér. Princípom je vstavaná batéria, ktorá vytvára potrebnú elektrinu na naštartovanie a uľahčuje tým ťahanie za štartovaciu šnúru. Benzínové kosačky najvyššej kvality sú navyše vybavené pohonom kolies, ktorý výrazne uľahčuje posúvanie prístroja,“ uvádza David Benda, odborník z oddelenia záhrady z Hornbachu..
EŠTE POHODLNEJŠIE
Skutočne dobré benzínové kosačky s pojazdom urobia z práce príjemnú zábavu. Kosačky s podvozkom totiž majú vlastný pohon, takže ich nemusíte pred sebou namáhavo tlačiť. Idú samy a vy len určujete smer. Túto vlastnosť oceníte, ak máte rozľahlejšiu záhradu či členitý alebo zvažujúci sa pozemok.
Akumulátorové
Ide o veľmi ľahké záhradné prístroje, ktorých prevádzka je veľmi tichá, sú ľahko ovládateľné, bezdrôtové aj ekologické. V porovnaní s inými typmi kosačiek majú aku modely nižší výkon a nemožno ich používať bez nabitej batérie. Väčšinou sú drahšie ako napríklad elektrické trávne kosačky. Pri aku kosačkách, ktoré majú ako súčasť balenia dve batérie, sa údaj o kapacite batérie vzťahuje vždy iba na jednu batériu. Druhá dodaná batéria slúži ako rezerva pre prípad, že ďalšie treba nabiť.
Traktory a ridery
Tieto stroje sú synonymom rýchleho kosenia. So záhradnými traktormi a ridermi budete s veľkými plochami hotoví raz-dva. Na to, aby sa vám obstaranie takéhoto záhradného prístroja vyplatilo, nemusíte vlastniť príliš veľký pozemok. Záhradné ridery sú vďaka svojej pohyblivosti zmysluplné už pri plochách od 600 m2.
A aký je rozdiel medzi riderom a záhradným traktorom? Pri záhradnom rideri sedí vodič nad motorom, zatiaľ čo pri traktore sa pohonná jednotka nachádza pred ním. Výhodou traktorov je univerzálnejšie použitie. Sú vhodné nielen na kosenie trávy, ale môžete na ne pripojiť zariadenia ako snehová fréza, zmeták, sypač a iné. Rozhodujúca je, samozrejme, aj
cena – záhradné ridery sú oproti traktorom určite finančne výhodnejšie a menšie, no majú aj nižší výkon.
Robotické
Šikovní pomocníci na aku pohon, ktorí pokosia trávnik za vás, a vy zatiaľ môžete relaxovať. Ušetríte si námahu, čas a ich obsluha je naozaj jednoduchá. Plochu trávnika, ktorá sa má skrátiť, stačí ohraničiť vymedzovacím káblom a vložiť do nej prístroj. Prevezme za vás aj likvidáciu pokoseného materiálu. Všetky modely totiž majú zabudovanú mulčovaciu funkciu. „Robotické kosačky sú vybavené mnohými bezpečnostnými funkciami. Snímač reagujúci na zdvihnutie prístroj vypne, keď ho nadvihnete, a drôtový senzor ju zadrží, pokiaľ sa dostane za vymedzovací kábel. Snímač sledujúci nárazy ju zase udrží v bezpečnej vzdialenosti od pevných predmetov,“ dodáva David Benda z Hornbachu.
Čo si všímať pri výbere kosačky
Veľkosť trávnika
Pokiaľ máte záhradku s veľkosťou niekoľkých desiatok metrov štvorcových, pravdepodobne si vystačíte s menšou elektrickou kosačkou. Plocha nad cca 600 m2 je ideálna pre benzínové kosačky. Pri pozemku väčšom ako 1500 m2 budú lepšie najvýkonnejšie benzínové kosačky alebo záhradné traktory. Väčšie plochy možno pohodlne pokosiť aj pomocou robotickej kosačky.
Šírka záberu
Pri trávnikoch s rozlohou približne 200 m2 vám urobí kvalitnú službu aj záhradná kosačka so záberom do 32 cm. Pokiaľ však plánujete kosiť väčšie plochy s rozlohou okolo 400 m2, siahnite radšej po kosačke so záberom aspoň 40 cm. Na kosenie rozsiahlych pozemkov s rozlohou nad 800 m2 sú určené záhradné kosačky so šírkou záberu na hranici 50 cm a viac.
Motor
Najkvalitnejšie kosačky majú značkové štvortaktné motory s dobrým pomerom výkonu, spotreby a životnosti. Majitelia väčších pozemkov, ktorí kosia nepretržite aj niekoľko hodín, ocenia obmedzenie vibrácií motora. To sa pri najlacnejších kosačkách prenáša až do rukoväti a zvyšuje tak únavu.
Šasi
Vďaka konštrukcii šasi (podvozka) z plastu je kosačka ľahšia, no za cenu kratšej životnosti (závisí aj od kvality plastu). Nájdeme ich hlavne
pri elektrických kosačkách. Kovové šasi je robustnejšie a
trvácnejšie – používa sa najmä pri benzínových kosačkách.
Do vyššej kategórie patria hliníkové podvozky, ktoré sú pevné, ľahké a neohrozuje ich korózia. Vzhľadom na cenu sa však hliník používa iba pri prémiových alebo profesionálnych kosačkách.
Zberný kôš
S veľkosťou zberného koša súvisí počet zastávok na jeho vyprázdnenie. Čím väčší zberný kôš, tým menej často ho budete musieť vyprázdňovať. Koše mávajú objem okolo 50 l, pri väčších kosačkách napríklad aj viac ako 70 l. Plný kôš sa vysypáva spravidla ručne a tiež si treba uvedomiť, že väčší kôš znamená aj väčšiu hmotnosť.
Pojazd
Pri kosačkách s pojazdom, teda s kolieskami poháňanými motorom, si vyskúšajte jednoduchosť a rozsah nastavenia jeho rýchlosti – zvyčajne od 3 km/h. Pomerne často ho nájdeme pri benzínových kosačkách, len výnimočne pri elektrických.
Elektrické zapaľovanie
Pri moderných kosačkách, ktoré sú vybavené elektrickým štartom, stačí na naštartovanie stlačiť tlačidlo. No aj pri starších modeloch benzínových kosačiek je už dnes štartovanie jednoduché. Vďaka automatickým sýtičom väčšinou stačí zatiahnuť za lanko.
Mulčovanie
Prínosom je aj funkcia mulčovanie, keď sa z kosačky sníme kôš a uzavrie sa vyhadzovanie. Kosačka potom trávu rozseká na menšie kúsky a tie nechá na trávniku. Niektoré kosačky ponúkajú všetky tri možnosti, teda mulčovanie, bočné vyhadzovanie aj zberný kôš.
Označenie 2v1 znamená, že stroj má dve funkcie v jednom, teda kosí a zbiera trávu do zberného koša. Funkcia 3v1 naznačuje, že okrem kosenia a zberu trávy dokáže kosačka mulčovať, a pri označení 4v1 kosačka kosí, zbiera, mulčuje a má aj výstup na bočné vyhadzovanie.
Text: Katarína Paukeje
Foto: Isifa/Shutterstock, Hornbach, EGO POWER, iStock
Zdroj: Časopis Môj dom