Zdroj: Shutterstock

Čo si všímať pri výbere kosačky?

22. 05. 2020
Zdieľať

Záhradná kosačka je investícia na niekoľko rokov. Pred finálnym rozhodnutím si dobre premyslite, či vybratý typ dokáže splniť všetky vaše požiadavky. Aby ste pri výbere neprehliadli niektoré z kľúčových vlastností, ponúkame vám odpovede na všetky základné otázky.

VÝKON

Na malú trávnikovú dekoráciu okolo terasy postačí kosačka s výkonom motora 1 800 W. Do veľkého dvora a na malé záhumnie počítajte s 3 kW, ak je trávnik navyše v miernom svahu alebo zaberá ešte väčšiu plochu, pri výbere by ste sa mali priblížiť k výkonovej hranici 5 kW. Akumulátorová kosačka for_q FQ-ARM 4047 s oceľovým krytom má ergonomickú a výškovo nastaviteľnú rukoväť. Výška kosenia sa dá nastaviť centrálne až do siedmich polôh. Motor je bezkefový (bezuhlíkový). Záber 47 cm a kôš s objemom 60 l ju predurčujú do väčšej záhrady. Za 319 € predáva www.hornbach.sk.

Akumulátorová kosačka for_q FQ-ARM 4047

Hornbach

MANIPULÁCIA

Hmotnosť kosačky je dôležitá, najmä ak budete musieť pri jej použití prekonať viacero prekážok, ktorými môžu byť veľká vzdialenosť či schody. Ak k trávniku nebude mať kosačka ľahký prístup, benzínový model zrejme nebude pre vás ideálny. Jednoduchý štvorcový alebo obdĺžnikový pozemok pokosíte raz-dva. Pokiaľ však vašu záhradu lemujú romantické obliny a zákutia s kvetinovými výsadbami, budete musieť zvážiť, či sa s kosačkou dostanete naozaj všade.

Záhradná kosačka

Shutterstock

POJAZD

S kosačkou vybavenou pohonom kolies sa bez väčšej námahy dostanete i do kopca. Výbavy jednotlivých modelov sa však líšia. Plná výbava počíta s pohonom všetkých štyroch kolies a umožňuje plynule meniť rýchlosť pojazdu páčkou. Vďaka tomu je možné kosiť aj vyššiu trávu, ktorá vyžaduje pomalšie napredovanie.

Akumulátorová kosačka

iStock

dobrá rada

Starostlivosť a údržba sa pri jednotlivých typoch kosačiek líšia. Kým benzínovým je potrebné pravidelne premazávať lanká alebo meniť olej, stroje s batériou sú takmer bezúdržbové.

VÝŠKA KOSENIA

Dlhšie steblá trávy lepšie odolávajú suchému počasiu a záťaži. Nie každá kosačka vám však umožní udržiavať dĺžku 8 či 10 cm. Modely určené na krátke dekoratívne trávniky nepočítajú s viac ako 6 cm zdvihom noža nad terén. Líši sa aj spôsob nastavovania. Drahšie modely umožňujú centrálne nastavovanie výšky kosenia jednou rukou.

Akumulátorová kosačka

Shutterstock

HLUČNOSŤ

Pri výbere nepodceňujte údaj o hlučnosti. Rozdiel 3 dB znamená, že hluk je dvojnásobný. Elektrické a akumulátorové kosačky sú vždy najtichšie, pri benzínových však už v tomto smere pomáhajú nové dokonalejšie motory.

dobrá rada

Pri častejšom kosení trávy je lepšie používať tzv. mulčovací kit než zberný kôš. Zvyšky trávy, ktoré po mulčovaní nie je takmer vôbec vidno, sú pre trávnik najlepším hnojivom.

Záhradná kosačka

Shutterstock

ZBERNÝ KÔŠ

Ak nekosíte často, je prospešnejšie trávu zbierať do koša a kompostovať ju. Veľký objem koša, jeho nízka hmotnosť, odolný materiál, ale aj ľahká manipulácia pri vyťahovaní a zakladaní sú zárukou toho, že budete tráviť viac času tlačením kosačky ako vysýpaním koša.

zberný kôš

Shutterstock

NOŽE

Rotačná kosačka skracuje trávu pomocou rýchlo rotujúcich nožov. Podobne ako mačeta steblá švihom odsekne. Je fakt, že rezné rany sú na konci trochu rozstrapkané. Vretenová kosačka trávu nekosí, ale strihá ostrými špirálovými nožmi, ktoré rotujú oproti statickému nožu, čím vzniká efekt nožníc. Takýto strih je veľmi presný a čistý. Samostatnou kategóriou sú bubnové kosačky, ktoré si poradia aj s porastom siahajúcim nad kolená. Na obrázku vyššie (vpravo) je príklad vretenovej kosačky, nižšie príklad rotačnej.

zahradna-kosacka

Gardena

POHODLIE A BEZPEČNOSŤ

Automatický sýtič a dekompresný ventil sú predpokladom, že kosačku naštartujete jediným zatiahnutím šnúry, pri elektrickom štartovaní stačí namiesto ťahania iba stlačiť gombík. Polohovateľná a naklápateľná rukoväť zvyšuje komfort obsluhy, praktickým bezpečnostným doplnkom je spojka žacieho noža, ktorá odpojí nôž pri vysýpaní trávy pri bežiacom motore či premiestňovaní kosačky.

Záhradná kosačka

Zdroj: Husqvarna

NÁŠ VÝBER

Pred kúpou si ujasnite, aké sú vaše finančné možnosti i aké máte na stroj nároky. Podľa toho zvoľte ručnú, elektrickú, akumulátorovú alebo benzínovú kosačku.

Záhradná kosačka

Hornbach

Elektrická kosačka Pattfield ­ PE-EM 1536 je šikovný pomocník do menšej záhrady. So šírkou záberu 36 cm a výkonom 1 500 W umožní pohodlne kosiť plochy až do 500 m2. Výšku kosenia možno nastaviť centrálne. Na výber je 5 polôh 25 mm – 65 mm. Vďaka ľahkej konštrukcii i látkovému zbernému košu s objemom 38 l váži len 10 kg, čo oceníte pri častom kosení a prenášaní. Za 109 € kúpite na www.hornbach.sk.

Záhradná kosačka

www.egopower.sk

Akumulátorová kosačka EGO POWER+ s batériou má vysoký výkon a dlhú výdrž. S pohonom kolies (pojazdom) zvláda aj svahovitejšie a kopcovité terény. So záberom 50 cm je vhodná na plochy až do 1 000 m2. Pokosenú trávu zbierate buď do zberného koša, alebo využijete bočné vyhadzovanie a trávnik zároveň mulčujete. Má šesť polôh na nastavenie výšky kosenia, nastaviteľnú rukoväť. Zaneprázdnených potešia LED svetlá na večerné kosenie. V ponuke na www.egopower.sk za 649 €.

Benzínová kosačka AL-KO Comfort 46.0 SP – B

AL-KO

Benzínová kosačka AL-KO Comfort 46.0 SP – B so záberom 46 cm umožňuje kosenie trávnikov až do 1 100 m2. Výška kosenia sa dá centrálne nastaviť v siedmich krokoch od 30 mm do 80 mm. S motorom Briggs & Stratton 500 E s výkonom 2 kW zvládne aj vysoké zaťaženie. Zberná nádoba s objemom 65 l má indikátor naplnenia stavu a tiež možnosť mulčovať s funkciou bočného vyhadzovania. Pohodlie pri práci zabezpečuje ergonomická rukoväť a kolesá XXL s jednorýchlostným pohonom a guľôčkovými ložiskami. V ponuke na www.al-ko.com za 339 €

Redakčne upravila: Katarína Paukeje
Foto: isifa/shutterstock, archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Záhradná technika
Tagy: akumulátorové kosačky benzínové kosačky elektrické kosačky kosenie robotické kosačky trávnik záhradné kosačky
Zdieľať článok

Diskusia