Dokonalý trávnik bez námahy

Dokonalý trávnik bez námahy

04. 05. 2015
Zdieľať

Kto by nechcel mať na záhrade zelený koberec ako z rozprávky? Každé dokonalé dielo však čosi stojí a krásny trávnik nie je výnimkou. Treba doň investovať predovšetkým množstvo času – hnojiť ho, prerezávať, zavlažovať a pravidelne kosiť.

Práve kosenie je najčastejšia činnosť, akú v záhrade bežne robíme. Zaberie nám viac ako polovicu času, ktorý venujeme záhradným prácam. Predstavte si, že všetok tento čas môžete venovať rodine, či relaxu. Predstavte si, že máte pomocníka, ktorý za vás trávu pokosí nie na etapy, vždy v sobotu, či keď má čas, alebo keď sa mu chce… 

Kosí ju neustále, bez toho, aby ste ho museli k tomu vyzvať, aby ste ho museli kontrolovať, či usmerňovať. Kosí rovnako usilovne, či ste doma, alebo nie a kosí bez ohľadu na to, či je noc, alebo dážď. Nepotrebuje prestávku a nevynechá žiaden kút trávnika. Jediný čas, ktorý nestrávi prácou je ten, keď dobíja svoju batériu. Viete si predstaviť lepšieho „kosca“?    


Robotická kosačka zvládne aj bežné stúpanie a v klasickej záhrade tak niet pre ňu prekážky.

1556405
Husqvarna Slovensko s.r.o.


Robotická kosačka zvládne aj bežné stúpanie a v klasickej záhrade tak niet pre ňu prekážky.

Robotická kosačka Husqvarna Automower®

Toto všetko dokáže robotická kosačka, ktorá trávnik spoľahlivo kosí a navyše ho ešte aj priebežne hnojí.  Husqvarna Automower® skracuje trávu len o malé, niekoľko milimetrov dlhé kúsočky trávy, ktoré padajú späť na pôdu, medzi steblá trávy. Tam sa priebežne rozkladajú a vracajú tak do pôdy živiny. Živiny sú tak opäť k dispozícii trávniku, ktorý nemusíte vďaka tomu intenzívne hnojiť. Vašu peňaženku i trávnik však robotická kosačka šetrí aj inak. Vďaka ostrým nožom z kvalitnej ocele, ktoré sú otočne pripevnené ku kosiacemu disku, dosahuje vysoký otáčavý efekt s čistým rezom. Konce  stebiel trávy nie sú rozstrapkané, ale vďaka hladkému rezu sa rýchlo a priebežne zaceľujú. Trávnik netrpí tak často hubovými chorobami a lepšie znáša aj letné horúčavy. Výšku kosenia si pritom môžete nastavovať manuálne v rozpätí od 2 do 6 cm a pri niektorých modeloch (Automower® 320 a 330X) dokonca aj elektricky. Modely Automower® 320 a 330X sú dokonca vybavené časovačom, pomocou ktorého dokážu svoju pracovnú dobu prispôsobiť počasiu. V čase rýchleho rastu trávy tak Automower® pracuje oveľa dlhšie a za slnečného a suchého počasia, kedy tráva rastie pomalšie, kosí zas menej často. Ďalší spôsob, akým robotická kosačka šetrí váš trávnik. 

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta


Ovládanie je úplne jednoduché – kosačku naprogramujete rovnako ľahko, ako keď si nastavujete budík.

Ovládanie je úplne jednoduché – kosačku naprogramujete rovnako ľahko, ako keď si nastavujete budík.
Husqvarna Slovensko s.r.o.

Ako robotická kosačka pracuje?

Najskôr je potrebné pracovnú plochu presne vymedziť. Na to slúžia vodiace káble, ktoré nainštalujete veľmi jednoducho. Stačí, ak sú tesne pod povrchom tak, aby nezavadzali pri bežnom využívaní trávnika, kosačka ich však rozozná spoľahlivo. Vodiace káble majú za úlohu chrániť pred prejazdom kosačky plochy, ktoré jej služby nepotrebujú –  kvetinové záhony, detské pieskovisko, spevnené plochy. Po tejto inštalácii už kosačka pracuje úplne samostatne a to dokonca do takej miery, že sama „rozozná“, keď sa jej míňa energia a celkom sama sa odnaviguje do nabíjacej stanice, ktorú umiestnite na okraj trávnika v rámci vymedzenej plochy. Po nabití pokračuje kosačka v práci tak, že sa po celej ploche neustále pohybuje náhodným spôsobom a priebežne kosí malé kúsky trávy. Niektoré modely majú integrovaný systém GPS, ktorý vytvára mapu záhrady, vrátane umiestnenia ohraničujúcich a navádzacích vodičov. Automower® následne vyhodnotí, ktoré časti záhrady už pokosil a podľa toho upravuje svoj pohyb pri kosení. Tým zaistí optimálne pokrytie celej trávnatej plochy a dokonalý výsledok kosenia. 


V prípade, že sa Husqvarna Automower®  zodvihne alebo prevráti, kosiace nože sa okamžite automaticky zastavia.

V prípade, že sa Husqvarna Automower® zodvihne alebo prevráti, kosiace nože sa okamžite automaticky zastavia.
Husqvarna Slovensko s.r.o.


Vodiacimi drôtom sa vymedzí pracovná plocha robotickej kosačky. Mimo tento areál kosačka nepôjde.

Vodiacimi drôtom sa vymedzí pracovná plocha robotickej kosačky. Mimo tento areál kosačka nepôjde.
Husqvarna Slovensko s.r.o.

Bezpečnosť predovšetkým

Akokoľvek  pôsobí robotická kosačka samostatne, až inteligentne – nemusíte sa jej báť. Je úplne neškodná, dokonca je ešte bezpečnejšia, ako bežné kosačky, ktoré ovládate ručne. Ak si totiž nevšimnete počas kosenia s konvenčnou kosačkou na trávniku plastovú hračku a prejdete po nej, kosačka ju rozseká na malé kúsky. Robotická kosačka však pri kontakte s prekážkou zmení smer. Ak predsa len po malej prekážke prejde, pri prvom kontakte sa nože automaticky samé zaklopia. Tým sa znižuje riziko otupenia nožov, poškodenia kosačky ale aj prekážky na trávniku, napríklad spomínanej detskej plastovej hračky. Tá zostane po prejazde robotickou kosačkou úplne neporušená. Rovnako ak sa pracujúci Automower® nadvihnete, okamžite prestane pracovať a riziko poranenia rotujúcimi nožmi je nulové. Nemusíte sa báť ani odcudzenia, robotická kosačka Husqvarna Automower® je chránená PIN kódom, bez ktorého ho zlodej nemá šancu spustiť a pomocou GPS a aplikácie v telefóne ho navyše dokážete veľmi rýchlo a spoľahlivo lokalizovať.

www.husqvarna.com/sk 

Kategória: Záhradná technika
Tagy: záhradná technika
Zdieľať článok

Diskusia