03. 07. 2006
Zdieľať

Júl je mesiac, ked si už každý majiteľ záhrady vychutnáva pohľad na bohato kvitnúce letničkové a trvalkové záhony a vníma ich intenzívnu vôňu a farebnosť. Aj v tomto období bude záhrada vyžadovať vašu pozornosť. A tak je potrebné okrasným krom a letničkám odstraňovať odkvitnuté kvety, okopávať a mulčovať kôrou kvetinové a ružové záhony, vysádzať rastliny do okrasných jazierok a odstraňovať z nich tie premnožené. Začiatkom mesiaca je potrebné opäť prihnojiť trávnik a vhodné je po odkvete lúčnych rastlín pokosiť prvýkrát kvetinovú lúku. Počas horúcich letných dní nezabudnite rastliny v záhrade a vo vegetačných nádobách dôkladne zavlažovať.

Kvet mesiaca – netýkavka


Júl v záhrade

57693

Netýkavka (Impatiens walleriana) vďaka svojmu bohatému kvitnutiu je obľúbenou letničkou najmä v alpských krajinách. Svojich priaznivcov si však našla aj u nás. Táto dužinatá rastlina tvorí bohato olistené a kvitnúce nízke a kompaktné porasty. Jednoduché alebo plné kvety môžu byť podľa kultivaru buď biele, ružové, červené, pásikavé alebo fialové. Kvety vybraných kultivarov sa dokonca podobajú malým ružičkám. Netýkavky vyžadujú skôr svetlý polotieň, kde sa im dobre vyfarbujú kvety, na slnku naopak blednú. Potrebná je dostatočne vlhká a humusovitá pôda a pravidelné prihnojovanie hnojivom podporujúcim tvorbu kvetov. Pestovať ju možno buď priamo na záhone, v skalke alebo vo vegetačných nádobách samostatne alebo v kombinácii s begóniami a aksamietnicami. Netýkavky možno pomerne rýchlo rozmnožiť pomocou odrezkov a založiť si tak počas sezóny ďalšie porasty.


Júl v záhrade

57694

Dovolenka pre izbové rastliny

Počas letných mesiacov a dovoleniek často zostávajú izbové rastliny „samy” doma. Ak polievaním nechcete zaťažovať susedov, môžete si to zariadiť tak, aby sa rastliny o seba postarali samy. Základom úspechu je voľba správneho spôsobu samozavlažovania. Väčšina ľudí sa domnieva, že stačí črepníky postaviť do väčšej nádoby s vodou. Prevažná väčšina izbových rastlín však neznesie dlhotrvajúce vlhko, takže toto riešenie nie je vôbec vhodné. Najjednoduchšie to majú majitelia hydroponických kultúr, prípadne majitelia tienistých záhrad, kam možno rastliny premiestniť. Zásoba vody vystačí hydroponicky pestovanej rastline na 2 – 4 týždne. Ideálne sú aj samozavlažovacie nádoby. Rastlinu možno zásobovať vlahou počas neprítomnosti aj pomocou bavlnených alebo sklených knôtov, pričom jeden koniec knôtu je zapichnutý v črepníku a druhý je vložený do nádoby s vodou. K rastlinám, ktoré vyžadujú viac vody, možno zaviesť aj viacej knôtov. Väčším rastlinám doplní potrebnú vlhkosť aj obyčajná plastová fľaša naplnená vodou, ak má perforovaný uzáver zapichnutý do pôdy v črepníku a odrezané dno.

Rozsaďte kosatce


Júl v záhrade

57695

Očarili vás koncom predchádzajúceho mesiaca majestátne kvitnúce voňavé kosatce alebo tie vaše začali menej kvitnúť? Práve je vhodný čas na ich rozsadenie, respektíve založenie nového kosatcového záhona. Jednotlivé trsy vyberte z pôdy, ostrým nožom alebo rýľom rozdeľte, nechajte mierne zaschnúť rany, skráťte o polovicu listovú plochu a znova ich vysaďte. Vysádzajte ich plytko a jednotlivé podzemky ukladajte vodorovne. Po zasadení ich dôkladne zalejte. Nasledujúci rok už budú aj kvitnúť.

Malí pomocníci s veľkým významom

Práce v okrasnej záhrade takmer nikdy nekončia. Počas leta je treba zbaviť záhony burín a prekypriť pôdny povrch, aby sa dostal vzduch aj ku koreňom vysadených rastlín. Na tento účel existuje niekoľko vhodných pomôcok, predovšetkým drobné ručné náradie. Obchod ponúka niekoľko značiek v rôznych cenách a kvalite. Ergonomicky navrhnuté náradie z polyamidu, ktoré je vystužené sklenými vláknami, je 100-percentne recyklovateľné a dobre odoláva teplotám v rozmedzí od –40 °C až do +150 °C. Zaoblené hrany nepoškodzujú pôdu ani korienky, čepele možno naostriť. Drobné ručné náradie značky Fiskars predávajú špecializované predajne pre záhradkárov. Cena ručného kultivátora je 179 Sk, cena malej motyčky je 239 Sk.







Júl v záhrade

57697


Júl v záhrade

57698


Opora pre popínavky

Popínavé rastliny, či už ide o letničky alebo dreviny, dodajú záhrade svojský šarm. Nie každý však môže týmto rastlinám poskytnúť ako oporu vhodné ploty, múry, prípadne stĺpy pergoly, aby sa mohli popínať. Vhodné oporné prenosné kovové konštrukcie rôznych tvarov a veľkostí na popínavé rastliny nájdete napríklad v ponuke firmy Teak & Garden.







Júl v záhrade

57703


Júl v záhrade

57701


Prihnojenie letničiek práškom


Júl v záhrade

57699

Ak chcete mať vo svojej záhrade nepretržite kvitnúce farebné letničky, musíte im dodať okrem vlahy aj viac živín. Na tento účel sú vhodné rôzne druhy hnojív, pevné aj kvapalné. Letničky je dobré prihnojiť 1x týždenne, pričom v prípade tuhých hnojív sa vhodný roztok pripraví rozpustením predpísanej dávky v zálievkovej vode, zvyčajne 10 g na 2 litre vody. Hnojivá podporujúce kvitnutie by mali mať vyšší obsah draslíka a fosforu (býva to uvedené na obale) a menší podiel dusíka. Pražské hnojivo na balkónové a izbové rastliny vyrába Druchema Praha a dostanete ho kúpiť v predajniach s potrebami pre záhradkárov.


Júl v záhrade

57700

Knižný tip: Ivar Otruba – Krásy talianskych záhrad

Ak patríte k milovníkom záhradného umenia, iste využijete počas svojej zahraničnej dovolenky možnosť navštíviť zaujímavú záhradu alebo park. Táto kniha je sprievodcom po niekoľkých zaujímavých záhradách Talianska. Autor – záhradnícky odborník, v nej postupne zoznamuje čitateľa so záhradami od rímskych dôb až po súčasnosť. Množstvo farebných fotografií zasvätí čitateľa do tajomných a pôvabných zákutí známych aj menej známych záhrad pod Alpami na ostrove Isola Bella, v Toskánsku, Ríme, Kampánii, ale aj historických Pompejách. Pri pohľade na jednotlivé fotografie je zrejme, prečo sa talianske záhrady s takou obľubou kopírovali aj v iných krajinách Európy. Súčasťou textu sú aj pozoruhodné pôvodné plány záhrad a na konci knihy čitateľ nájde prehľadnú mapu Talianska s vyznačením opisovaných záhrad. Vydalo vydavateľstvo ERA group spol. s. r. o.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: rastliny zeleň
Zdieľať článok

Diskusia