Príprava dreva jednoducho a rýchlo
Prípravu palivového dreva rozhodne nemožno podceniť. Niekomu to trvá aj celé týždne, ale keď sa na to vrhnete so správnymi pomocníkmi, môže to byť aj zábava a všetko zvládnete raz-dva.
Asi najbežnejším strojom na spracovanie dreva je reťazová píla. Pokiaľ pílite drevo v lese, potom je potrebné siahnuť po silnej benzínovej píle. Oproti tomu napílenie metrových klád na polienka zvládne aj píla elektrická alebo AKU. Stačí vám len koza na pílenie a môžete ísť na vec.
Benzín alebo elektrina?
Výber správnej píly je pre ďalšiu prácu kľúčový. „Na prípravu väčšieho množstva palivového dreva a pravidelné pílenie v lese aj na záhrade, siahnete po pílach benzínových, disponujú silnými motormi, vydržia pracovať dlho, majú vysokú reznú rýchlosť a oceníte ich spoľahlivosť,“ tvrdí Martin Suchý, expert na píly zo spoločnosti Mountfield.
Vyberať môžete píly v rôznych kategóriách – od hobby píl až po profesionálne stroje. V prípade, ak pílu kupujete po prvý krát a nemáte s pílením skúsenosti, určite zájdite do špecializovanej predajne a nechajte si poradiť od odborníkov. Benefitom navyše môže byť autorizovaný servis, široká ponuka príslušenstva alebo napríklad predĺžené záruky na vybrané stroje.
Kto používa pílu často a spracováva veľké množstvo dreva, pretože je u neho doma primárnym zdrojom tepla, mal by voliť vyššie modely s výkonom motora od 2,5 kW a reznou lištou viac ako 40 cm. Také píly môžete vziať smelo aj na prácu do lesa. Vynikajú prvotriednym spracovaním a nájdete na nich aj množstvo vychytávok ako napr. špičkový antivibračný systém, kovanú lištu s vymeniteľným vrcholom alebo dekompresný ventil, ktorý pri štartovaní vypúšťa časť stlačenej zmesi z valca. Tým sa výrazne zníži potrebná ťažná sila na štartovacom lanku a štartovanie je oveľa jednoduchšie.
Píly Shindaiwa vynikajú japonskou precíznosťou. Sú na nich použité prvotriedne materiály a každý stroj je pred zavedením do sortimentu podrobený veľkému množstvu testov vo vývojových halách. „Jedná sa o prvotriednu kvalitu. Sme naozaj radi, že sa tieto píly na trhu rýchlo etablovali a neustále si nachádzajú svojich zákazníkov. Spolu s pílami Oleo-Mac, ktoré ponúkame už niekoľko rokov, je Shindaiwa druhým špičkovým radom píl, ktoré oceňujú aj skutoční profesionáli a experti,“ vysvetlil Martin Suchý z Mountfieldu.
„Tomu, kto píli drevo hlavne na záhrade, by som odporučil pílu z kategórie farmárskych. Sú výkonné, majú nižšiu hmotnosť a dokonalo vyhovujú občasným užívateľom. Zvládnu napíliť drevo na polienka, sú perfektné na odvetvovanie. Použiť ich môžete na záhrade, v sade, na farmách alebo aj v stavebníctve, ich využitie je naozaj široké,“ hovorí Suchý.
Na občasné pílenie slabších polien, napr. na zakúrenie v krbe, bude určite stačiť píla elektrická. Aj tieto stroje majú veľmi dobré výkonové parametre, limituje vás len nevyhnutný prívod elektriny a kábel. Elektrické píly sú ľahšie a majú aj nižšiu obstarávaciu cenu ako benzínové modely. Výborne sa hodia napr. aj na tesárske práce.
Pri elektrických pílach oceníte aj ich nenáročnosť na údržbu. Stačí vám sledovať množstvo oleja a musíte kontrolovať, aby bola reťaz správne ostrá. Bonusom je, tak ako pri väčšine benzínových píl, jednoduché napínanie a výmena reťaze bez použitia náradia. Na trhu existujú aj modely, ktoré v sebe majú zabudovaný systém ostrenia reťaze, tzv. Powersharp. Stačí pílu spustiť, stlačiť páčku a reťaz sa za pár sekúnd nabrúsi (nájdete napr. na píle Patriot 240 PS.
Žiadny kábel, žiadny benzín, stačí 1 batéria
Ide to aj s batériou! Neveríte? Vďaka AKU technológiám, ktoré sú obrovským trendom súčasnosti, môžete napríklad píliť drevo bez toho, aby ste museli riešiť benzín alebo prívod elektriny, žiadne štartovanie šnúrou, žiadne hľadanie zásuvky. Moderné AKU píly totiž pracujú na 1 batériu, ktorá môže poháňať: kosačku, plotové nožnice, strunovku, krovinorez, vertikutátor, tlakovú umývačku a pod. Stačí len batériu preložiť z jedného stroja do druhého.
AKU technika je tichá, ekologická, úsporná a nenáročná na údržbu. Má dlhú pracovnú výdrž (až 180 min. na jedno nabitie) a vďaka masovej výrobe už je cenovo dostupná všetkým.
K absolútnej špičke v tomto segmente patria stroje renomovaného výrobcu Greenworks s ročnou produkciou viac ako 12 mil. strojov. Na slovenskom trhu ich exkluzívne predáva spoločnosť Mountfield. Reťazové píly od tejto značky môžete vyberať hneď v 3 výkonových radoch: 60 voltov, 4 voltov a 24 voltov.
A ku každej píle je na výber niekoľko typov batérií, ktorých kapacita ovplyvňuje výdrž práce stroja. „práve pri píle by som odporučil voliť batériu s vyššou kapacitou, nech máte určitú výkonovú rezervu. Jedná sa o stroj, ktorý pracuje v extrémne vysokých otáčkach a odber je logicky vyšší,“ hovorí Karol Hromada, expert na AKU techniku.
„Pri pílení však budete príjemne prekvapení, pretože dnešné AKU píly už majú výkonnosť aj dynamiku benzínových strojov,“ dopĺňa Hromada.
Sekera a poleno
Keď máte drevo napílené na polená, či už pomocou reťazovej alebo okružnej píly, väčšinou tým práca nekončí. Spravidla ho potrebujete ďalej spracovať, to znamená polená naštiepať. Na to je potrebná klasická sekera. Kvalitné modely sú vyrábané v súlade s najmodernejšími technológiami a zákazník to pri spracovaní dreva ocení. Nielen, že spoľahlivo zastanú prácu, ktorá sa očakáva, ale vďaka špeciálnym materiálom sú neustále ostré a majú dlhú životnosť. Medzi také patria napríklad špičkové sekery PATRIOT. Majú poriská z ľahkých kompozitných plastov vystužených sklenými vláknami. Samotné čepele sú potiahnuté xylanom, ktorý znižuje trenie a zaručuje jednoduchý prienik do dreva. Vyberať môžete z troch modelov podľa veľkostí: S, L a XL. Všetky sú vyrobené v Nemecku a za kvalitu jednoznačne hovorí aj to, že na všetky sekery poskytuje Mountfield nadštandardnú desaťročnú záruku.
Konáre nadrví na malé kúsky
Máte na záhrade hromadu konárov a neviete, kam s nimi? Stačí použiť drvič alebo štiepkovač. Drviče ich rozsekajú na malé kúsky, ktoré môžete použiť ako kompostovací alebo mulčovací materiál. Ľahko si poradia s kôrou, konármi kríkov a stromov aj s iným záhradným odpadom. Štiepkovače potom rozsekajú konáre na trochu väčšie kúsky, štiepky, s ktorými môžete zakúriť v krbovej peci.
Na prvý pohľad ich od seba takmer ani nerozoznáte, základný rozdiel sa nachádza vo vnútri. Drviče sú vybavené nožmi z prvotriednej ocele, ktoré rozsekajú konáre na jemnú drť. Štiepkovače potom spracujú prostredníctvom rezného kotúča (tiež oceľového) konáre na trochu väčšie štiepky, dlhé 2,5 – 5 cm. Drviče aj štiepkovače spracujú konáre s priemerom až 45 mm. Obsluha oboch strojov je veľmi jednoduchá a vďaka kolesám je ich premiestňovanie tiež jednoduché. Vyberať môžete z modelov elektrických aj benzínových.
Metrové klady? Pre štiepačku to je hračka
S naštiepaním klád najlepšie pomôže hydraulická štiepačka dreva. Najsilnejší vertikálny model PATRIOT so štiepacím tlakom 14 ton rozštiepa za 15 minút 15 metrových klád. V ponuke elektrických štiepačiek PATRIOT je horizontálny model a silnejšie vertikálne modely na pravidelnejšie používanie a na väčší objem práce. Vyberať môžete zo strojov so štiepacím tlakom 5, 8, 10 a 14 ton. A ten najsilnejší z nich, PATRIOT 14 T,
si poradí s polenami s priemerom až 45 cm.
Nemusíte ich namáhavo dvíhať, stroj si ich vďaka špeciálnemu mechanizmu sám pritiahne do štiepacej polohy. Štiepačky PATRIOT s ľahkým ovládaním spĺňajú tie najprísnejšie bezpečnostné predpisy.
Naozaj veľké množstvo dreva? Žiadny problém
Správny názov je síce okružná píla, ale nehovorí sa jej inak ako cirkulárka. Tento stroj je dlhodobo nevyhnutnou súčasťou mnohých domácností. Je to ideálny pomocník práve na pílenie väčšieho množstva palivového dreva prakticky bez námahy. Modely, ktoré si zruční kutilovia vo všeobecnom nedostatku v predjesennom období vyrobili sami v domácej dielni, vidíme na niektorých záhradách a dvoroch ešte aj dnes.
Samozrejme ale platí, že si v súčasnosti môžete kúpiť skvelé okružné píly tiod renomovaných výrobcov presne podľa svojich požiadaviek. Navyše sú vyrábané v súlade s najprísnejšími bezpečnostnými predpismi, čo u tých vyrobených doma na kolene, býval často problém. Práca s cirkulárkami je veľmi jednoduchá a v priebehu pár hodín napílite drevo na niekoľko týždňov kúrenia.
Viac informácií nájdete na www.mountfield.sk
Zdroj: PR článok Mountfield a.s.