Zbystrite pozornosť, ak doma pestujete letničky a trvalky. Na čo by ste v týchto dňoch nemali zabúdať?
Doplňte nové trvalky, podporte letničky v kvitnutí, strihajte a prihnojujte kry, ošetrite maliny a jahody.
Úvod leta sa nesie v znamení kvitnúcich ruží, plamienkov, hortenzií, levandule, ale aj ďalších byliniek. V kvitnutí pokračujú trvalky, kvety vystavujú na obdiv už aj letničky a niektoré cibuľoviny. O pozornosť sa usilujú aj kvitnúce rastliny v kvetináčoch. Okrem tradičných muškátov či fuksií a petúnií sú to napríklad subtropické dreviny. K najkrajším a najbohatšie kvitnúcim patria oleandre, olovník, ľuľok, jazmíny, ale aj tyčinkovce.
Výsadba trvaliek
Trvalky momentálne patria k častejšie vysádzaným okrasným rastlinám. Sortiment je pestrý, v ponuke nájdete druhy do rôznych podmienok, na slnko, do polotieňa aj tieňa, do modernej mestskej aj vidieckej záhrady. Rozhodnúť sa môžete pre jedince okrasné kvetmi alebo listami. Dajú sa vysadiť aj počas leta, ale len s neporušeným koreňovým balom.
Na výsadbu uprednostnite oblačné dni alebo obdobie, keď sú v najbližších dňoch avizované zrážky. Vysadené rastliny nezabudnite zavlažovať a vyplatí sa na povrch pôdy rozložiť organickú nástielku. Tá pomôže udržať v pôde vlahu a zároveň zabráni rozrastaniu buriny. Nezabudnite, že vyššie druhy patria do pozadia, nižšie do popredia a viac než jeden kus vynikne skupina zložená z niekoľkých jedincov jedného druhu či odrody.
Starostlivosť o výsadby
Keď už trvalky máte, nezabudnite im v suchších dňoch dopriať dostatok vlahy (ráno alebo podvečer), dávku hnojiva po prvom odkvitnutí (ak ste neprihnojovali na jar) a vyšším druhom včas poskytnite pevné opory, aby sa nezlomili. Priebežne odstraňujte odkvitnuté kvety, mnohé trvalkové druhy sa vám odmenia ďalším kvitnutím. Konkrétne ide o zvonček broskyňolistý, stračonôžky, centrant, lupíny, pakosty, alchemilku, šalviu hájnu alebo kocúrnik.
Vlahu a hnojivo doprajte aj letničkovým výsadbám v kvetináčoch, nezabudnite na odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Podporíte tvorbu ďalších kvetov a ich ešte bohatšiu násadu. Myslite aj na zavlažovanie a prihnojovanie hortenzií, odmenia sa reprezentatívnejším vzhľadom.
Rastliny do jazierka
V júli využite príležitosť doplniť si jazierka peknou zeleňou. Môžete ju vysadiť jednak na brehy, ale aj do vody. Sortiment vodných rastlín je pestrý, vyberajte však podľa podmienok svojej záhrady, a ak ide o zeleň do vody, riaďte sa aj tým, aká hlboká je voda vo vašom jazierku.
Menej je viac aj v tomto prípade: menšie jazierka neprepĺňajte množstvom rôznych druhov vodných rastlín. Ak máte jazierko situované na slnečnom mieste a ide o stojatú vodu, oplatí sa vysadiť aj lekná. Vodná zeleň sa vysádza do špeciálnych košíkov a použiť treba aj substrát pre vodné rastliny.
Úžitková záhrada
Začiatkom prvého prázdninového mesiaca vysádzajte priesady letných šalátov, feniklu, póru a najmä hlúbovín – karfiolu, kučeravého aj ružičkového kelu a kalerábu na jesenný zber. Nezabudnite pozberať cesnak z jesennej výsadby. Začiatkom júla môžete vysiať mrkvu karotku, kríčkovú fazuľu, listové a ľadové šaláty, ako aj reďkovku, ale len odrody určené na celoročné pestovanie.
Po prvej úrode malín odstráňte z porastu všetky výhonky, na ktorých boli plody, a zároveň tie najslabšie. Rastliny prihnojte hnojivom na bobuľové ovocie. Po zbere jahôd vyčistite a prihnojte aj jahodovisko.
Aké rastliny strihať v júli
1.Levanduľa
Ostrihajte odkvitnuté súkvetia. Mierne skrátiť môžete aj nové výhonky, podporíte vitalitu, celkovú atraktivitu a zahustenie tejto rastliny.
2.Vistéria
V lete doprajte rez aj tejto popínavke. Všetky nové bočné výhonky skráťte na dĺžku asi 20 cm. Zásah pomôže udržať túto rastlinu na uzde.
3. Ihličnany
Jedincom, ktoré pestujete v určitých geometrických formách, skráťte prečnievajúce výhonky. Nestrihajte ich však počas slnečných dní.
4. Ruže a letničky
Pravidelným odstraňovaním odkvitnutých kvetov podporíte vytvorenie nových a zároveň prispejete k príťažlivejšiemu vzhľadu tejto zelene.
Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa/Shutterstock, Gardeners’ World
Zdroj: Časopis Môj dom