22. 07. 2005
Zdieľať

Plot je pevná stavba, ktorá má dlhodobo brániť preniknutiu na pozemok. Zároveň je to vonkajšia stavba, celoročne vystavená poveternostným vplyvom, preto výber materiálov musí zodpovedať týmto náročným podmienkam. Na stavbu oplotenia sa používa murivo a prefabrikované prvky z betónu i keramiky, drevo v rôznych formách, kovový materiál rôznych druhov a profilov i plôch.


Murivo z prírodného miestneho kameňa murovaného maltou alebo kladeného nasucho a ďalej neupravované sa využíva na vymedzenie hraníc pozemkov a ich ochranu odnepamäti. Tehlové murivo, neomietané i omietané, sa využíva dodnes. Veľmi obľúbené sú betónové prvky i liaty betón, najmä pre jednoduchosť a rýchlosť zhotovenia. Tiež plotové tvarovky, konštrukčne i technologicky pripravené na exteriérové použitie, sú obľúbené, lebo sú trvácne vo vonkajších podmienkach a vhodné na isté odľahčenie pôsobenia stavby. Dobre založené múry sú na oplotenie veľmi vhodné, lebo sú estetické, ladia s murovanou stavbou domu a vyžadujú len občasnú údržbu či drobné opravy.

Drevo možno na oplotenie použiť v rôznej forme – ako celú guľatinu, polenú guľatinu, fošne, dosky, latky, tyčky. Ako najdostupnejší materiál sa na stavbu ohrád (plotov) používalo odjakživa, lebo sa výborne spracúva i opracúva a je ho v našich zemepisných šírkach dostatok. Je však menej odolné proti poveternostným vplyvom a slabo odolné proti zemnej vlhkosti, preto ho treba impregnovať a chrániť konštrukčnými opatreniami, prípadne ďalšími materiálmi. Vhodné sú tvrdé a trvanlivé druhy dreva (z ihličnatých je najvhodnejšie borovicové a smrekovcové, z listnatých drevo brestu, jaseňa, jarabiny a iné tvrdšie druhy). Drevo vyžaduje pri vonkajšom použití okrem impregnácie aj viac-menej stálu údržbu.

Kovové materiály sú na stavbu oplotenia veľmi vhodné, lebo sú veľmi pevné a pôsobia odľahčene. Použitie rôznych druhov kovu (ocele, hliníka, liatiny) môže vytvoriť historizujúci, ale aj ultramoderný vzhľad oplotenia. Kovové prvky sa môžu použiť na ploty samostatne, ako nosné časti, aj ako spojovací materiál (skrutky, nity). Pri materiálovo kombinovaných riešeniach možno použiť kovové profily, rúrky, drôt i pletivo, ale aj plechové plochy používané v minulosti. Kov treba v exteriéri chrániť proti hrdzaveniu povrchovou úpravou – najčastejšie náterom, poplastovaním, pokovovaním. Povrchový vzhľad kovového materiálu môže byť matný, lesklý alebo spestrený farebným náterom, čo svedčí najmä subtílnym prvkom.

Kategória: Materiály Záhradné stavby
Tagy: bp materiál oplotenie plot
Zdieľať článok

Diskusia