Ako si na balkóne a záhrade vytvoriť intímne zákutia
Možností, ako sa na balkóne, terase či záhrade ochrániť pred zvedavými pohľadmi z ulice alebo od susedov, je niekoľko. Zeleň vo forme popínavých rastlín, drevín či stromov bude vždy tou najkrajšou kulisou. Niektoré z nich dokážete dokonca vypestovať i za pomerne krátky čas.
Listnaté stromy so svetlým vzdušným lístím, ako napríklad breza, muchovník, kvitnúca slivka prunus či jarabina, zabezpečia dostatok súkromia, ale zároveň prepustia do záhrady potrebné svetlo. Stĺpovité druhy stromov tiež poslúžia na zakrytie výhľadu v záhrade, napríklad susedovi do okna. Ich pomerne úzky tvar šetrí priestor, vďaka čomu sa stávajú vhodným riešením do menších záhrad.
Rýchlo a jednoducho však vytvoríte zákutie i pomocou treláže a popínavých rastlín. Najrýchlejšie ich zazelenia popínavé letničky, napríklad povojník alebo okrasná fazuľa. Z trvácich rastlín sa hodia rýchlo rastúce popínavé dreviny – pavinič alebo plamienok, ktorý nie je príliš robustný.
Živý plot si takisto môžete vytvoriť veľmi rýchlo. Podľa vašich predstáv to zrejme ešte prvý rok po výsadbe nebude, no aj tu platí, že prihnojovanie a viackrát zopakovaný rez urobia zázrak. Atraktívny živý plot za krátky čas získate, ak na jeho založenie využijete rýchlorastúce druhy listnáčov – vtáčí zob, prípadne aj hrab alebo brest.
V žiadnom prípade by to nemali byť ihličnany (z nich najrýchlejšie rastie cyprusovec leylandský) či vždyzelené druhy, pretože by ste na bohato olistený a vyšší živý plot čakali dlhšie. Aj tu sa dá želaný efekt urýchliť zakúpením vzrastenejších sadeníc. V ponuke sú v súčasnosti dokonca aj celé predpestované živé ploty v nádobách.
Pavučinka
Dočasným a pomerne lacným riešením, ako sa schovať pred okolitým svetom, sú textilné závesy a clony. Šikovnejšie gazdinky si dokážu textilnú zástenu zhotoviť aj samy. Stačí vybrať peknú látku, tyč alebo lanko a ušiť pútka. Komu sa nechce šiť, môže si záves či paraván kúpiť. Jemnú moskytiéru s kovovým kruhom využijete hneď dvakrát – vytvorí malé útulné zátišie a zároveň vás zachráni pred dotieravými komármi. Sieťku Bryne za 6,99 € predáva IKEA.
Zelená stena
Výborným optickým oddeľovačom priestoru sú rastliny v akomkoľvek tvare. Ak nemáte miesto na veľký strom alebo krík, skúste to so zelenou stenou. Popínavé rastliny toho nepotrebujú veľa a mnohé druhy vyrastú do výšky už za jednu sezónu. Dobrú službu urobia aj rastliny zasadené do vysokých črepníkov alebo vyvýšené záhony.
Mnohé z nich môžete podľa nálady premiestňovať v celom priestore terasy. Veľké rastliny a stromčeky v mohutných nádobách umiestnite na pojazdné podložky, aby ste si prácu s nimi uľahčili. Lavičku s pergolou SVANÖ kúpite v obchodnom dome IKEA.
NÁŠ TIP
Čím zaručene najrýchlejšie vytvoríte pohodovú a útulnú atmosféru? No predsa textíliami! Obklopte sa koberčekmi, mäkkými vankúšmi a odolnými pufmi na sedenie.
Súkromie na mieru
Záhradné kocky modulárneho systému Leva môžete ľubovoľne rozširovať a vybaviť ďalším príslušenstvom – napríklad kvetináčmi, kuchyňou, skladacím stolom, posteľou či hojdačkou. Rovnako si môžete sami prispôsobiť strechu, dokúpiť drevenú podlahu či vybrať stenu – plnú drevenú, s tabuľovou farbou, látkovú, pavučinovú alebo s lezeckými úchytmi. Za jedinečným dizajnom stojí česká značka Egoé.
Kútik s atmosférou
Intímnejší priestor na nerušené relaxovanie vytvoríte aj pomocou zásteny. Vzdušné drevené lamely zabezpečia súkromie, ochránia pred silnejším vetrom a vytvoria príjemný chládok. Navyše vyzerajú skvelo!
Môžete si na ne zavesiť rastliny v črepníkoch či dlhú svetelnú reťaz. Exteriérovým kobercom, vankúšmi a dekami primiešate farby a vzory a zároveň si kútik príjemne zútulníte. Čo viac by si človek mohol želať?
Text: Katarína Paukeje
Foto: Jenna Love, Egoé, Ikea, Matalan
Zdroj: Časopis Môj dom