Zdroj: iStock

Aký záhradný nábytok si vybrať do vlastnej exteriérovej oázy pokoja?

29. 05. 2020
Zdieľať

Toto leto si dovoleniek asi veľmi neužijeme. O to väčší význam má vytvoriť si priestor na relax vo vlastnej záhradke, na terase či balkóne. Aký exteriérový nábytok si vybrať?

Nikdy nie je priskoro na výber nového záhradného či terasového nábytku. Teplejšie dni už sú tu, prečo by sme ich mali tráviť medzi štyrmi stenami? Vytvorenie vonkajšej obývačky je dlhodobým trendom, ocenia ju predovšetkým rodiny s malými deťmi.

Prepojenie interiéru s exteriérom prostredníctvom terasy poskytuje mnoho alternatív: od posedenia, stolovania, grilu, cez pec na pizzu až po vonkajšiu kuchyňu či wellness s bazénom. Samozrejme, záleží nielen od očakávanej funkcie, ale aj od priestoru a financií, ktoré máte k dispozícii.

záhradný nábytok

iStock

Vonkajšia sedacia súprava

Vonkajší gauč s fotelkami a stolčekom je veľmi príjemným spôsobom, ako si zväčšiť obývačku a prepojiť ju so záhradou. Je vhodným riešením vtedy, ak máte terasu alebo vydláždenú časť pozemku, ideálne aj krytú.

Prečítajte si tiež
Aj na malej ploche je možné vybudovať krásny záhradný priestor pre celú rodinu

I keď sú mnohé exteriérové nábytky prispôsobené na dážď, predsa len je lepšie, ak nábytok chránite. V prípade dlhšieho alebo intenzívnejšieho dažďa sa ho oplatí prekrývať, prípadne umiestniť na kryté miesto. Najnovším trendom sú pohodlné rohové pohovky.

Ak chcete využiť terasu aj na opaľovanie, potom zvoľte umývateľné sklápacie kreslá a ležadlá.

záhradný nábytok

iStock

záhradný nábytok

iStock

záhradný nábytok

iStock

Posedenie s priateľmi a večera pod oblohou

Ak priestor vonku používate skôr na stolovanie, zvoľte si vonkajší jedálenský stôl. Vyberajte si výsostne nábytok určený do exteriéru, aby splnil vaše očakávania a vydržal pár rokov.

Jedálenská súprava – stôl so stoličkami – sa hodí aj veľkým rodinám a ľuďom, ktorí trávia veľa času zábavou s priateľmi. V tom prípade je vhodné zaobstarať si aj vonkajší minibar či rovno interiérovú kuchyňu aj s drezom.

záhradný nábytok

iStock

záhradný nábytok

iStock

záhradný nábytok

iStock

Malý balkón, lodžia, terasa?

Aj klasický panelákový balkón si môžete prispôsobiť pre chvíle relaxu. Najlepším typom nábytku na balkóny a menšie terasy je skladací exteriérový nábytok. Stačí vám sklopný stolček a dve skladacie stoličky a veľmi rýchlo premeníte balkón z praktickej na relaxačnú funkciu. Ak pracujete z domu, môžete si na balkóne vytvoriť aj vonkajšiu pracovňu. Kvety a rastlinky v kvetináčoch okolo a príjemné slnečné lúče vám dodajú viac pozitívnej energie.

nábytok na terase

iStock

nábytok na terase

iStock

nábytok na terase

iStock

Povrchová úprava a populárne farby

Vo všetkých prípadoch exteriérového nábytku si všímajte, akú povrchovú úpravu má. Podľa toho budete poznať nielen jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom, ale aj spôsob, ako máte nábytok ošetrovať.

Z farieb vonkajšieho nábytku sú okrem prírodných veľmi populárne svieže optimistické farby – slnečná žltá, oranžová, zelená, svetlomodrá, svetlofialová. Štýlový je aj čisto ratanový nábytok skombinovaný s prírodnými textíliami.

Náš tip: Nie je dôležité všímať si len materiál a povrchovú úpravu. Zamerajte pozornosť aj na nosnosť jednotlivých kúskov. Nábytok z niektorých materiálov je labilnejší ako z iných a neznesie takú hmotnosť a zaťaženie.

záhradný nábytok

iStock

záhradný nábytok

iStock

záhradný nábytok

iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategória: Záhradný nábytok
Tagy: sedacie súpravy záhradný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia