Odborník radí – ako si vybrať kvalitný záhradný nábytok a nepopáliť sa

Odborník radí – ako si vybrať kvalitný záhradný nábytok a nepopáliť sa

30. 06. 2014 Zdieľať

Záhrada je najčastejším miestom, kde trávime ako svoj voľný čas, tak predovšetkým aj svoju dovolenku. Až za ňou sa umiestnila ako dovolenka pri mori, tak na chatách či chalupách alebo v horách. Dokonca je aj viac ľudí, ktorí dovolenku trávia na záhrade ako tých, ktorí si žiadnu dovolenku nevyberajú.

Na záhrade nielen pracujeme, ale aj relaxujeme. A málokto si predstaví odpočinok na záhrade bez záhradného nábytku. Nábytku, ktorý môže byť tradičný z dreva (napr. tropický teak) alebo z moderných materiálov typu umelý ratan, hliník alebo ťahokov. Ale aj záhradný nábytok môže byť trendy a cool.

Tak sme sa opýtali Davida Jiruška zo spoločnosti Mountfield SK na najnovšie trendy pri záhradnom nábytku. A tu sú jeho odpovede.


Odborník radí - ako si vybrať kvalitný záhradný nábytok a nepopáliť sa

1371723
Mountfield

Čo je v poslednej dobe trendom v modernom záhradnom nábytku?
Obľúbené sú medzi majiteľmi záhrad predovšetkým nové materiály ako umelý ratan, ktorý sa hodí rovnako dobre na záhradu ako aj do interiéru. Môžete ho teda umiestniť napríklad aj do obývacej izby alebo zimnej záhrady. Má pevnú ľahkú hliníkovú konštrukciu s plášťom z umelého ratanu a veľmi nízku hmotnosť. Vďaka minimálnym požiadavkám na údržbu sa o neho navyše nemusíte takmer starať. To isté platí aj pre nábytok z ťahokovu, ktorý je ako ľahký, tak aj pevný, odolný a bezúdržbový.


Odborník radí - ako si vybrať kvalitný záhradný nábytok a nepopáliť sa

1371731
Mountfield


Aké ďalšie materiály vedľa umelého ratanu teraz „letia“?
Je to určite moderný záhradný nábytok z hliníka, pre ktorý je typický perfektný dizajn a nevtieravý vzhľad. Veľkou výhodou hliníkového nábytku je ľahká údržba – stačí len handrička a voda. Bez problémov si poradí s dažďom, snehom i slnečnými lúčmi. Kostru nábytku navyše tvorí odolný a ľahký bezúdržbový hliník, ktorý samozrejme nehrdzavie. Stálicou na našom trhu je záhradný nábytok z tropického dreva teak.


Odborník radí - ako si vybrať kvalitný záhradný nábytok a nepopáliť sa

1371719
Mountfield

Akým smerom sa podľa vás bude ďalej uberať dizajn záhradného nábytku?
V poslednej dobe sa v tuzemsku páčia čisté línie, jednoduchosť a jednoduchá elegancia. Chceme pekný nábytok, ale zároveň vyžadujeme aj úžitkovú hodnotu a vysokú kvalitu. Odhadujem, že pomer nábytku z hliníka a umelého ratanu sa na Slovensku čoskoro vyrovná nábytku z dreva.

A tu je pár dobrých rád pre samotný výber záhradného nábytku:

Pravidlá pre výber kvalitného záhradného nábytku:

Dĺžka záruky – záruka 2 roky nie je na záhradný nábytok, ktorý musí slúžiť dlhé roky, dostatočná, preto vyberajte ten, na ktorý predajca poskytuje aspoň záruku 5 rokov.
Pozor na obmedzenia pri výbere záhradnej zostavy – zistite, či si môžete nábytkovú zostavu nakombinovať podľa seba alebo či ste nútení si zakúpiť dopredu poskladanú nábytkovú zostavu.
Možnosť dokúpenia nábytkových prvkov – nakupujte u špecialistov, ktorí dokážu zabezpečiť rovnaký model nábytku (napríklad stoličky či kreslá) aj na ďalšiu sezónu – môže sa stať, že budete potrebovať dokúpiť určitý nábytkový prvok k svojej zakúpenej nábytkovej zostave.


Odborník radí - ako si vybrať kvalitný záhradný nábytok a nepopáliť sa

1371729
Mountfield

Pri nákupe nábytku z dreva si pamätajte že
Ak kupujete drevený stôl, venujte pozornosť hrúbke jeho dosky – musí byť hrubá aspoň 2,8 cm, aby bol stôl skutočne pevný a stabilný.
Je dobré sa pozrieť aj na ergonomické tvarovanie nábytku – kreslá musia mať ergonomicky tvarované operadlo aj sedák, priečky musia byť blízko pri sebe – jedine tak spoznáte, že výrobca na materiáli nešetril.

Pravidlá pre výber kvalitného záhradného nábytku z umelého ratanu a hliníka:
Zistite, či sa ratanový a hliníkový nábytok dá u daného predajcu kombinovať aj s nábytkom z dreva. Niektoré ratanové a hliníkové kreslá sa totiž dajú pekne kombinovať s nábytkom zo švédskej borovice alebo odolného teaku.


Odborník radí - ako si vybrať kvalitný záhradný nábytok a nepopáliť sa

1371727
Mountfield

Pri nákupe nábytku z umelého ratanu si pamätajte že
Polstrovanie by malo byť súčasťou kresiel z umelého ratanu – pri nákupe zistite, či je pohodlné polstrovanie už v cene kresla. Pohodlné sú aj bez neho, vankúšiky však komfort pri posedení ešte zvyšujú.

Je dobré mať na výber medzi kreslami s podrúčkami a bez nich – zistite, či má predajca v sortimente kreslá s podrúčkami aj bez nich. K svojmu stolu si potom môžete kúpiť napríklad 2 kreslá s podrúčkami a 2 bez nich. Môžete ich ľubovoľne kombinovať.


Odborník radí - ako si vybrať kvalitný záhradný nábytok a nepopáliť sa

1371721
Mountfield

Pri nákupe nábytku z hliníka si pamätajte že
Tento nábytok by mal mať pre pohodlie svojho užívateľa podrúčky z odolného teaku – kvalitné hliníkové kreslá by mali mať podrúčky, a to najlepšie z teakového dreva – podrúčky sú totiž pri posedení neustále zaťažované, preto je na ich výrobu najvhodnejší pevný a vysoko odolný teak.
Možná stohovateľnosť kresiel vám ušetrí veľa miesta pri uskladnení – zistite, či sa hliníkové kreslá dajú skladať na seba. Je to praktické – v prípade uskladňovania nábytku ušetríte miesto.

www.mountfield.sk

Kategória: Záhradný nábytok
Tagy: záhradný nábytok
Zdieľať článok