Zdroj: VVED TECHNIKA

8 nápadov pre trávnik v malých záhradách

21. 05. 2020 Zdieľať

Smaragdovo zelený a zdravý trávnik pridá každej, či už veľkej alebo malej záhrade na kráse. Je toho veľa, čo môžete urobiť, aby vyzeral čo najlepšie - od výberu správnej odrody až po prevzdušnenie.

Nižšie nájdete našich 8 najlepších tipov na údržbu trávnika v malom priestore.

1. Dajte svojmu trávniku tvar

Menej je niekedy viac. Nesnažte sa rozšíriť svoj trávnik do každého kúta. Z kúskov trávy pritlačenej medzi hranicami nebudete mať žiadny úžitok. Malé plochy trávy nie sú ani jednoduché na kosenie. Udržujte svoj trávnik radšej v použiteľnej veľkosti s jednoduchým a zadefinovaným tvarom, ostatné plochy vysaďte inými rastlinami, alebo pokryte mulčovacou kôrou, prípadne kamienkami.

trávnik v záhrade

VVED TECHNIKA

2. Prevzdušnite svoj trávnik

Trávniky v malých záhradách sú náchylné na zhutňovanie pôdy. K zamoknutiu dochádza najmä vo vlhkom počasí, keď dážď nedokáže vsiaknuť do pôdy – a za suchého počasia dážď zíde. Prevzdušnite trávnik vidlami, aby ste vytvorili hlboké 10 cm dierky, potom jemne zatáčajte vidlicou, aby ste uvoľnili zhutnenie, prípadne na väčších plochách použite prevzdušňovací valec, ale na malých trávnikoch si vystačíte ľahko aj s obyčajnými vidlami.

trávnik v záhrade

VVED TECHNIKA

3. Zasaďte do trávnika cibuľovité rastliny

Váš trávnik sa stane po výsadbe cibuľovitých rastlín oveľa zaujímavejším. Po okrajoch alebo do tvaru ostrovčekov vyskúšajte vysadiť narcisy a krokusy (šafrán), zvážte tulipány, pretože väčšina tulipánov v tráve nerastie dobre, a nekoste trávnik po dobu šiestich týždňov po odkvitnutí, listom tým poskytnete čas na navrátenie živín do cibuľovitých rastlín.

safran v trave

VVED TECHNIKA

4. Pridajte cestičku

Tam, kde sa po trávniku pravidelne prechádza, sa môžu vytvoriť nevzhľadné a holé miesta. Vytvorte si preto cestičku alebo miesto vyložte sériou nášľapných kameňov, znížite tým záťaž trávy a zatraktívnite dizajn trávnika.

chodnik naslapny

VVED TECHNIKA

5. Používajte šikovné úložisko

V malej záhrade je priestor vzácny, preto vyberte kosačku ktorú môžete ľahko spratať a skladovať. Nájdite si takú, ktorá sa dá zložiť. Najlepšie sú kosačky ktoré sú dosť ľahké na to, aby sa zavesili na stenu, ale sú zároveň dostatočne výkonné a majú dlhú výdrž. V tomto smere vynikajú kosačky od EGO POWER+.

kosačky

VVED TECHNIKA

6. Vyberte tie správne semienka

Malé trávniky môžu byť často zatienené, takže hľadajte zmes semien alebo trávnik, ktorý vyhovuje vášmu miestu. Trávnikové semená sú k dispozícii aj v špeciálnych zmesiach pre zatienené trávniky, či pre trávniky, ktoré sa nachádzajú na piesočnatej pôde a tým pádom musia byť semená odolné voči suchu.

7. Trávnik zastrihávajte

Kosačky síce poskytujú tú najlepšiu úpravu trávy na veľkých plochách, ale ak je váš trávnik menší, kosačku naozaj nepotrebujete – ušetríte tým úložný priestor aj investíciu do stroja. Akumulátorové nožnice na trávu, určené na úpravu okrajov trávnika, zaberajú málo miesta a dajú sa použiť aj na kosenie trávy na malej ploche. Majú dva druhy nástavcov a dokonca ich využijete aj na tvarovanie okrasných drevín, trvaliek či menších živých plotov.

noznice na travu

VVED TECHNIKA

8. Vytvorte si harmančekový trávnik

Nahraďte trávu voňavým harmančekom s krásnou vôňou, ale dávajte si pozor na starostlivosť, netreba zabúdať že tento typ sa vôbec nepodobá obyčajnému trávniku. Môžete to však aj skombinovať a vytvoriť si pásy zeleného trávnika v kombinácii s kvetinovým.

Možností ako vykúzliť krásnu oázu pokoja aj na malej záhradke je naozaj veľa. Veríme že sa vám podarí vytvoriť ju podľa vašich predstáv. Budujte a tvorte postupne, krôčik za krôčkom a každý rok ju niečím vylepšite a oživte. Bude vám prinášať stále radosť.

8-kamilkovytravnik

VVED TECHNIKA

ZDROJ PR článok spoločnosti VVED TECHNIKA, s.r.o.

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: akumulátorové kosačky Akumulátorové nožnice trávnik
Zdieľať článok