Zdroj: Halfpoint/iStock

Je záhradný architekt len zbytočný luxus? Kedy zvládnete záhradu svojpomocne, kedy sa ho oplatí zavolať a koľko to môže stáť?

16. 10. 2024
Zdieľať

Krásna záhrada nie je len o výsadbe okrasných stromov a zaplnení prázdnych miest kríkmi a kvetmi. Dôležitým prvkom, ktorý dodá záhrade hĺbku a štruktúru, sú aj tvrdé povrchy. Použitie pevných materiálov, ako je kameň, drevo alebo betón vytvára v záhrade funkčné a estetické zóny. Je možné vybalansovať pevné, neživé prvky s tými živými a premeniť záhradu na unikátny priestor aj vo vlastnej réžii? Alebo na to potrebujete pomoc záhradného architekta?

Dobre navrhnutá a koncipovaná záhrada dotvára harmóniu celého domova. Aby oba prvky spolu ladili, je dôležité zohľadniť architektúru domu aj celkový vzhľad záhrady. Moderný prístup zahŕňa použitie jednoduchých, minimálnych a základných línií. Docieliť želaný efekt však nemusí byť vždy úplne jednoduché. Oplatí sa však pri tom využiť služby záhradného architekta alebo iného odborníka, alebo postačí svojpomocný prístup?

Rozdiel medzi záhradným architektom a záhradníkom

Ak sa do pretvárania okolia vášho domu neplánujete púšťať sami, pomôcť vám dokáže viacero profesií. To, ktorého nakoniec oslovíte, bude záležať od typu práce, ktorú potrebujete vykonať.

Záhradný architekt

Medzi zrejme najznámejší typ odborníka patrí záhradný architekt. Ten má na starosti koncepciu a plánovanie celkového vzhľadu, usporiadania a estetiky vašej záhrady. Vytvára plány dizajnu, načrtáva umiestnenie každej rastliny, usporiadanie ciest a štruktúr či farebné schémy a štýly. Podstatnou časťou jeho práce je aj dôkladná analýza typu pôdy, svetelných či hydrologických podmienok a rastlín.

Prečítajte si tiež
Takto si vytvoríte jedlú záhradu s minimom starostlivosti, radí záhradný architekt. Záhon lenivého záhradníka zvládnu aj deti

Zodpovedá aj za to, aby bola záhrada technickej stránke funkčná a z hľadiska dopadov na životné prostredie udržateľná a ekologická. Okrem samotného plánovania záhradný architekt po celý čas dohliada na výstavbu záhrady vrátane nákupu materiálov. To všetko v spolupráci s ďalšími odborníkmi, ako sú napríklad stavebníci a záhradníci.

Žena sedí na záhrade s notebookom na kolenách, vedľa nej leží pes.

Záhradný architekt dohliadne na to, aby boa vaša záhrada, estetická, funkčná, ekologická, vystavaná v rámci rozpočtu a boli pri nej splnené potrebné legislatívne predpisy. Zdroj: iStock

Záhradník

Zatiaľ čo záhradný architekt je hlavným plánovačom, záhradník je správcom, ktorý plán pomáha zrealizovať a udržiavať ho. Zameriava sa na praktické aspekty výstavby a údržby záhrady. Má teda na starosti správnu výsadbu rastlín a drevín a ich prosperovanie. Dbá na  zabezpečenie vhodných podmienok, ochranu pred chorobami a škodcami, prerezávanie, hnojenie, prípadný zber úrody a celkovú starostlivosť o živú časť záhrady.

Prečítajte si tiež
Záhradná architektka: Netkanú textíliu som prestala používať, keď som zistila, aké škody pácha. Na boj s burinou sú najlepšie ruky

Záhradný architekt je vizionár. Je ten, kto rieši potenciál záhrady a mapuje cestu, ako sa tam dostať. Záhradník je na druhej strane realizátorom aj správcom. Má na starosti fyzické úkony pri výstavbe, údržbe a starostlivosti o záhradu. To, či potrebujete využiť služby záhradného architekta alebo záhradníka, prípadne oboch, závisí od vašich špecifických potrieb, zložitosti projektu a rozpočtu.

Záhradník pri sadení rastlín do nového záhonu.

Ak sa o novovysadenú záhradu nemáte čas poriadne postarať a váš rozpočet to dovolí, môžete si najať záhradníka, aby na prosperovanie novovysadených rastlín dohliadol. Zdroj: iStock

Kedy záhradný architekt (nie) je potrebný?

Pri najímaní záhradného architekta treba mať na pamäti, že každý projekt je jedinečný. Jeden môže vyžadovať jeho služby, iný zase nie. Pozrime sa teda na niekoľko príkladov, keď je záhradný architekt potrebný.

Vezmime si situáciu, keď potrebujete prerobiť záhradu. Ak plánujete vysadiť nové rastliny alebo ich presadiť na iné miesto, doplniť lavičku či zmeniť dekorácie, pomoc záhradného architekta potrebovať nebudete. Rovnako svojpomocne zvládnete inštaláciu jednoduchého vonkajšieho osvetlenia, výstavbu altánku či kladenie dlažby a tvorbu chodníka.

Prečítajte si tiež
Každý deň vstáva pred piatou ráno, aby sa mohol starať o svoju záhradu. Vytvoriť takúto nádheru mu trvalo roky!

Pokiaľ však plánujete vytvoriť novú záhradu, napríklad pri novostavbe, alebo chcete komplexnú premenu okolia domu, je lepšie obrátiť sa na záhradného architekta. Obzvlášť to platí v prípadoch, ak chcete do záhrady inštalovať nový zavlažovací systém či vodozádržné opatrenia, prípadne si pozemok vyžaduje náročnejšiu úpravu terénu, drenáž či skalné práce.

Záhradný architekt v takých prípadoch zabezpečí, aby bolo okolie domu bolo funkčné, praktické a spĺňalo vaše predstavy a tiež aby všetko prebehlo v súlade s legislatívou a boli splnené všetky úradné povinnosti. Presne pomôže definovať jednotlivé zóny záhrady, ako oddychovú, úžitkovú, spoločenskú, priestor pre deti či vonkajšiu kuchyňu.

Žena v záhrade pri sadení.

Mnohé menšie práce zvládne väčšina ľudí aj svojpomocne. No aj pri nenáročných rekonštrukciách vie záhradný architekt priniesť do záhrady dizajn a funkčnosť. Zdroj: iStock

Výhody práce so záhradným architektom

Zakomponovanie záhradného architekta do vášho projektu so sebou prináša viacero výhod:

  • Odborne zváži všetky výzvy a príležitosti vyplývajúce z vášho pozemku. Zaistí tak, že váš domov a exteriér budú harmonicky spolupracovať.
  • Zabezpečí, aby bol všetok dostupný priestor využitý na maximum.
  • Vytvorí personalizovaný návrh prispôsobený vašim potrebám, želaniam a štýlu.
  • Navrhne výsadbu, ktorá zohľadňuje miestne podmienky, biodiverzitu, pôvodnosť druhov či ich vzájomnú kompatibilitu.
  • Zohľadní aj technické potreby záhrady vrátane rozvodov či drenážnych systémov
  • Pomôže s výberom dodávateľov, nákupom materiálu, prípadne aj dohliadne na realizáciu projektu a priebeh prác.
  • Zvýši vizuálny dojem vašej záhrady, a tým narastie aj hodnota vašej nehnuteľnosti.
Pohľad na nákres plánu záhrady s pomôckami na kreslenie.

Plánovanie efektívnych a funkčných záhrad je výsadou záhradných odborníkov. Zdroj: Toa55/iStock

Ako sa na spoluprácu so záhradným architektom pripraviť?

Aby bola spolupráca s architektom bezproblémová, je dôležité mať vopred pripravených niekoľko vecí.

  1. Hneď na začiatku si zadefinujte ciele rekonštrukcie záhrady a dôvod, prečo sa do nej púšťate.
  2. Určte si rozpočet, ktorý chcete do úprav investovať.
  3. Premyslite si, čo všetko by ste si na záhrade želali mať a aký štýl sa vám páči. Pokojne siahnite aj po inšpiráciách na internete, ktoré môžete neskôr ukázať záhradnému architektovi. Pomôže mu to lepšie zapracovať vaše vnímanie a vkus do projektu záhrady.
  4. Pripravte si aspoň základné informácie o pozemku, ktorý chcete upraviť. Záhradného architekta bude zaujímať, aký veľký pozemok bude upravovaný, aké sú vlastnícke vzťahy, čo všetko sa už na ňom, prípadne pod ním nachádza. Je dobré mať prehľad aj o tom, kadiaľ vedú inžinierske siete. V neposlednom rade bude chcieť počuť, čo na záhrade plánujete robiť a na čo ju využívať.
  5. Pri výbere záhradného architekta sa zamerajte na jeho portfólio, na základe ktorých môžete zhodnotiť jeho štýl i odvedenú prácu. Pomôcť môžu aj diskusné fóra či recenzie od ľudí, ktorí s daným architektom už spolupracovali.
Schody a upravený záhon s exteriérovým svetlom v záhrade.

Pred stretnutím s architektom si premyslite, čo od novej záhrady očakávate a čo sa vám páči. Bude tak môcť zakomponovať vaše návrhy do celkového plánu. Zdroj: Shutterstock

Stojí to za investíciu?

To, koľko vás bude rekonštrukcia záhrady stáť, závisí od mnohých faktorov vrátane celkovej rozlohy upravovaného pozemku, potrebných prác či materiálu. Pri spolupráci so záhradným architektom treba, samozrejme, rátať aj s cenou za vypracovanie návrhu, štúdie, plánov či vizualizácie.

Prečítajte si tiež
Nevnímajte záhradu ako trávnik obklopený hradbou tují! Záhradný architekt radí, ako si vytvoriť domácu oázu v malej záhrade

Jej výška sa však aj u toho istého odborníka môže líšiť. Navýšiť ju môže napríklad väčšia rozloha pozemku, zložitosť návrhu, dopravné náklady pri osobnej návšteve odborníka, počet osobných návštev či konzultácií či potreba zamerania pozemku. Ak sa ponáhľate, priplatiť si môžete napríklad aj za rýchle vypracovanie projektu. Ceny sa hýbu približne od 300 do 1000 eur, obvykle však môžete rátať asi s 500 až 600 eurami.

Starší muž a žena s plánom v ruke sa dívajú na okolie.

Záhradný architekt dohliadne na to, aby bol váš rozpočet dodržaný a nepreplatili ste na zbytočnostiach. Zdroj: iStock

Aj napriek tomu, že vás záhradný architekt bude niečo stáť, pri celkovej realizácii môžete zároveň i ušetriť. Odborník dohliadne na dodržiavanie vami stanoveného rozpočtu a výslednú cenu s vami pred schválením skonzultuje. Niektorí profesionáli dokážu vďaka dohodám s dodávateľmi zabezpečiť materiál či práce za nižšie (veľkoobchodné) ceny. Poradia tiež, do čoho sa oplatí investovať, kde sa dá ušetriť a čo je zbytočnosť, aby ste zbytočne nepreplatili. Upravená záhrada navyše zvýši príťažlivosť aj celkovú hodnotu vašej nehnuteľnosti.

V závislosti od vašich túžob a záujmov, je potenciál vašej záhrady neobmedzený. Popustite uzdu fantázii a vytvorte tak z vašej záhrady najobľúbenejšie miesto celého domova.

Text: Michaela Pősová
Foto: Shutterstock/iStock

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: návrh záhrady okrasná záhrada záhradný architekt
Zdieľať článok
Ako nanesiete silikón skutočne dokonale? Vyskúšajte tento trik!Urob si sám

Ako nanesiete silikón skutočne dokonale? Vyskúšajte tento trik!

Ružinov hľadá miesto pre nový zimný štadión. Ponúka sa jedna atraktívna lokalita, budú to Zlaté piesky?ASB.sk

Ružinov hľadá miesto pre nový zimný štadión. Ponúka sa jedna atraktívna lokalita, budú to Zlaté piesky?

Emmerovej vile vrátia zašlý lesk. Národná kultúrna pamiatka sa stane dominantou trnavského Ružového parkuASB.sk

Emmerovej vile vrátia zašlý lesk. Národná kultúrna pamiatka sa stane dominantou trnavského Ružového parku

Zápach z práčky: Ako sa ho zbaviť a ktorým častiam práčky venovať pozornosť?Urob si sám

Zápach z práčky: Ako sa ho zbaviť a ktorým častiam práčky venovať pozornosť?

Diskusia