Zdroj: Oded Smadar

Manželský pár sa rozpočtom ani tradíciou obmedziť nenechal. Ich bývanie je moderné, no aj úplné iné, ako by ste čakali

17. 01. 2024
Zdieľať

Vyprofilovaný vkus manželov v strednom veku ich doviedol k zásadnému rozhodnutiu. Po rokoch života v meste sa presťahovali do luxusného rodinného sídla v neoklasicistickom štýle postaveného na kľúč. Neobvyklé riešenie sa síce vymyká modernému výrazu vilovej štvrte, ale architekt Moshik Hadida našiel k spokojnosti svojich klientov spôsob, aby dom korešpondoval s okolím. 

Prestížne prostredie izraelskej mestskej štvrte obsahuje niekoľko desiatok dvojpodlažných rodinných domov v približne jednotnom architektonickom stvárnení. Veľké objemy nehnuteľností sú postavené na malých parcelách, ktoré spoluvytvárajú identitu lokality.

Vznešenosť antiky, pohodlie dneška

Mierne svahovitý terén a pravidelný raster ulíc prispieva k dobrej organizácii miesta a optimálnym výhľadom. Vila v neoklasicistickom štýle odzrkadľuje životný štýl majiteľov, rodičov troch dospelých detí. Spoločensky aktívnej rodine imponuje prepych a priestranný interiér s vysokou dávkou denného svetla, čo sa prejavilo do bodky v realizovanom projekte.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom v radovej zástavbe vás upúta netypickým vzhľadom. Vnútri objavíte dokonalé moderné bývanie

Dom je postavený na obdĺžnikovom pozemku na rohu ulice a zaberá takmer celú jeho plochu. V pôdoryse má tvar L, vďaka čomu sa aj na malom pozemku našiel priestor na kryté exteriérové sedenie a plavecký bazén so zabudovanou vírivkou. Z dôvodu praktickejšej údržby je takmer celé okolie domu vydláždené, voľný zostal len úzky pás zelene pri plote s okrasnými drevinami a palmami.

Už na prvý pohľad vidno, že architektúra domu sa miestnym stavebným pomerom vymyká. Fasáda je ladená do neoklasicistického štýlu so stĺpmi s iónskymi hlavicami a jemne zdobenou rímsou po obvode domu. Pre okolie netypické prvky vyjadrujú uznanie európskym princípom architektúry.

Rodinná vila v neoklasicistickom štýle z ulice.

Pozemok, na ktorom stojí vila nie je veľký, ale našlo sa na ňom miesto na všetko potrebné. Zdroj: Oded Smadar

Namiesto vstupných priestorov kuchyňa

Oproti vstupnému priestoru s výškou osem metrov je umiestnené točité, typologicky skulpturálne schodisko. Po ľavej strane dverí sa nachádza otvorená samostatná kuchyňa v modernom vidieckom štýle. Biela kuchynská linka a úložný priestor s bronzovými úchytkami dopĺňa priestranný multifunkčný kuchynský ostrov s hnedou mramorovou doskou. Oproti linke sa nachádza ďalší, vstavaný úložný priestor, ktorý elegantne maskuje dvere do špajze.

Prečítajte si tiež
Pre dokonalý dojem chýba len obrovská párty. Takto to dopadne, keď si manželia splnia sen o bývaní v americkom štýle

O pár metrov ďalej nadväzuje na kuchyňu slávnostný jedálenský stôl i obývacia časť s výškou stropu 3,7 metra. Priestor je zariadený vecne, výrazným prvkom je najmä sedací nábytok vo vysokej kvalite. Dvojica veľkoformátových posuvných dvier zalieva obývačku prirodzeným svetlom presne podľa priania majiteľov. Cez ne sa dá dostať priamo na terasu s posedením a bazénom, na ktorý za rohom nadväzuje plne zariadená vonkajšia kuchyňa.

Pohľad od jedálenského stola smerom do obývačky.

Presvetlenie spoločenskej miestnosti zabezpečujú dve veľkoformátové posuvné dvere, vedúce na terasu. Zdroj: Oded Smadar

Podlaha sťa zrkadlo

Za schodiskom sa ukrýva kútik slúžiaci ako stretávací bod rodiny. Tvorí ho komorné sedenie akcentované dvojicou smaragdových kresiel. Klubovú atmosféru podporuje domáci bar a tehlový kozub. Výbavu prvého podlažia uzatvára samostatné WC.

Celý interiér dolného poschodia zjednocuje svetlá mramorová podlaha s vysokým leskom, ostatný mobiliár má na vyváženie prevažne matný povrch.

Rodinný kútik s kozubom, kreslami a barom.

V kútiku za schodmi sa rodina rada stretáva pri domácom kozube. Zdroj: Oded Smadar

Spálňa ako hotelová suita

Na hornom poschodí sa schodisko končí úzkym mostíkom, ktorý vedie do spálne. Izba dispozične pripomína ubytovanie v päťhviezdičkovom hoteli. Vstupná chodbička s toaletným stolíkom ústi do hlavného priestoru veľkorysých pomerov. Jej vybavenie tvorí len pár prvkov. Centrom je manželská posteľ s enciánovo modrým zamatovým poťahom, dopĺňajú ju len dva samonosné nočné stolíky a jedno kreslo. Teplo priestoru dodáva tmavohnedá drevená stena so zabudovaným televízorom, ktorá farebne ladí s dubovými parketami.

Prečítajte si tiež
Je toto nový dizajnový trend desaťročia? Čo sa skrýva pod jeho názvom?

Súčasť spálne tvorí i voľne prístupný šatník so vstavanými úložnými priestormi, ktorý od hlavného priestoru oddeľuje stena len čiastočne. Čo však na prvý pohľad nebadať, je vchod do samostatnej kúpeľne. Tajné dvere ukryté v zdobenej stene prezrádza len tenká vodorovná škára a nenápadný žliabok miesto kľučky.

Na rozdiel od zvyšku interiéru prevláda v kúpeľni čierna farba, vyvážená bielou stenou a zlatými prvkami. Po vchode dovnútra udrie do očí motív meandru na podlahe a obklade sprchového kúta. Ornament inšpirovaný antickým Gréckom odkazuje zároveň i na značku Versace, čo prezrádza náročný vkus manželov.

Časť hlavnej spálne s otvorenými dverami do kúpeľne.

Súčasťou spálne je aj samostatná kúpeľňa, ukrytá za nenápadnými dverami. Zdroj: Oded Smadar

Multimediálny suterén

V dome sa nachádza jedna hosťovská izba, práčovňa a izba najmladšieho syna s vlastnou kúpeľňou so sprchovacím kútom z bieleho mramoru. Sofistikovaný čierno-bielo ladený interiér nesie v sebe prvok drámy. Suterén domu prekvapí multimediálnou miestnosťou a dvomi apartmánmi pre staršie dve deti, ktoré už nežijú s rodičmi pod spoločnou strechou.

Časť čierno-bielej kúpeľne so sprchovacím kútom a umývadlom.

Kúpeľňa najmladšieho syna je rovnako luxusná, prevláda v nej biely mramor. Zdroj: Oded Smadar

Neoklasicistická vila v Izraeli

Architekt: Moshik Hadida
Lokalita: Izrael
Rozloha: 420 m2

Text: Katarína Mácová
Foto: Oded Smadar

Kategória: Návšteva
Tagy: luxus mramor rodinný dom vily
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia