Zdroj: Germinate Design

Moderná záhrada: ako zvoliť materiál, zeleň a jednotlivé prvky tak, aby všetko ladilo

12. 04. 2022
Zdieľať

Záhrada v meste by mala svojim obyvateľom poskytovať vonkajší priestor, ktorý je štýlový, funkčný, zábavný a najmä jednoduchý na údržbu. Aký zvoliť materiál, zeleň a jednotlivé prvky tak, aby všetko spolu ladilo?

Vaša vysnívaná záhrada je predovšetkým rozšírením vášho domova. Ak je to len trochu možné, štýl záhrady by mal byť v súlade s okolím, aby nepôsobila ako päsť na oko. Architektúra obytného domu pokračuje v exteriéri, záhony a vodné prvky sú založené na jednoduchých geometrických tvaroch. Mestská záhrada tak bude vyžarovať pokoj, jednoduchú eleganciu a harmóniu.

Pohodlné dizajnové zákutie v záhrade

Zdroj: George

Vyberte vhodné materiály

V moderných záhradách sa okrem dreva častejšie stretávame aj s inými materiálmi, akými sú napríklad betón, kov alebo sklo. Úlohou betónu je hlavne nájsť riešenie na spevnenie povrchov alebo svahov, a nie na seba strhávať všetku pozornosť. Lepšie bude, ak zvolíte klasické prevedenie v odtieňoch šedej. V tomto ohľade príliš neexperimentujte. Pre pohodlný pohyb po trávniku aj zamokra alebo vo výsadbách sa hodia praktické nášľapy, ktoré môžu mať rôzne rozmery aj podobu.

Prečítajte si tiež
Ako na chodníčky a cestičky v záhrade

V prípade dreva sa na tento účel často využívajú dubové trámy. V záhrade má svoje miesto aj kov, ktorý je odolný a praktický, jeho cena je však výrazne vyššia. Hoci je v súčasnej dobe stále obľúbený hlavne corten (zliatina s typickou hrdzavou patinou), často sa využíva aj oceľ alebo meď (napr. v podobe umeleckých diel).

Sedenie v kúte v záhrade

Zdroj: George

Zaplňte ju rastlinami

Mestská výsadba má tendenciu opakovať v určitých intervaloch násobky jednej odrody. Trávy a vždyzelené rastliny sú v moderných priestoroch obľúbené, pretože vyzerajú dobre počas celého roka a zjednodušujú farebnú schému. V malej záhrade bude elegantným riešením vertikálne pestovanie. Či už si zaobstaráte závesné kvetináče, policové stojany, alebo police pripevníte rovno na plot či stenu, rozhodne sa dostatočne obklopíte flórou a rastlín vtesnáte do vertikálnej záhrady výrazne viac ako na klasický záhon. Ak máte malý priestor, nesnažte sa na pozemok toho natlačiť príliš veľa. Namiesto toho sa zamerajte na niekoľko väčších kúskov, napríklad na dvojicu menších drevín, ktoré šetria miesto vo veľkých kvetináčoch, alebo si vytvorte jednu mohutnú zelenú stenu.

Upravená záhrada s chodníkom a lehátkami

Zdroj: MORRIS ROAD

Dreviny, ktoré lákajú farbou, sú japonský javor, javor šedý, muchovník lamarckov, zmarlík, drieň japonský. Medzi stromy, ktoré lákajú vtáctvo a hmyz, patria hloh, jarabina, okrasná jabloň, hruška vrbolistá (pendula), stevarcia. Alebo si vyberte niektorú zo stálozenených odrôd, ako mišpula, planika alebo eucalyptus.

Vysaďte stromy

Ak sa vám podarí vybrať vhodný strom, stane sa krásnym ústredným bodom záhrady a bude priťahovať pozornosť po celý rok. Stromu sa nemusíte vzdávať ani v prípade, že máte len terasu či väčší balkón, pretože existuje aj množstvo druhov, ktoré možno pestovať v kvetináči. Pestovanie v kvetináči má aj ďalšie výhody. Pokiaľ napríklad neviete, kam presne chcete strom umiestniť, v kvetináči ho môžete presúvať po záhrade dovtedy, kým preň nenájdete ideálne miesto.

Prečítajte si tiež
Letné kino nesmie chýbať! Ako si v záhrade majiteľka vytvorila hotovú oázu

Strom si môžete vziať so sebou, pokiaľ sa budete niekam sťahovať. Takisto ho lepšie ochránite pred zimnými mrazmi. Než nejaký strom zasadíte, rozhodnite sa, z akého dôvodu ho chcete. Môžete napríklad pestovať stromy s bobuľami, aby ste prilákali vtáky a poskytli im hniezdiská. Ak túžite po úrode, vysaďte si ovocné stromy. Alebo túžite po drevine, ktorá vnesie do záhrady farebný prvok?

Betónový nášľapný chodník v záhrade

Zdroj: TRASLOVS TRADGARD

Malý priestor?

Ak vaša záhrada nie je veľká, dojem väčšieho priestoru získate jej rozdelením na niekoľko častí. Preto popustite uzdu fantázii a zvoľte rôznorodé úpravy terénu: trávnik, dlažbu, kamene a vyvýšené či poschodové záhony a hrantíky. Záhradu opticky zväčší aj diagonálne položenie dlažby (tzv. nakoso). Spoľahlivo zafunguje kombinácia rôzne veľkých dlaždíc alebo plochých kameňov. Ilúziu väčšej záhrady umocníte aj pomocou rastlín, ktoré dosahujú rôzny vzrast. Poslúžia vám na to napríklad trpasličie dreviny, pod ktorými nájdete priestor pre menšie rastliny. Takéto vrstvenie vám umožní vysadiť viac zelene bez toho, aby ste tým neúmerne zaťažili priestor.

Terasa z betónových kameňov

Zdroj: LANDSCAPE ARCHITECTS

NÁŠ TIP

Vytvorte pomocou výsadby kreatívne štrbiny. Medzery vyplňte nízkorastúcimi rastlinami, napríklad tymianom, materinou dúškou alebo sukulentami.

Zahrňte vodný prvok

Tečúca alebo stojaca? Aj malý vodný prvok dokáže v záhrade zlepšiť mikroklímu, čo oceníte vy aj vaše rastliny najmä počas horúcich dní. Žblnkot tečúcej vody pôsobí upokojujúco. Stojace nádrže s vodou slúžia ako napájadlá alebo kúpele pre vtáčiky, vážky i motýle. Mohutný vodopád zas odkloní ruch od blízkej ulice. Vodný prvok by mal byť predovšetkým dizajnovým doplnkom záhrady, preto ho treba zladiť s materiálmi v záhrade. Vo veľkej miere je tu zastúpený betón v podobe väčších či menších jazierok. Mimoriadne obľúbené sú cortenové misy, ktoré do mestskej záhrady jednoducho patria.

Moderná studnička v záhrade

Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP

Vodný prvok bude vyzerať lepšie, ak ho umiestnite medzi rastlinnú výsadbu a nie do stredu priestoru.

Vytvorte si zákutia

Záhradu sa snažte rozdeliť do niekoľkých častí tak, aby ste ju nedokázali obsiahnuť celú z jediného miesta. Postupujte ale s citom: pokiaľ jej členenie preženiete, bude účinok kontraproduktívny. Niektorým častiam je prospešné ponechať viac priestoru, napríklad trávniku. Pracujte s horizontálnym aj vertikálnym členením, použite akékoľvek prírodné materiály. Využite schopnosti popínavých rastlín – skryjú, čo nie je pekné, a záhradu rozšíria do výšky. Neobídete sa na záhrade bez vodného prvku alebo letnej kuchyne? Ak oželiete niečo iné, pokojne si ich doprajte.

Upravená záhrada s lavičkou

Zdroj: GARDENERS WORLD

Splňte si sen o bazéne

Aj do malej mestskej záhrady sa hodí bazén. Pravdepodobne nebude v olympijskej veľkosti a budete musieť oželieť iné veci. Za ochladenie v horúcich mesiacoch na vlastnej záhrade to ale stojí! Dajte si veľmi záležať na plánovaní, v prípade menších záhrad je dôležitý každý centimeter. Bazén voľte skôr minimalistický, prílišné zdobenie by umocnilo nedostatok priestoru.

Prečítajte si tiež
Bujná zeleň a zákutie s vodným prvkom vytvorili v malej záhrade chýbajúce súkromie (VIDEO)

Najlepšie bude vyzerať v pravouhlých geometrických tvaroch a bez výrazného prechodu medzi vodou a záhradou. Praktickým riešením je postaviť bazén do vyvýšenej časti, ktorá záhradu opticky zväčší. Vytvorte k nemu terasu z dreva alebo hladkého betónu a pokiaľ máte záhradu vo svahu, môžete voliť aj moderný nekonečný bazén.

Záhradné spa

Zdroj: EUROPHORIA SPA

Svetlá v kvetinových záhonoch vám aj po zotmení dajú dôvod pozerať sa do záhrady. Z osvetlených stromov sa razom stanú živé umelecké diela. Rozhodnite sa pre osvetlenie so solárnym pohonom a vyberte si žiarovky, ktoré vyžarujú skôr teplé biele než studené svetlo – vytvoria jemnejšiu a príjemnejšiu atmosféru.

Drobné stavby ukryte

Ideálne je, ak sa dreváreň či kôlňa stanú súčasťou stavby domu s pohodlným vstupom. Na to je dobré myslieť už pri plánovaní. Ak je záhradný domček určený len na skladovanie a nie je možné, aby nadväzoval priamo na dom, bude najvhodnejšie umiestniť ho na koniec záhrady. Na takomto mieste sa dá šikovne ukryť za stromy alebo kroviny a nebude kaziť estetický dojem. Na jeho ukrytie môžete využiť aj popínavé rastliny. Pri plánovaní vezmite do úvahy, že stromy a kríky sa časom ešte rozrastú. Obrastený domček v záhrade

Nezabudnite na osvetlenie

„Osvetlenie v záhrade zďaleka nie je len funkčné orientačné označenie cestičiek v priestore. Môže byť jedinečným nástrojom, ako záhradu po zotmení zmeniť na nepoznanie,“ vraví Ferdinand Leffler z ateliéru FLERA. Veľmi dôležité je vybrať svetlám správne miesta, ale aj vhodnú intenzitu či farby.

Osvetlené zákutie záhrady

Zdroj: ADOLFO HARRISSON

Kým v interiéri vládnu dominantné tvary a farby, v exteriéri sa snažíme, aby bolo čo najviac nenápadné a ukryté v zeleni. Pri teplých letných večeroch oceníte svetlá na terase, ale aj priamo v bazéne. Osvetlené stromy či záhony s okrasnou trávu dodajú záhrade hĺbku a vy budete mať chuť vrátiť sa do záhrady aj po zotmení.

Text: Katarína Paukeje

Foto: George, Isifa/Shutterstock, Germinate Design, MORRIS ROAD, TRASLOVS TRADGARD, LANDSCAPE ARCHITECTS, GARDENERS WORLD, JEFF KING, EUROPHORIA SPA, ARCHIDEA

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: chodník cortenový plech moderné bývanie okrasná záhrada plánovanie záhrady záhrada záhradná architektúra záhradné inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia