01. 04. 2005
Zdieľať

Keď sme minulý rok na jeseň pripravovali záhradky na prezimovanie, hovorili sme si, že máme dostatok času pripraviť sa na ďalšiu sezónu. No jar je opäť pred dverami a s ňou prichádzajú i prvé slnečné lúče zubatého, ale predsa hrejivého slniečka. Pre záhradkára jar znamená kopu sezónnej práce, ale aj prípravu na horúce a suché letné dni, počas ktorých treba záhradku zalievať.

Smädné rastliny

Podľa floristického zloženia a pestovateľských nárokov sami určíte, ktoré plochy budú vyžadovať pravidelnú závlahu. Trávnik si v letnom období zachová vzhľad zeleného koberca len za predpokladu, že ho budeme dostatočne zavlažovať. Správna voľba zavlažovacieho systému môže vyriešiť aj problém so zavlažovaním počas našej neprítomnosti, napr. aj keď oddychujeme na dovolenke. Znamená nielen úsporu času a vody, ale aj istotu, že záhrada ostane vždy zelená.

Zdroje vody a čerpadlá

Zdroje vody na zavlažovanie by nemali obsahovať znečistenú vodu (napr. od splavených zvyškov pesticídov), veľmi studenú vodu alebo vodu s vysokým obsahom minerálov. Málo vhodná je aj voda dezinfikovaná chlórom. Vodu zo zdroja premiestni na určené miesto čerpadlo. Jeho výkon udáva tzv. objemová výkonnosť, t. j. množstvo vody vytlačenej do potrubia za jednotku času. Výber čerpadla závisí od druhu vody, ktorú prečerpáva. Výrobca čerpadla udáva prípustnú hodnotu veľkosti zŕn v prečerpávanej vode. Ďalšími faktormi pri rozhodovaní sú zdroj energie na pohon čerpadla, výška hladiny zdroja a potrebné množstvo prečerpanej vody. Ručné čerpadlo je lacné, ale fyzicky náročné; na zavlažovanie sa najčastejšie používa motorové čerpadlo s elektromotorom. Zalievanie vodou zo studní, cisterien a nádrží umožňujú ponorné tlakové čerpadlá. 


Zalievanie

25438

Zavlažovacie systémy

K jednoduchším spôsobom zalievania trávnatých plôch patrí zavlažovanie pomocou hadíc, na ktoré možno pripevniť rôzne druhy zavlažovačov. Hadice sa podľa potreby premiestňujú z miesta na miesto. Prepracovanejší spôsob predstavujú závlahové systémy, ktoré sa budujú priamo do pôdneho profilu a vodu rozstrekujú po povrchu trávnika v pravidelných časových intervaloch. Jednotvárnu prácu s ručným zalievaním odstráni automatika. Moderné systémy pracujú i v neskorých hodinách, a tým nenarušia rekreačné využitie vašej záhrady. Vďaka nízkemu odparovaniu vody vo večerných hodinách sa jej spotreba zníži až o 30 %. Snímač zrážok upozorňuje na zmenu počasia a automaticky systém upozorní, aby sa zabránilo nadbytočnému zavlažovaniu. Medzi základné časti tohto systému patria rozvádzacie plastové potrubia, ktoré sa ukladajú do hĺbky 20 – 30 cm pod terénom, rozstrekovače, elektromagnetické ventily, ventilové šachty, ovládacie jednotky, snímače a filtračné zariadenia. Kúpa a inštalácia automatického závlahového systému je finančne náročnejšia, ale pozitívne sa odzrkadlí na vzhľade záhrady a finančná návratnosť v úspore vody môže predstavovať už jeden rok. Okrem automatického zavlažovania pomocou podzemných výsuvných zavlažovacích systémov a zavlažovania výsekovými a plošnými zavlažovačmi sú v ponuke aj Micro-Drip systémy na cielené úsporné zavlažovanie balkónových rastlín, zimných záhrad a kvetinových záhonov. 

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradná technika
Tagy: čerpadlá polievanie záhrada zavlažovacie systémy
Zdieľať článok

Diskusia