Zimná krása záhrady (1.)

18. 02. 2011
Zdieľať

Podaktorým záhradám to pristane aj vtedy, keď spia zimným spánkom. Niektorým možno ešte viac než v lete. Sneh všetko zjednotí a zladí, skryje, čo sme nestihli upratať a ukáže tvary, ktoré si v lete, skryté pod lístím či v konkurencii pestrých kvetov, ani nevšimneme.

Aby sa v záhrade bolo na čo pozerať aj v zime, mali by sme do nej vybrať zopár drevín, ktorým to najviac pristane práve v tomto období. Môžu mať efektný tvar koruny alebo konárov, prípadne farebné letorasty či plody, ktoré sa aj v zime držia na konároch. Alebo môžeme vysadiť zopár špeciálnych rastlín, ktoré dokážu vykvitnúť aj na snehu. A záhrada sa dá doslova oživiť aj pomocou kŕmidiel pre vtáčiky.

Dva návrhy

Správne zostavená skupina rastlín by mala byť atraktívna v každom ročnom období, zimu nevynímajúc. Tento mesiac by sme vás chceli inšpirovať dvoma návrhmi takých, ktoré budú zaujímavé práve v zime – jedným pre malú a druhým pre väčšiu záhradu.

Alternatíva A

Prvá skupina je zostavená do malej záhrady, preto sú tu rastliny s efektnými detailmi, vhodné na pozorovanie zblízka. Oživia ju nielen kríky s s výhonkami v rozličných farbách a odtieňoch, ale aj suché stvoly trvaliek a tráv, ponechaných na zimu a zrezaných až na jar. Nielenže sú v zime pôsobivé, ale poskytnú aj úkryt užitočnému hmyzu.

1 – Lieska obyčajná (Corylus avellana ‚Contorta’), 2 – Vŕba previsnutá (Salix caprea ‚Pendula’), 3 – Karagana previsnutá (Caragana arborescens ‚Pendula’), 4 – Svíb biely (Cornus alba ‚Sibirica’),  5 – Kéria japonská (Kerria japonica ‚Pleniflora’),  6 – Ozdobnica japonská (Miscanthus japonicus), 7 – Ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis ‚Gracilimus’), 8 – Metlica (Deschampsia caespitosa), 9 – Ovsíkovec (Helictotrichon sempervirens), 10 – Rozchodník (Sedum spectabile), 11 – Bergénia (Bergenia cordifolia)

 

Tvar stromov a konárov

Škumpu síce ekológovia vidia v našich záhradách neradi, pretože nie je našim domácim druhom, a keď sa nestráži, rada sa odnožovaním hrnie tam, kam nemá, jej vzhľad je však úžasný. Na jeseň doslova čaruje na listoch s až neskutočne žiarivými tónmi červenej a aj tvar stromu pôsobí, ako keby ani nebol reálny, ale nakreslený pri dome len tak mimochodom ľahkou rukou a mocnou čiarou architekta. Jej odspodu rozvetvený kmeň a hrubé konáre, doplnené hrdo vztýčenými šiškami plodov, vyzerajú veľmi elegantne práve v zime.

Previsnuté stromy vyniknú v zime rovnako ako v lete. Vpredu karagana, vzadu vŕba. Zvýraznené kontrastom snehovej prikrývky a bez lístia vyniknú v zime oveľa viac aj stromy s pokrútenými vetvami, napríklad vŕba červenokrivolaká – točená (Salix x erythoflexuosa) alebo o niečo menšia lieska obyčajná – pokrútená (Corylus avellana ‚Contorta’) (na obrázku). Najkrajšie sú práve v zime a skoro na jar, keď tvar ich konárov a jahňady nezakrývajú listy, preto je najlepšie vysadiť ich tak, aby sme na ne dobre videli z okna domu.
Sneh dokáže v záhrade doslova čarovať.
…a nemusí byť zasnežená celá záhrada, aby v nej zima vykúzlila neobyčajné obrazy. Známa podoba predzáhradky sa zmenila na negatív. To, čo je v lete tmavé (listy tráv) na svetlom pozadí (okruhliaky) je naraz biele na tmavom – na steblách sa sneh ešte drží, na kamienkoch sa už roztopil a vlhkom stmavli.

 

Pokračovanie o týždeň

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: záhrada zima
Zdieľať článok

Diskusia