10 najkrajších kvitnúcich drevín do jarnej záhrady

25. 04. 2014
Zdieľať

Málo farebnú záhradu si na jar môžete doplniť kvitnúcimi drevinami. Spravidla ide o dlhoveké a pestovateľsky nenáročné druhy.


Romantický zvodca   Trojpuk (Deutzia gracilis) pochádza z Japonska a Číny. Hoci je v našich podmienkach výborne otužilý, pestuje sa menej. Dobre pôsobí v skalkách, predzáhradkách aj ako podrast pod vyššími drevinami a stromami (pod magnóliou alebo katalpou). Pre svoju skôr menšiu výšku a šírku je vhodný aj do menších záhrad. V čase kvitnutia (v druhej polovici jari) je tento ker doslova obsypaný kvetmi. Tie rastú vo vzpriamených strapcoch a sú najčastejšie jemne ružové, s nádychom do fialova či biele. Okúzľujúci trojpuk dobre porastie na slnečnom alebo polotienistom mieste s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Po odkvitnutí je dobré skrátiť alebo prerezať staršie konáre.

Romantický zvodca Trojpuk (Deutzia gracilis) pochádza z Japonska a Číny. Hoci je v našich podmienkach výborne otužilý, pestuje sa menej. Dobre pôsobí v skalkách, predzáhradkách aj ako podrast pod vyššími drevinami a stromami (pod magnóliou alebo katalpou). Pre svoju skôr menšiu výšku a šírku je vhodný aj do menších záhrad. V čase kvitnutia (v druhej polovici jari) je tento ker doslova obsypaný kvetmi. Tie rastú vo vzpriamených strapcoch a sú najčastejšie jemne ružové, s nádychom do fialova či biele. Okúzľujúci trojpuk dobre porastie na slnečnom alebo polotienistom mieste s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Po odkvitnutí je dobré skrátiť alebo prerezať staršie konáre.
Daniel Košťál

Romantický zvodca 

Trojpuk (Deutzia gracilis) pochádza z Japonska a Číny. Hoci je v našich podmienkach výborne otužilý, pestuje sa menej. Dobre pôsobí v skalkách, predzáhradkách aj ako podrast pod vyššími drevinami a stromami (pod magnóliou alebo katalpou). Pre svoju skôr menšiu výšku a šírku je vhodný aj do menších záhrad. V čase kvitnutia (v druhej polovici jari) je tento ker doslova obsypaný kvetmi.

Prečítajte si tiež:

Ako si do záhrady vybrať tie najkrajšie dreviny

Tie rastú vo vzpriamených strapcoch a sú najčastejšie jemne ružové, s nádychom do fialova či biele. Okúzľujúci trojpuk dobre porastie na slnečnom alebo polotienistom mieste s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Po odkvitnutí je dobré skrátiť alebo prerezať staršie konáre.

Na jar kvitnúce dreviny môžete vysádzať s koreňovým balom počas celej jari. 


Ako živý plot aj solitér  Zlatovka (Forsythia x intermedia) patrí k najobľúbenejším drevinám skorej jari. Charakterizuje ju množstvo zlatožltých kvetov na ešte neolistených stonkách a vzpriamený, prípadne rozložitejší vzrast. Po odkvitnutí sa ale stáva menej zaujímavou. Čiastočne lepšie je na tom zlatovka kórejská (Forsythia koreana), ktorej listy majú atraktívnu mramorovú kresbu. Zlatovka vynikne v skupine s jarnými cibuľovinami, pred pozadím z tmavších ihličnanov aj ako živý plot. Znesie široké spektrum priepustných a na živiny bohatých pôd, dariť sa jej nebude na zamokrených pôdach ani v tieni. Predpokladom bohatého kvitnutia je aj pravidelný rez. Ide o nenáročnú, rýchlo rastúcu drevinu, ktorá znesie aj znečistené ovzdušie.

Ako živý plot aj solitér Zlatovka (Forsythia x intermedia) patrí k najobľúbenejším drevinám skorej jari. Charakterizuje ju množstvo zlatožltých kvetov na ešte neolistených stonkách a vzpriamený, prípadne rozložitejší vzrast. Po odkvitnutí sa ale stáva menej zaujímavou. Čiastočne lepšie je na tom zlatovka kórejská (Forsythia koreana), ktorej listy majú atraktívnu mramorovú kresbu. Zlatovka vynikne v skupine s jarnými cibuľovinami, pred pozadím z tmavších ihličnanov aj ako živý plot. Znesie široké spektrum priepustných a na živiny bohatých pôd, dariť sa jej nebude na zamokrených pôdach ani v tieni. Predpokladom bohatého kvitnutia je aj pravidelný rez. Ide o nenáročnú, rýchlo rastúcu drevinu, ktorá znesie aj znečistené ovzdušie.
thinkstock.com

Ako živý plot aj solitér

Zlatovka (Forsythia x intermedia) patrí k najobľúbenejším drevinám skorej jari. Charakterizuje ju množstvo zlatožltých kvetov na ešte neolistených stonkách a vzpriamený, prípadne rozložitejší vzrast. Po odkvitnutí sa ale stáva menej zaujímavou. Čiastočne lepšie je na tom zlatovka kórejská (Forsythia koreana), ktorej listy majú atraktívnu mramorovú kresbu.

Zlatovka vynikne v skupine s jarnými cibuľovinami, pred pozadím z tmavších ihličnanov aj ako živý plot. Znesie široké spektrum priepustných a na živiny bohatých pôd, dariť sa jej nebude na zamokrených pôdach ani v tieni. Predpokladom bohatého kvitnutia je aj pravidelný rez. Ide o nenáročnú, rýchlo rastúcu drevinu, ktorá znesie aj znečistené ovzdušie.  


Miniorgován aj na terasu  Orgovány (Syringa) predstavujú typické jarné kvitnúce dreviny s farebnými a voňavými súkvetiami. Obvykle sú pestovateľsky nenáročné (vyžadujú humóznu, mierne vlhkú pôdu a slnečné miesto) a dlhoveké. Občas sa však nežiaduco rozrastajú do okolia, a preto sa pokladajú za problematické. Existujú však aj rozmerovo menšie, a teda menej problematické, no rovnako atraktívne druhy, napríklad pomaly rastúci orgován Mayerov (Syringa meyeri). Tento asi 1,5 m vysoký ker pochádza z Číny, je husto olistený menšími lesklými listami a bohato kvitne. Súkvetia sú menšie, najčastejšie ružové alebo svetlofialové. Hodí sa na okraje záhonov, do väčších skaliek, predzáhradiek aj väčších vegetačných nádob na terasu.

Miniorgován aj na terasu Orgovány (Syringa) predstavujú typické jarné kvitnúce dreviny s farebnými a voňavými súkvetiami. Obvykle sú pestovateľsky nenáročné (vyžadujú humóznu, mierne vlhkú pôdu a slnečné miesto) a dlhoveké. Občas sa však nežiaduco rozrastajú do okolia, a preto sa pokladajú za problematické. Existujú však aj rozmerovo menšie, a teda menej problematické, no rovnako atraktívne druhy, napríklad pomaly rastúci orgován Mayerov (Syringa meyeri). Tento asi 1,5 m vysoký ker pochádza z Číny, je husto olistený menšími lesklými listami a bohato kvitne. Súkvetia sú menšie, najčastejšie ružové alebo svetlofialové. Hodí sa na okraje záhonov, do väčších skaliek, predzáhradiek aj väčších vegetačných nádob na terasu.
Daniel Košťál

Miniorgován aj na terasu

Orgovány (Syringa) predstavujú typické jarné kvitnúce dreviny s farebnými a voňavými súkvetiami. Obvykle sú pestovateľsky nenáročné (vyžadujú humóznu, mierne vlhkú pôdu a slnečné miesto) a dlhoveké. Občas sa však nežiaduco rozrastajú do okolia, a preto sa pokladajú za problematické.

Prečítajte si tiež:

Ako si založiť aromatickú záhradu

Existujú však aj rozmerovo menšie, a teda menej problematické, no rovnako atraktívne druhy, napríklad pomaly rastúci orgován Mayerov (Syringa meyeri). Tento asi 1,5 m vysoký ker pochádza z Číny, je husto olistený menšími lesklými listami a bohato kvitne. Súkvetia sú menšie, najčastejšie ružové alebo svetlofialové. Hodí sa na okraje záhonov, do väčších skaliek, predzáhradiek aj väčších vegetačných nádob na terasu.

Pri výsadbe myslite na výšku a šírku vysádzaných drevín v dospelosti a nechajte okolo nich dostatok priestoru. 


Rozžiari kúty  Dulovec (Chaenomeles japonica) pôvodom z Japonska má ružové, tehlovočervené až karmínové kvety (tvoria sa na minuloročných konárikoch a vždy v skupine) a po odkvitnutí sa na ňom vytvárajú voňavé zelenožlté plody. Je ideálnym riešením v prípade pochmúrnejších miest a problematických kútov. Drevina je mrazuvzdorná, pestovateľsky nenáročná, rýchlo rastúca a dlhoveká. Miestami má však aj tŕne, a tak je menej vhodná do záhrad s deťmi. Potrebuje slnečné miesto a menej výživnú pôdu. Dorastá do výšky asi 1,5 m, časom sa však rozrastá do šírky, na čo treba myslieť už pri výsadbe. Vynikne ako solitér, vo voľne rastúcich živých plotoch, v zmiešaných záhonoch aj ako podrast pod vyššími drevinami.

Rozžiari kúty Dulovec (Chaenomeles japonica) pôvodom z Japonska má ružové, tehlovočervené až karmínové kvety (tvoria sa na minuloročných konárikoch a vždy v skupine) a po odkvitnutí sa na ňom vytvárajú voňavé zelenožlté plody. Je ideálnym riešením v prípade pochmúrnejších miest a problematických kútov. Drevina je mrazuvzdorná, pestovateľsky nenáročná, rýchlo rastúca a dlhoveká. Miestami má však aj tŕne, a tak je menej vhodná do záhrad s deťmi. Potrebuje slnečné miesto a menej výživnú pôdu. Dorastá do výšky asi 1,5 m, časom sa však rozrastá do šírky, na čo treba myslieť už pri výsadbe. Vynikne ako solitér, vo voľne rastúcich živých plotoch, v zmiešaných záhonoch aj ako podrast pod vyššími drevinami.
thinkstock.com

Rozžiari kúty

Dulovec (Chaenomeles japonica) pôvodom z Japonska má ružové, tehlovočervené až karmínové kvety (tvoria sa na minuloročných konárikoch a vždy v skupine) a po odkvitnutí sa na ňom vytvárajú voňavé zelenožlté plody. Je ideálnym riešením v prípade pochmúrnejších miest a problematických kútov. Drevina je mrazuvzdorná, pestovateľsky nenáročná, rýchlo rastúca a dlhoveká. Miestami má však aj tŕne, a tak je menej vhodná do záhrad s deťmi.

Potrebuje slnečné miesto a menej výživnú pôdu. Dorastá do výšky asi 1,5 m, časom sa však rozrastá do šírky, na čo treba myslieť už pri výsadbe. Vynikne ako solitér, vo voľne rastúcich živých plotoch, v zmiešaných záhonoch aj ako podrast pod vyššími drevinami.  


Drevina na problematické miesta  Tamariška (Tamarix tetrandra) na jar bohato kvitne na minuloročných výhonoch. Keďže ide o pomerne rozložitý ker, hodí sa do väčších záhrad. Konáre tamarišky sú oblúkovito prehnuté a listy ihlicovité, svetlozelené. V záhradách dorastá až do výšky a často aj šírky 3 m. Vynikne ako solitér či voľne rastúci živý plot, je vhodná do skupiny s inými krami aj pred pozadie z tmavších ihličnanov. Obľubuje teplejšie chránené miesta s ľahšou pôdou, neprekáža jej však ani vlhko, dlhšie sucho, prudké slnko či vietor a dobre znáša rez. Pri výsadbe myslite na to, že potrebuje okolo seba dostatočný priestor a na zimu opadáva (neodporúča sa výsadba pri vydláždených plochách). Dobre sa rozmnožuje pomocou drevitých odrezkov.

Drevina na problematické miesta Tamariška (Tamarix tetrandra) na jar bohato kvitne na minuloročných výhonoch. Keďže ide o pomerne rozložitý ker, hodí sa do väčších záhrad. Konáre tamarišky sú oblúkovito prehnuté a listy ihlicovité, svetlozelené. V záhradách dorastá až do výšky a často aj šírky 3 m. Vynikne ako solitér či voľne rastúci živý plot, je vhodná do skupiny s inými krami aj pred pozadie z tmavších ihličnanov. Obľubuje teplejšie chránené miesta s ľahšou pôdou, neprekáža jej však ani vlhko, dlhšie sucho, prudké slnko či vietor a dobre znáša rez. Pri výsadbe myslite na to, že potrebuje okolo seba dostatočný priestor a na zimu opadáva (neodporúča sa výsadba pri vydláždených plochách). Dobre sa rozmnožuje pomocou drevitých odrezkov.
Daniel Košťál

Drevina na problematické miesta

Tamariška (Tamarix tetrandra) na jar bohato kvitne na minuloročných výhonoch. Keďže ide o pomerne rozložitý ker, hodí sa do väčších záhrad. Konáre tamarišky sú oblúkovito prehnuté a listy ihlicovité, svetlozelené. V záhradách dorastá až do výšky a často aj šírky 3 m. Vynikne ako solitér či voľne rastúci živý plot, je vhodná do skupiny s inými krami aj pred pozadie z tmavších ihličnanov. Obľubuje teplejšie chránené miesta s ľahšou pôdou, neprekáža jej však ani vlhko, dlhšie sucho, prudké slnko či vietor a dobre znáša rez.

Pri výsadbe myslite na to, že potrebuje okolo seba dostatočný priestor a na zimu opadáva (neodporúča sa výsadba pri vydláždených plochách). Dobre sa rozmnožuje pomocou drevitých odrezkov. 

Kvitnúce kry sú ideálne na výsadbu voľne rastúcich živých plotov. 


Vidiecka parádnica  Okrasná ríbezľa (Ribes sanguineum) patrí v čase kvitnutia k atraktívnym krom. Nemá tŕne, je príjemne aromatická a vyniká veľkým množstvom súkvetí. Ide o opadavý ker, ktorý v ideálnych podmienkach (slnečné miesto, vlhká pôda) dorastá až do výšky 2,5 m. Rozkvitá koncom jari a čím je drevina staršia, tým je množstvo kvetov bohatšie a dá sa ešte zvýšiť prihnojovaním. Bohatosť kvitnutia závisí aj od pravidelného rezu. Vynikne v skupine s inými kvitnúcimi krami, pri plote aj za výsadbou z cibuľovín. Najviac sfarbené (karmínové) súkvetia má kultivar ’King Edward VII‘. Kultivar ’White Icicle‘ zase zaujme bielymi súkvetiami. Ker je vhodnou voľbou pre začiatočníkov aj zaneprázdnených pestovateľov.

Vidiecka parádnica Okrasná ríbezľa (Ribes sanguineum) patrí v čase kvitnutia k atraktívnym krom. Nemá tŕne, je príjemne aromatická a vyniká veľkým množstvom súkvetí. Ide o opadavý ker, ktorý v ideálnych podmienkach (slnečné miesto, vlhká pôda) dorastá až do výšky 2,5 m. Rozkvitá koncom jari a čím je drevina staršia, tým je množstvo kvetov bohatšie a dá sa ešte zvýšiť prihnojovaním. Bohatosť kvitnutia závisí aj od pravidelného rezu. Vynikne v skupine s inými kvitnúcimi krami, pri plote aj za výsadbou z cibuľovín. Najviac sfarbené (karmínové) súkvetia má kultivar ’King Edward VII‘. Kultivar ’White Icicle‘ zase zaujme bielymi súkvetiami. Ker je vhodnou voľbou pre začiatočníkov aj zaneprázdnených pestovateľov.
Daniel Košťál

Vidiecka parádnica

Okrasná ríbezľa (Ribes sanguineum) patrí v čase kvitnutia k atraktívnym krom. Nemá tŕne, je príjemne aromatická a vyniká veľkým množstvom súkvetí. Ide o opadavý ker, ktorý v ideálnych podmienkach (slnečné miesto, vlhká pôda) dorastá až do výšky 2,5 m. Rozkvitá koncom jari a čím je drevina staršia, tým je množstvo kvetov bohatšie a dá sa ešte zvýšiť prihnojovaním. Bohatosť kvitnutia závisí aj od pravidelného rezu.

Vynikne v skupine s inými kvitnúcimi krami, pri plote aj za výsadbou z cibuľovín. Najviac sfarbené (karmínové) súkvetia má kultivar ’King Edward VII‘. Kultivar ’White Icicle‘ zase zaujme bielymi súkvetiami. Ker je vhodnou voľbou pre začiatočníkov aj zaneprázdnených pestovateľov.


Ker, ktorý susedia nemajú  Lieskovníček (Corylopsis pauciflora) pochádza z Japonska a Taiwanu a u nás je skôr súčasťou zbierok botanických znalcov. Ide však o drevinu, ktorá je ideálna do vidieckych záhrad. Vyniká nádherne voňajúcimi svetložltými visiacimi súkvetiami. Ker je dobré situovať v blízkosti domu, vždy pred pozadie z tmavších ihličnanov alebo k vždyzelenému vavrínovcu. Pôvabný je aj v blízkosti prírodných jazierok a pri altánoch. Je spravidla rozložitý, rozkvitá v polovici jari a v ideálnych podmienkach dorastá až do výšky 2 m. Kvitne pred olistením, pričom jeho mladé výhony a lístky sú sfarbené do bronzova. Najlepšie porastie na chránených miestach vo vlhkej pôde s kyslejšou reakciou.

Ker, ktorý susedia nemajú Lieskovníček (Corylopsis pauciflora) pochádza z Japonska a Taiwanu a u nás je skôr súčasťou zbierok botanických znalcov. Ide však o drevinu, ktorá je ideálna do vidieckych záhrad. Vyniká nádherne voňajúcimi svetložltými visiacimi súkvetiami. Ker je dobré situovať v blízkosti domu, vždy pred pozadie z tmavších ihličnanov alebo k vždyzelenému vavrínovcu. Pôvabný je aj v blízkosti prírodných jazierok a pri altánoch. Je spravidla rozložitý, rozkvitá v polovici jari a v ideálnych podmienkach dorastá až do výšky 2 m. Kvitne pred olistením, pričom jeho mladé výhony a lístky sú sfarbené do bronzova. Najlepšie porastie na chránených miestach vo vlhkej pôde s kyslejšou reakciou.
Daniel Košťál

Ker, ktorý susedia nemajú

Lieskovníček (Corylopsis pauciflora) pochádza z Japonska a Taiwanu a u nás je skôr súčasťou zbierok botanických znalcov. Ide však o drevinu, ktorá je ideálna do vidieckych záhrad. Vyniká nádherne voňajúcimi svetložltými visiacimi súkvetiami. Ker je dobré situovať v blízkosti domu, vždy pred pozadie z tmavších ihličnanov alebo k vždyzelenému vavrínovcu.

Prečítajte si tiež:

Netradičné možnosti pre vytvorenie živého plotu

Pôvabný je aj v blízkosti prírodných jazierok a pri altánoch. Je spravidla rozložitý, rozkvitá v polovici jari a v ideálnych podmienkach dorastá až do výšky 2 m. Kvitne pred olistením, pričom jeho mladé výhony a lístky sú sfarbené do bronzova. Najlepšie porastie na chránených miestach vo vlhkej pôde s kyslejšou reakciou.  

Kvitnúce kry sú spravidla výrazné, preto ich situovanie dôkladne zvážte. 


Záplava snehových gúľ  Kalina (Viburnum opulus ’Sterile’), ktorá je atraktívna svojimi príjemne voňajúcimi snehobielymi guľovitými súkvetiami, predstavuje asi najkrajší na jar kvitnúci ker. Vysadená pri plote, v skupine s inými drevinami či vo väčšej predzáhradke je naozaj bezkonkurenčná. Hodí sa do problematických kútov a môže plniť aj úlohu dlhovekého solitéra. Dorastá až do výšky 3 m a šírky 2 m. Vyžaduje si slnko alebo polotieň, priepustnú a úrodnú pôdu. Je ideálna i pre začiatočníkov a dobre znáša aj znečistené ovzdušie. Viac ako v meste však vynikne pri vidieckom dome. Bonusom je pekné sfarbenie listov na jeseň.

Záplava snehových gúľ Kalina (Viburnum opulus ’Sterile’), ktorá je atraktívna svojimi príjemne voňajúcimi snehobielymi guľovitými súkvetiami, predstavuje asi najkrajší na jar kvitnúci ker. Vysadená pri plote, v skupine s inými drevinami či vo väčšej predzáhradke je naozaj bezkonkurenčná. Hodí sa do problematických kútov a môže plniť aj úlohu dlhovekého solitéra. Dorastá až do výšky 3 m a šírky 2 m. Vyžaduje si slnko alebo polotieň, priepustnú a úrodnú pôdu. Je ideálna i pre začiatočníkov a dobre znáša aj znečistené ovzdušie. Viac ako v meste však vynikne pri vidieckom dome. Bonusom je pekné sfarbenie listov na jeseň.
Daniel Košťál

Záplava snehových gúľ

Kalina (Viburnum opulus ’Sterile’), ktorá je atraktívna svojimi príjemne voňajúcimi snehobielymi guľovitými súkvetiami, predstavuje asi najkrajší na jar kvitnúci ker. Vysadená pri plote, v skupine s inými drevinami či vo väčšej predzáhradke je naozaj bezkonkurenčná. Hodí sa do problematických kútov a môže plniť aj úlohu dlhovekého solitéra.

Dorastá až do výšky 3 m a šírky 2 m. Vyžaduje si slnko alebo polotieň, priepustnú a úrodnú pôdu. Je ideálna i pre začiatočníkov a dobre znáša aj znečistené ovzdušie. Viac ako v meste však vynikne pri vidieckom dome. Bonusom je pekné sfarbenie listov na jeseň.  


S exotickým nádychom  Drieň (Cornus kousa) s poschodovito usporiadanými konármi a súkvetiami obklopenými bielymi listeňmi ocenia najmä milovníci japonských záhrad (z Japonska aj pochádza). Táto mrazuvzdorná drevina každoročne koncom jari veľmi bohato zakvitá a v ideálnych podmienkach sa nej objavujú aj plody podobné jahodám. Predpokladom pestovateľského úspechu je slnečné miesto (v polotieni kvitne menej), mierne vlhká, kyslá a výživná pôda. Ker rastie pomaly, pričom môže dosiahnuť výšku 3 m a šírku 2 m. Krásny je v kombinácii s inými na jar kvitnúcimi krami, v blízkosti rododendronov a azaliek, v pozadí jazierok aj ako solitér. Na jeseň zaujme farbou listov – od karmínovej po vínovočervenú.

S exotickým nádychom Drieň (Cornus kousa) s poschodovito usporiadanými konármi a súkvetiami obklopenými bielymi listeňmi ocenia najmä milovníci japonských záhrad (z Japonska aj pochádza). Táto mrazuvzdorná drevina každoročne koncom jari veľmi bohato zakvitá a v ideálnych podmienkach sa nej objavujú aj plody podobné jahodám. Predpokladom pestovateľského úspechu je slnečné miesto (v polotieni kvitne menej), mierne vlhká, kyslá a výživná pôda. Ker rastie pomaly, pričom môže dosiahnuť výšku 3 m a šírku 2 m. Krásny je v kombinácii s inými na jar kvitnúcimi krami, v blízkosti rododendronov a azaliek, v pozadí jazierok aj ako solitér. Na jeseň zaujme farbou listov – od karmínovej po vínovočervenú.
Daniel Košťál

S exotickým nádychom

Drieň (Cornus kousa) s poschodovito usporiadanými konármi a súkvetiami obklopenými bielymi listeňmi ocenia najmä milovníci japonských záhrad (z Japonska aj pochádza). Táto mrazuvzdorná drevina každoročne koncom jari veľmi bohato zakvitá a v ideálnych podmienkach sa nej objavujú aj plody podobné jahodám.

Predpokladom pestovateľského úspechu je slnečné miesto (v polotieni kvitne menej), mierne vlhká, kyslá a výživná pôda. Ker rastie pomaly, pričom môže dosiahnuť výšku 3 m a šírku 2 m. Krásny je v kombinácii s inými na jar kvitnúcimi krami, v blízkosti rododendronov a azaliek, v pozadí jazierok aj ako solitér. Na jeseň zaujme farbou listov – od karmínovej po vínovočervenú.


Záplava kvetinových strapcov  Štedrec (Laburnum anagyroides) predstavuje vyšší ker až menší strom, ktorý je najkrajší počas kvitnutia v druhej polovici jari. Ide o európsku, mimoriadne prispôsobivú a nenáročnú drevinu. Na slnku, vo výživnej a mierne vlhkej (nie podmáčanej) pôde môže dorásť až do výšky 6 m. Vyniká predovšetkým svojimi nádhernými žiarivo žltými strapcovitými súkvetiami. Je vhodná ako solitér pred dom aj do zadnej časti záhrady do skupiny s inými drevinami. Nie je pestovateľsky náročná a na rozdiel od iných drevín si nevyžaduje rez. Je však jedovatá (najviac semená), a teda nepatrí do záhrad, kde sa pohybujú deti a domáce zvieratá. Príznačná je aj krehkosť jej konárikov.

Záplava kvetinových strapcov Štedrec (Laburnum anagyroides) predstavuje vyšší ker až menší strom, ktorý je najkrajší počas kvitnutia v druhej polovici jari. Ide o európsku, mimoriadne prispôsobivú a nenáročnú drevinu. Na slnku, vo výživnej a mierne vlhkej (nie podmáčanej) pôde môže dorásť až do výšky 6 m. Vyniká predovšetkým svojimi nádhernými žiarivo žltými strapcovitými súkvetiami. Je vhodná ako solitér pred dom aj do zadnej časti záhrady do skupiny s inými drevinami. Nie je pestovateľsky náročná a na rozdiel od iných drevín si nevyžaduje rez. Je však jedovatá (najviac semená), a teda nepatrí do záhrad, kde sa pohybujú deti a domáce zvieratá. Príznačná je aj krehkosť jej konárikov.
Daniel Košťál

Záplava kvetinových strapcov

Štedrec (Laburnum anagyroides) predstavuje vyšší ker až menší strom, ktorý je najkrajší počas kvitnutia v druhej polovici jari. Ide o európsku, mimoriadne prispôsobivú a nenáročnú drevinu. Na slnku, vo výživnej a mierne vlhkej (nie podmáčanej) pôde môže dorásť až do výšky 6 m. Vyniká predovšetkým svojimi nádhernými žiarivo žltými strapcovitými súkvetiami.

Je vhodná ako solitér pred dom aj do zadnej časti záhrady do skupiny s inými drevinami. Nie je pestovateľsky náročná a na rozdiel od iných drevín si nevyžaduje rez. Je však jedovatá (najviac semená), a teda nepatrí do záhrad, kde sa pohybujú deti a domáce zvieratá. Príznačná je aj krehkosť jej konárikov. 

TIP: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

 

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvitnúce dreviny orgován
Zdieľať článok
Máj je bohatý nielen na kvitnúce kvety, ale aj záhradné práce. Na ktoré z nich je teraz vhodný čas?Záhrada

Máj je bohatý nielen na kvitnúce kvety, ale aj záhradné práce. Na ktoré z nich je teraz vhodný čas?

Je najvyšší čas na rez polokrov! Ukážeme vám, ako teraz ostrihať levanduľu, fuksie či budlejuZáhrada

Je najvyšší čas na rez polokrov! Ukážeme vám, ako teraz ostrihať levanduľu, fuksie či budleju

Zabudnite na magnólie! Tieto kvitnúce stromy sú ešte krajšieZáhrada

Zabudnite na magnólie! Tieto kvitnúce stromy sú ešte krajšie

Vajgela je osvedčený krík aj do mestských záhrad. Vedeli ste, že niektoré druhy rozkvitnú opakovane?Záhrada

Vajgela je osvedčený krík aj do mestských záhrad. Vedeli ste, že niektoré druhy rozkvitnú opakovane?

Diskusia