6 domácich tipov, ako si poradiť s voškami v záhrade
Sú malé, takmer neviditeľné, no škody vedia napáchať až-až. Vošky môžu parazitovať nielen na zelenine a ovocí, ale aj na okrasných rastlinách a kríkoch. Živia sa najmä mladými výhonkami a púčikmi, preto je potrebné zasiahnuť včas, aby sa nepremnožili, a nezničili celú úrodu. Aké zbrane môžete nasadiť v boji proti voškám v záhrade?
Základom je prevencia
V rámci prevencie, aby sa vošky ideálne vo vašej záhrade ani neukázali, môžete staviť na dve metódy biologickej ochrany.
Prirodzené predátory
Prítomnosť predátorov vošiek prirodzene reguluje ich populáciu. Larvy lienky, zlatoočky ucholaka, pakomára, pestrice či parazitickej osy sa živia voškami a tým ich likvidujú. Niektoré druhy živých lariev sa dajú zakúpiť. Viete tak rýchlo zvýšiť ich výskyt vo vašej záhrade. Po vytvorení vhodných podmienok sa u vás v záhrade zabývajú aj na ďalšie roky. Pomôže hmyzí hotel či veľké množstvo kvitnúcich rastlín.
Vedeli ste, že voškami sa živia aj vtáky? Napríklad sýkorka belasá. Vtáky teda zo svojej záhrady nevyháňajte. Dovoľte im hniezdiť a regulovať tak množstvo drobného hmyzu.
TIP: POZOR na mravce
Ak sa vám v záhrade premnožili vošky, dajte si pozor aj na mravce. Často spolu žijú v symbióze a mravce tak vošky roznášajú po záhrade. Zamerajte sa preto aj na zníženie populácie mravcov. Používajte lepové pasce na mravce a likvidujte nové mraveniská.
Bylinky na odpudzovanie vošiek
Vysaďte v záhradke voňavé bylinky, ako sú napríklad levanduľa, nechtík, mäta, rozmarín, bazalka, či materina dúška. Ako prírodný repelent môžete v blízkosti rastlín, ktoré chcete ochrániť, nasadiť aj ďalšie aromatické byliny, napríklad pažítku, kôpor, koriander a cibuľu. Tieto druhy svojou prenikavou vôňou odpudzujú vošky a zároveň lákajú do záhrady iný užitočný hmyz.
Domáce postreky proti voškám
Žihľava
Je nielen účinná, ale pôsobí aj ako organické hnojivo. Výluh zo žihľavy pripravíte tak, že do vedra s vodou namočíte minimálne na 24 hodín celé stonky žihľavy aj s listami. Na 3,5 litra vody použite zhruba 500 g žihľavy. Ak chcete silnejší výluh, nechajte kvasiť 2 až 4 týždne. Pred použitím zrieďte v pomere 1:20 a prelejte do rozprašovača.
Cibuľa a cesnak
Keďže tieto rastliny majú prirodzené insekticídne vlastnosti, zapojte ich do boja proti voškám. Na 2,5 litra vody budete potrebovať 1 cibuľu a 4 strúčiky cesnaku. Roztlačte alebo pokrájajte ich nadrobno a zalejte vodou (môžete aj dažďovou). Nechajte postáť pri izbovej teplote 12-24 hodín, preceďte a pomocou rozprašovača aplikujte priamo na rastliny.
Pálivá paprika
Na tento účinný postrek proti voškám vám bude stačiť aj kupovaná sušená mletá pálivá paprika. 60 gramov papriky varte približne hodinu v 1 litri vody. Nechajte vychladnúť a postáť aspoň 24 hodín. Po precedení môžete pridať kvapku bežného kuchynského saponátu, aby sa postrek lepšie zachytil na rastline. Používajte zriedené v pomere približne 1:5. Pôsobí dobre aj na húsenice a hubové plesne.
Tabak
Nikotín obsiahnutý v cigaretách je pre vošky toxický. Zalejte cigarety alebo ohorky horúcou vodou a nechajte namočené 1 až 2 dni (v pomere zhruba 10 g tabaku na 1 liter vody). Výluh potom sceďte a aplikujte priamo na rastlinu ako postrek proti voškám. V prípade potreby opakujte.
Text: Lenka Kollarčíková
Foto: Shutterstock