Zdroj: Maria Evseyeva/Shutterstock.com

Ako na účinnú kontrolu hmyzu a iných škodcov v záhrade?

27. 04. 2023 Zdieľať

Kým niektoré druhy hmyzu považujeme za užitočné, nakoľko sú napríklad zodpovedné za opeľovanie, iné druhy sú skôr na škodu. Rastliny napádajú a stávajú sa tak nevítanými škodcami. Ako si s nimi poradiť? Zistite, aké metódy zvoliť a kedy siahnuť po chemických prípravkoch - insekticídoch.

Účinná kontrola škodcov si vyžaduje sériu preventívnych stratégií a celoročnú starostlivosť o záhradu – od čistenia v období jesene cez svedomitú prípravu na jarnú výsadbu až po zodpovedné používanie pesticídov. Do tejto skupiny patria napríklad insekticídy, herbicídy a iné chemické látky.

Prejdime si niektoré dôležité kroky determinujúce úspešnosť vášho záhradkárskeho úsilia.

Úkony po zimnom období

Príprava na nadchádzajúcu záhradkársku sezónu začína už na jeseň. Niekoľko jednoduchých úkonov, ako je napríklad odstránenie opadaného lístia či zamulčovanie, pomáha odradiť škodcov. Ak ste však prípravu pred zimou podcenili, môže sa stať, že hmyz v odumretých stonkách či iných rastlinných odpadoch prezimoval. Urobte preto poriadnu kontrolu – hľadajte pod mulčom, či sa tu neudomácnili neželaní škodcovia, a všetky pripravené priesady pred vysádzaním skontrolujte. Ak na sadenie používate vlastné semená, ktoré ste si odložili po minuloročnej úrode, opláchnite ich horúcou vodou alebo roztokom chlórnanu sodného a nechajte ich vysušiť.

Rotácia rastlín

Nemali by ste vysádzať rovnaké plodiny na tú istú plochu po sebe idúcich sezónach – je potrebný istý časový odstup. Vďaka tomu môžete eliminovať hromadenie pôdneho hmyzu, to sú napríklad húsenice alebo červy, zvyšovať tak kvalitu pôdy a v konečnom dôsledku aj úrodnosť. Pestovanie v záhrade a rotácia plodín má však svoje zásady, ktoré je dobré si v predstihu naštudovať a na výsadbu sa pripraviť. Pôda sa časom vyčerpáva, preto platí, že rastliny z rovnakej rodiny, resp. tie s podobnými výživovými nárokmi, nie je vhodné dávať na rovnaké miesto.

Prirodzená kontrola škodcov

Niektoré rastliny na druhej strane slúžia ako prírodné odpudzovače škodcov, preto je vhodné ich do zeleninového záhona či skleníka zakomponovať. Ide napríklad o aromatickú bazalku, koriander, pažítku i cesnak, ktorý je výborný na odpudzovanie vošiek a molíc. Rovnako pôsobí aj výrazná vôňa mäty.

žena postrekuje záhradu proti škodcom

Zdroj: VH-studio/Shutterstock.com

Prípravky proti škodcom

Chemické prípravky proti škodcom by ste mali používať ako doplnkovú metódu k vyššie uvedeným preventívnym opatreniam. Pred výberom produktu je potrebné presne identifikovať, o akého záhradného škodcu ide.

Podľa spôsobu účinku môžeme prípravky proti škodcom rozdeľovať na:

  • Kontaktné prípravky – tieto insekticídy pôsobia povrchovo pri dotyku so škodcom, kedy sa prenášajú do jeho nervovej sústavy, prípadne leptajú.
  • Požerové prípravky – otrávenie škodcu, prípravok sa dostáva do jeho systému prostredníctvom ústneho ústrojenstva.
  • Dýchacie prípravky – ide o pesticíd, ktorý môžeme označiť aj pojmom fumigant. Spôsobuje zahynutie škodcu udusením.

Pri manipulácii s insekticídmi, ale aj ďalšími chemickými prípravkami proti burinám a škodcom dodržiavajte pokyny uvedené na obale, buďte opatrní a používajte rukavice.

Zdroj: PR článok lacnepostreky.sk

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: hmyz ochrana rastlín postreky škodce
Zdieľať článok
Bojujete s burinou v trávniku? Naučte sa správne použiť herbicídy, aby boli účinné. Teraz je vhodný čas!Urob si sám

Bojujete s burinou v trávniku? Naučte sa správne použiť herbicídy, aby boli účinné. Teraz je vhodný čas!

Osem nepriateľov uhoriek: Ako ochrániť úrodu pred najčastejšími chorobami a škodcami?Záhrada

Osem nepriateľov uhoriek: Ako ochrániť úrodu pred najčastejšími chorobami a škodcami?

Pomarančové šupky ako náhrada za chémiu: Poznáte tieto lacné a ekologické spôsoby, ako ich využiť?Záhrada

Pomarančové šupky ako náhrada za chémiu: Poznáte tieto lacné a ekologické spôsoby, ako ich využiť?

Ako si poradiť s nosánikom ekologickým spôsobom? Radí Martin ČurdaZáhrada

Ako si poradiť s nosánikom ekologickým spôsobom? Radí Martin Čurda