Jarná starostlivosť o hortenzie: Ako ich správne strihať podľa druhu a zabezpečiť, aby v lete bohato rozkvitli?
Opadavý ker so záplavou nádherných kvetov rôznych tvarov a veľkostí je obľúbenou dominantou záhrad. A niet sa čomu čudovať. Ide o nenáročné rastliny, ktoré majú schopnosť meniť sfarbenie v závislosti od kyslosti pôdy. Na to, aby prosperovali, však hlavne na jar potrebujú správne ostrihať. Viete, ako na to?
Hortenzie sa do našich záhrad dostali z Japonska a Číny. Elegantný ker patrí k tým rýchlorastúcim. Nevyžadujú si príliš veľkú starostlivosť a niektoré druhy si poriadia aj s extra slnečným stanoviskom či zimou.
Hortenzie sú známe svojimi veľkými okrúhlymi súkvetiami v pestrej palete odtieňov, od bielych či ružových cez modré a fialové až po zelené. Ich farba závisí od pH pôdy. Kým kyslá pôda produkuje modré kvety, alkalická má na svedomí kvety ružové.
Druhy hortenzií a ich rez
Starostlivosť o hortenzie sa odvíja od konkrétneho druhu, ktorú v záhrade pestujete. Správnym strihom zbavíte ker nielen poškodených a chorých častí, doprajete jej tiež viac svetla, zabránite prenosu chorôb a dokážete hortenziu formovať. Správny rez tiež podporí jej ďalší rast a bohaté kvitnutie.
Vhodný čas na strih hortenzie je práve na jar či v predjarí, ideálne však v čase, keď už nehrozia mrazy. Rastlinu by mráz mohol poškodiť, keďže rany po reze potrebujú pár dní na regeneráciu a zahojenie.
Medzi najčastejšie odrody patria:
- Hortenzia veľkolistá ( Hydrangea macrophylla )
- Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata)
- Hortenzia stromčekovitá (Hydrangea arborescens)
- Hortenzia popínavá (Hydrangea petiolaris)
Hortenzia veľkolistá
Pri správnej starostlivosti vás tento druh hortenzie odmení nielen množstvom kvetov, ale aj okázalou veľkosťou, do ktorej ker dokáže dorásť. Kvitne na staršom, dvojročnom dreve a pred priamym slnkom obľubuje skôr polotieň.
K strihaniu hortenzie veľkolistej pristúpte ideálne na konci zimy, keď sa odstraňujú suché odkvitnuté súkvetia aj s časťou stonky až po prvé silné zelené puky. Ďalší rez vyžaduje ešte pred pučaním. Vtedy je vhodné rastlinu presvetliť tým, že odstránite slabé a veľmi staré výhony, predovšetkým zo stredu rastliny.
Hortenzia metlinatá
V čoraz väčšej miere zo záhrad vytláča svoju „staršiu sestru“ hortenziu veľkolistú. Hlavným dôvodom je fakt, že tento druh znesie aj priame slnko, čo z nej robí ideálny ker na akékoľvek miesto v záhrade.
Keďže rastlina kvitne na mladom, jednoročnom dreve, nebojte sa na jar ani poriadneho, radikálneho rezu asi 30 až 40 cm nad zemou. Práve týmto spôsobom zabezpečíte veľké súkvetia, i keď ich bude o niečo menej. Ak by ste však odstránili iba suché súkvetia, rastlina bude mať veľa malých kvetov.
V prípade, že zvolíte kombinovaný rez, zabezpečíte hortenzii tvorbu nových výhonov, kompaktnosť ale aj najzaujímavejší spôsob kvitnutia. Časť výhonov skráťte do výšky 3 až 40 cm, časť do 1/3 a zvyšok do polovice.
Hortenzia stromčekovitá
Krása tohto druhu dokáže vyraziť dych najmä vtedy, ak je vysadený na väčšej ploche a vo väčšom počte. V záhrade však nezanikne ani ako solitér, keďže okázalo veľké kvety sú jednoducho neprehliadnuteľné. A hoci hortenzia stromčekovitá znesie aj slnko, oveľa viac jej svedčí polotieň, ktorý zabránite prípadnému spáleniu listov.
Aby ste dosiahli jej bohatý vzhľad, treba myslieť na to, že aj tento druh kvitne na mladom, jednoročnom dreve. Všetky výhony pred pučaním skráťte o viac než polovicu. Ak je vašim cieľom nižšia a hustejšia rastlina, pokojne jej v tomto období doprajte hlbší rez.
Hortenzia popínavá
Hľadáte druh popínavej rastliny, ktorá okrem súvislej zelenej plochy prinesie do záhrady aj romantickú záplavu kvetov? Popínavou hortenziou určite neurobíte krok vedľa, čo vám potvrdia aj majitelia, ktorí túto krásku už vo svojej záhrade pestujú. Nenáročnú popínavku dokonca na jar ani netreba rezať. Vyžaduje si iba odstránenie suchých kvetov a poškodených výhonov. Veľkou výhodou je, že dariť sa jej bude v polotieni aj bez väčšej námahy a starostlivosti.
Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock