Zdroj: Shutterstock

12 trikov, ako do záhrady pritiahnete opeľovače

12. 08. 2023
Zdieľať

Klimatické zmeny a nekonečná zástavba často na bývalých lúkach a poliach spôsobili úbytok mnohých druhov hmyzu. Hmyz však nie je len otravný, bez niektorých druhov by sme sa nedočkali chutných plodov a ďalšie ničia škodce. Ako prilákať opeľovače?

Trend premeniť časť záhrady na divokú lúku nie je len rozmarom pre milovníkov vidieckeho štýlu. Skúsení záhradkári vedia, prečo do záhrad umiestňujú domčeky pre hmyz a vysádzajú rastliny, ktoré prilákajú viac voľne žijúcich živočíchov. A nie je to dôležité len pre krásne kvety, bobuľové ovocie a ďalšie plody.

Štúdie ukázali, že tento znovuobjavený prístup k prírode, najmä v mestách, podporuje pohodu a celkový pokoj v súkromnom priestore domácich, čo je v dnešnom hektickom svete mimoriadne dôležité. Navyše je to úžasný spôsob, ako do sveta prírody zapojiť deti.

Nech už sú vaše motívy akékoľvek, ponúkame vám možnosti, ako si vytvoriť kúsok divej prírody na vlastnom pozemku.

Prečítajte si tiež
K modernej novostavbe pri Bratislave pribudla divoká záhrada, ktorá krásne zapadá do okolia

1. Vyberte si rastliny s otvorenými kvetmi

Ak zvažujete, aké kvety si do záhrady vysadíte, zamerajte sa predovšetkým na rastliny, ktoré majú otvorené kvety. Pozývajú včely, motýle a iné opeľovače, aby sa nakŕmili, pretože sú pre hmyz ľahko dostupné a plné bohatého peľu a nektáru.

2. Vysejte poľné kvety

Vyhradiť časť záhrady ako lúku s poľnými kvetmi je veľmi príjemný a estetický spôsob, ako pritiahnuť opeľovače. Okrem toho, že lúčne rastliny majú otvorené kvety, ľahko sa udržiavajú a vyhovujú záhradám v rôznych štýloch.

Opeľovače na rastlinách s otvorenými kvetmi

Zdroj: Shutterstock

3. Menej koste trávnik

Úplne najjednoduchšou vecou, ktorá priláka do záhrady prospešný hmyz, je menej časté kosenie trávnika. Ak si necháte počas leta o čosi vyššiu trávu, rozkvitne v nej ďatelina a ďalšie rastliny, ktoré sa kedysi považovali za zbytočnú burinu.

4. Zvážte zelenú strechu

Ak máte menšiu záhradu alebo v nej nemôžete vysadiť lúčne kvety či nechať vyšší trávnik z iných dôvodov, zvážte možnosť upraviť strechu ako zelenú. Nemusí to byť strecha domu, ale napríklad prístavby, záhradného domčeka alebo inej hospodárskej budovy.

Zelená strecha efektívne reguluje teplotu interiéru a zmierňuje horúčavy v zastavaných oblastiach.

Prečítajte si tiež
Aké majú výhody zelené a vegetačné strechy?

5. Vyskúšajte vertikálne záhradníčenie

Pestovanie plodín zvisle na rôznych oporách alebo upravených drevených plotoch je výborný spôsob, ako ušetriť miesto v záhrade alebo využiť aj minimálnu plochu. Takéto živé steny môžete vytvoriť aj z kvetov, ktoré lákajú včely, motýle a ďalší prospešný hmyz.

Vertikálne záhradníčenie

Zdroj: Shutterstock

6. Vysaďte brečtan

Zelené steny a pergoly, na ktorých rastú popínavé rastliny, sú veľmi pôsobivé a poskytujú potrebný tieň. Negatívom je náročnosť na údržbu a zalievanie.

Výborný efekt bez špeciálnej námahy získate, keď vysadíte popínavý brečtan. Kvitne začiatkom jesene a kvety sú plné nektáru – sú jedným z najatraktívnejších lákadiel pre včely.

Prečítajte si tiež
Aj v náročnejších podmienkach môžete mať rozkvitnutú záhradu! Toto sú najkrajšie rastliny na tienisté a suchšie stanovištia

7. Vytvorte si bylinkovú záhradu

Bylinky nemusíte vysádzať do záhonov, darí sa im aj v črepníkoch, ktoré ľahko premiestnite. Sú atraktívne pre včely – predovšetkým mäta, tymian, šalvia, rozmarín a majorán – a nádherne voňajú.  Črepníky môžete postaviť na okenné parapety, na balkón či terasu, ale aj do predzáhradky.

Bylinková záhrada

Zdroj: Shutterstock

8. Zvoľte odrody, ktoré kvitnú po celý rok

Ak chcete pritiahnuť opeľovače, postarajte sa o to, aby vo vašej záhrade niečo kvitlo po celý rok. Najdôležitejší je dostatok kvetov v polovici leta a na jeseň. Výbornou voľbou sú zimné čerešne, čemerice, zimné akonity a krókusy.

Koncom leta a na jeseň (až do prvého zimného mrazu) sú vítanou ozdobou záhrad georgíny, krasuľky, heliotropy, rudbekie, slnečnice a astry.

Divoká záhrada s kvetmi

Zdroj: Shutterstock

9. Uľahčite si výsev samovýsevnými odrodami

Mnoho rastlín uvoľňuje semiačka tak, že sa o výsadbu a rozšírenie na pozemku postarajú prakticky samy. Patrí k nim borák, ktorý je bohatý na peľ; mak, voskovka, nechtík, facélia a pyštek.

10. Nezabudnite na stromy a živý plot

Častou chybou pri plánovaní prírodných záhrad je zameranie sa len na trávniky a kvety. Určite do plánu zahrňte aj stromy a živé ploty. Stromy poskytujú tieň a úkryt pre mnohé živočíchy.

Živý plot z hlohu

Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Výbornou voľbou na živý plot alebo len ako krík je hloh. Jeho kvety sú tiež bohaté na peľ, ktorý včely priam zbožňujú.

11. Priveďte do záhrady vodu

Akékoľvek množstvo vody v záhrade pomôže vytvoriť vhodné prostredie pre hmyz a vtáky. Príjemným spestrením prostredia v záhrade sú jazierka s kamennými okrajmi a rastlinami milujúcimi vlhko.

12. Nezabudnite na hmyzí hotel

Áno, aj ten na pohľad možno nepríjemný lezúci hmyz žijúci na zemi tvorí dôležitú súčasť ekosystému záhrady. Prírodnú formu záhrady podporíte, keď do nej začleníte hmyzí hotel.

Ak nechcete kupovať, stačí v kútiku záhrady vytvoriť hromadu z guľatiny – nasekaných konárov alebo narezaných polien zo stromov. Čochvíľa budú hostiteľom množstva foriem života vrátane húb, baktérií, červov a hmyzu.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: brečtan bylinky hmyz kvetinové záhony zelené strechy
Zdieľať článok

Diskusia