Máte v záhrade príliš suchú alebo veľmi premočenú pôdu? Takto zvýšite jej kvalitu
Niektoré kúty v záhrade bývajú suchšie alebo, naopak, rôzne vlhké. Často tie tienisté. Kľúčom k pestovateľskému úspechu je vždy hlavne pôda. Pred výsadbou si ju dôkladne pripravte a skvalitnite, vďaka tomu budú aj problematické miesta plné zelene a krásnych kvetov.
Suchšie miesta zásobujte vlahou
Charakteristické pre suchú pôdu je to, že obsahuje piesok, ktorý spôsobuje rýchle stekanie vody zo zálievky hlboko do pôdy, chýbajúcu vlahu v lete a neustály nedostatok živín.
Takáto pôda však má aj svoje výhody. V každom ročnom období sa ľahko obrába, na jar sa rýchlejšie prehrieva, čo umožňuje začať pestovateľskú sezónu skôr.
Keď chcete vlastnosti suchšej pôdy zlepšiť, posilnite jej schopnosť zadržiavať vlahu. Docielite to zapracovávaním listovky, kvalitného kompostu alebo iného organického materiálu. Zadržiavanie vlahy je kľúčovým predpokladom úspechu, pokiaľ ide o uchytenie a rast nových rastlín.
Príliš mokrá pôda – podporte rýchle odvodnenie
Dlhodobejšie zamokrenie pôdy môže byť spôsobené jej nekvalitnou štruktúrou, nepriepustným podložím alebo sústavným prenikaním vlhkosti z okolia.
Keď chcete zlepšiť odvodnenie pôdy, zakopte do nej dostatok podrveného materiálu (napríklad konárikov) a organických látok, ako dobre prehnitý maštaľný hnoj a záhradný kompost. Pôda sa vám na týchto miestach bude ľahšie obrábať a zlepší sa aj jej štruktúra.
Pokiaľ ide o plochy s ťažšou pôdou, tie zasa treba pravidelne prevzdušňovať vidlami. Zvýšený objem vzduchu v pôde pomôže vysadeným rastlinám vytvoriť kvalitný koreňový systém.
Keď je však stupeň zamokrenia veľmi vysoký, bude lepšie vykopať odvodňovacie rigoly a naplniť ich štrkom.
Mulčujte
Mulč rozkladajte vždy na vlhkú pôdu, ideálne hneď po výdatnom daždi. Vlhkosť sa v pôde udrží dlhšie a v optimálnej miere. Mulč však nikdy neumiestňujte na veľmi suchú pôdu.
Dôležité je aj dodržať optimálnu výšku – ideálna je vrstva vysoká 6 – 8 cm. Vyššia vrstva nie je potrebná.
Mulčovací materiál nikdy nenanášajte tesne k rastlinám, ponechajte od nich odstup asi 5 cm, aby nedošlo ku kumulovaniu vlhkosti a k hnilobe.
Najúčinnejším materiálom na mulčovanie je hrubší záhradný kompost. Priláka dážďovky, ktoré prispievajú k zúrodňovaniu pôdy. Pomôže vám udržať vlahu a zároveň zabezpečí prísun živín a dostatok vláknitej hmoty, ktorá je dôležitým prínosom pre kvalitnú štruktúru pôdy.
Pripravila: Katarína Paukeje
Foto: iStock
Zdroj: časopis Môj dom