Nočný život nocovky jalapovitej

13. 09. 2005
Zdieľať

Nocovka jalapovitá (Mirabilis jalapa) je letnička, ktorá rozkvitá podvečer. Svojou príjemnou, akoby jemnou parfumovou vôňou spríjemní posedenie vo večernej záhrade. Jej názov pochádza z latinského slova mirabilis, čo znamená podivuhodný. V angličtine ju nazývajú four-o’clock, čo vystihuje začiatok jej kvitnutia, a po rusky nočnaja krasavica.


Nočný život nocovky jalapovitej

29632
Mária Vargová

Pred svitaním sa jej vôňa postupne vytráca a ráno s vychádzajúcim slnkom sa jej kvety zatvárajú. Dlhšie otvorené bývajú na tienistých miestach, počas zamračených dní alebo za sychravého jesenného počasia. Nocovka jalapovitá pochádza zo západu Latinskej Ameriky. Rod má asi 60 druhov, ktoré pochádzajú zo Severnej a Strednej Ameriky, Peru, Čile a Ázie. Dorastá do výšky 70 cm až jeden meter, je rozkonárená, s viacerými stonkami. Listy majú srdcovito-vajcovitý tvar so špicatým koncom. Na vrcholových krátkych stonkách sú dva menšie listy, pri ktorých vyrastá niekoľko pukov a z nich postupne rozkvitajú kvety. Tie sú dlhé asi 6 cm, majú lievikovitý tvar a žltú, červenú, fialovú alebo bielu farbu, ale existujú aj modré druhy. Niekedy môžu byť aj viacfarebne pruhované.


Nočný život nocovky jalapovitej

29633
Mária Vargová

Semeno vysievame koncom marca alebo v prvej polovici apríla priamo na stanovište – podľa klimatických podmienok. Vyklíči asi za 10 – 15 dní. Rastlina nepotrebuje predpestovanie. Semená sejeme do jamiek na vzdialenosť asi 30 – 40 cm. Nocovke sa darí na slnečnom stanovišti, v polotieni aj na tienistých miestach. Vysievame ju napríklad pod okná, pri altánkoch, lavičkách, terasách – teda na miesta, kde vo večerných aj nočných hodinách môžeme najviac vnímať jej príjemnú vôňu. Cez deň, so zatvorenými kvetmi, rastlina nevyzerá veľmi pekne, preto je vhodné vysiať ju na miesta, kde nebude narúšať estetický dojem z výsadby, alebo ju môžeme skombinovať s inými letničkami. Môže sa vysiať v riadkoch do pozadia a pred ňu postupne nižšie letničky.


Nočný život nocovky jalapovitej

29631
Mária Vargová

Vhodná je ako dekoračná rastlina do veľkých kvetináčov, situovaných v blízkosti exteriérového sedenia. Prudké vetry a dažde môžu rastlinu poškodiť, preto je vhodné zasiať ju na chránené miesta alebo ju priviazať ku kolíkom. Ak sa náhodou rastlina nalomí, treba ju opatrne priviazať tesne ku kolíku, okolo zlomenej časti omotať väčšie listy (napr. z láskavca chvostnatého, slnečnice a pod.) a obviazať ich špagátom. Rastlinu treba pri koreni poriadne zaliať a okolo stonky nahrnúť a pritlačiť zeminu. Poškodenú rastlinu treba dvakrát denne zavlažiť a listy postrekovať vodou. Spočiatku bude zvädnutá, ale neskôr sa zrastie a bude naďalej kvitnúť.



Nočný život nocovky jalapovitej

29630
Mária Vargová

Hľuzy, ktoré sa vyvinú pri koreni, môžu prezimovať podobne ako georgíny a na jar ich môžeme znovu vysadiť. Výsev je však jednoduchý, preto to nestojí za námahu. Asi 4 – 7 cm dlhé semeno má spočiatku v puzdierku zelenú farbu a po dozretí sa zmení na čiernu. Môžeme ho pozbierať aj vypadané pod rastlinami. Semeno si udrží klíčivosť asi 2 – 3 roky, je mrazuvzdorné. Z vypadaných semien, ponechaných v záhone, začnú skoro na jar klíčiť mladé rastlinky. Tie sa môžu neskôr popresádzať, pretože keď sú väčšie, už ťažko znášajú presádzanie. Nocovka jalapovitá kvitne od druhej polovice júna až do októbra – do prvých nočných mrazov. Jej podlhovasté lievikovité kvietky pôsobia večer ako žiarivé visiace zvončeky, ktoré ešte viac vyniknú, keď v ich blízkosti svieti svetlo.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvetiny za záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia