Zdroj: Kabar/Shutterstock

Tento ker patrí na jar medzi najkrajšie! Aké podmienky dulovec potrebuje a ako ho strihať, aby bohato kvitol?

22. 04. 2025
Zdieľať

Dulovec (Chaenomeles) patrí k najkrajšie kvitnúcim jarným opadavým krom. Pestovať môžeme dokonca viac druhov, obľúbený a osvedčený v záhradách je napríklad dulovec nádherný (Chaenomeles speciosa). Čo urobiť, ak začne kvitnúť slabšie alebo nekvitol túto jar vôbec?

V prvom rade je potrebné zistiť, či má táto drevina v našej záhrade ideálne podmienky. K tým patrí hlavne slnečné miesto, priepustná, výživná a skôr mierne kyslá pôda. Pôdy s vyšším obsahom vápnika môžu byť pri pestovaní problémom. Takisto je potrebné vzdať sa častejšieho kyprenia pôdy v okolí kra. Dulovec totiž korení plytko a okopávaním môže dôjsť k poškodzovaniu koreňov. Častým dôvodom slabšieho kvitnutia je aj zanedbanie rezu. Netreba  zabúdať na fakt, že dulovce patria k rýchlo starnúcim drevinám a aj to je dôvod, prečo môžu niekedy odrazu začať kvitnúť menej.

Detail na kvety rozkvitnutého dulovca.

Pri pestovaní dulovca pamätajte, že korení plytko. Okopávaním môžete poškodiť korene. Zdroj: Shutterstock

Spôsoby rezu

Vo všeobecnosti platí, že dulovec kvitne niekoľko rokov bohato aj bez rezu. Miskovité tehlovočervené alebo aj biele či ružové kvety vyrastajú na minuloročných alebo aj viacročných výhonkoch, často vo vnútri kra. To však neznamená, že drevina má zostať celý život bez rezu. Čím bude staršia, začne byť hustejšia, neprehľadná a nevzhľadná. Navyše, jedince, ktoré zostávajú dlhé roky bez rezu sa ošetrujú veľmi zložito a často nepomôže nič iné len radikálny zmladzovací rez.

Prečítajte si tiež
10 najkrajších kvitnúcich kríkov pre menšie aj väčšie záhrady

Dulovec však určite ocení priebežný udržiavací rez. Viditeľne sa to prejaví nielen na jeho bohatom kvitnutí ale aj celkovej vitalite a atraktivite mimo času kvitnutia.

Rozkvitnutý červený dulovec.

Dulovec nenechávajte dlho bez rezu, inak si bude vyžadovať náročnejšie zásahy. Zdroj: Shutterstock

S udržiavacím rezom je dobré začať hneď po odkvitnutí, teda v apríli alebo máji. Pristúpiť k nemu však môžeme aj na konci zimy, hoci takto sa môžeme zbytočne pripraviť o kvety a aj plody. V rámci udržiavacieho rezu dávame ako prvé preč všetky navzájom sa križujúce výhonky, pričom ich odstraňujeme tesne pri báze dreviny. Vyrežeme zároveň vždy aj niekoľko najstarších výhonov, ideálne tie, na ktorých bolo najmenej kvetov.

Prečítajte si tiež
10 najkrajších stromov, ktoré vám v záhrade vytvoria tieň

Ostatné, mladšie výhony mierne skrátime, čím podporíme tvorbu kvetných pukov pre ďalšiu sezónu. Toto skrátenie môžeme uskutočniť ešte aj počas leta. Neskracujeme ich však príliš hlboko, pretože by sme podporili tvorbu nových výhonov, ktoré by niesli skôr listy a ker by zahustili. Dôležité je tiež úplne odstraňovať všetky suché či poškodené konáre a aj tie, ktoré rastú neprirodzene do vnútra kra.

Ruka vystierajúca sa k rozkvitnutému dulovcu.

Dulovec vydrží pár rokov aj bez rezu. Postupne sa však zahusťuje a je vhodné ho orezať. Zdroj: Shutterstock

Úplne zmladenie

Niekedy však už mierne zásahy nepomôžu a potrebné bude dulovec zmladiť. Táto drevina na to reaguje celkom dobre, avšak lepšie bude tento zásah načasovať na viac rokov, dva či tri. Začnime tým, že koncom zimy dáme preč zhruba tretinu najstarších konárov, a to tak, že ich odrežeme pri báze kra. Zvyšné výhony potom už len skrátime na výšku asi 25 cm od bázy. V ďalšom roku potom odstránime zvyšné najstaršie výhony a tie najnovšie necháme bez zásahu.

Rozkvitnuté kry dulovca.

Ak potrebuje dulovec výraznejší zmladzovací rez načasujte si ho na viac rokov. Zdroj: Shutterstock

Ďalšou možnosťou je odrezať na konci zimy celý ker vo výške asi 20-30 cm od bázy. Po tomto radikálnom reze je potrebné dopriať drevine dostatok vlahy a k rýchlej regenerácii prispeje aj jej prihnojenie kvalitným viaczložkovým hnojivom. K pôvodnej kráse sa síce dulovec nevráti hneď, no počkať sa určite vyplatí.

Text: Daniel Košťál
Foto: Isifa/Shutterstock 

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: jarné kvety kvitnúce kry okrasné kry
Zdieľať článok
Snežienky zbožňujeme my aj mravce. Viete však o nich naozaj všetko?Záhrada

Snežienky zbožňujeme my aj mravce. Viete však o nich naozaj všetko?

Ako si narcisy „vykurujú“ kvety a lákajú prvé opeľovače? Ich tajná finta vás prekvapí!Záhrada

Ako si narcisy „vykurujú“ kvety a lákajú prvé opeľovače? Ich tajná finta vás prekvapí!

Nie je šafran ako šafran. Najkrajšie druhy, ktoré rozžiaria vašu záhraduZáhrada

Nie je šafran ako šafran. Najkrajšie druhy, ktoré rozžiaria vašu záhradu

Fotopostup: Vysaďte si hrantík s jarnými cibuľovinami a spríjemnite si začiatok sezónyZáhrada

Fotopostup: Vysaďte si hrantík s jarnými cibuľovinami a spríjemnite si začiatok sezóny

Diskusia