Viete, že existujú rôzne typy tieňa? Otestujte, aký je vo vašej záhrade. Rastliny sa vám odmenia krásou

02. 07. 2023
Zdieľať

Je dôležité zistiť, aký typ tieňa je príznačný pre vašu záhradu na základe jej orientácie na svetové strany a ostatných podmienok v nej. Vďaka tomu si budete môcť vybrať vhodné rastliny a dosiahnete pestovateľské úspechy. Ponúkame návod, ako na to.

Otestujte, na ktorú svetovú stranu je vaša záhrada orientovaná

Od orientácie záhrady na svetové strany sa odvíja aj množstvo svetla, ktoré do nej dopadne, a aj to, kedy a v akej intenzite bude jej priestor zatienený. Orientáciu svojej záhrady zistíte jednoduchým testom.

Stačí, ak sa postavíte z vonkajšej strany zadnej časti domu a pomocou kompasu určíte, ktorým smerom je juh.  Ak sa juh nachádza priamo pred vami, je vaša záhrada orientovaná na juh.  Pre záhradu orientovanú na juh je typické slabšie zatienenie, severne orientovaná záhrada bude, naopak, zatienená väčšinu dňa.

ruka drží kompas na lúke s púpavami

Zdroj: iStock

Pozorne si však všímajte aj konkrétne faktory, ktoré môžu tieň vyvolávať alebo zintenzívňovať. Sú to napríklad blízko situované budovy, mohutnejšie stromy, kry a vysoké živé ploty. Počítajte s tým, že tieň sa v priebehu dňa mení, záleží, v akej fáze je deň.

Intenzita tieňa je odlišná aj počas roka. Tiene vrhané v lete sú krátke, v zime sú zasa dlhé. Skôr než sa rozhodnete niečo vysadiť, dôkladne sa oboznámte s tým, koľko slnečného svetla do vašej záhrady dopadá počas dňa a v ktorých časoch, a zároveň sa podrobne zoznámte s tým, ako je to vo vašej záhrade s tieňom.

kvety v tieni

Zdroj: iStock

Množstvo svetla v záhradách podľa svetových strán. Čo v ktorej pestovať

Orientácia na juh

Tieto miesta budú málo zatienené a zadná časť domu rovnomerne osvetlená slnečnými lúčmi. Vzdialená hranica pozemku je orientovaná na sever, takmer celý deň teda bude zatienená. Ak stojíte tvárou k záhrade, pravá hranica pozemku je orientovaná na východ a bude osvetlená ranným slnkom. Ľavá strana zasa smeruje na západ, typické je pre ňu osvetlenie popoludňajším a večerným slnkom.

Hedera helix, brečtan

Brečtan (Hedera helix) Zdroj: iStock

Tipy na výsadbu: Rôzne druhy popínavých drevín, napríklad pavinič (Parthenocissus henryana), zaujímavé druhy a kultivary brečtanu (Hedera helix) alebo popínavá hortenzia (Hydrangea petiolaris). Dariť sa tu bude aj kvitnúcim krom, napríklad dulovcu, lykovcu či hamamelu. Prosperovať tu zvyknú rôzne druhy papraďorastov, konvalinky, funkie a ďalšie druhy trvaliek, ktoré sú okrasné listom.

Prečítajte si tiež
Váš tip: Starostlivosť o jazierko v tieni. Čo k nemu vysadiť?

Orientácia na sever

Záhrada na takejto ploche bude počas väčšiny dňa zatienená, nemusí to však byť pravidlo, severne orientovaný priestor (napríklad zadná stena domu) môže byť zatienený len čiastočne. V období medzi májom a októbrom sem totiž nezriedka zablúdia príjemné lúče zapadajúceho slnka. Tieňomilné rastliny, najmä tie náročnejšie na teplo, ocenia hlavne poludňajší tieň, ktorý ich ochráni pred stratou sýtej farebnosti.

ružová bergénia

Bergénia Zdroj: iStock

Tipy na výsadbu: Vyskúšajte rôzne druhy trvaliek a cibuľovín lesného charakteru, ktoré sa vyznačujú skorým jarným kvitnutím. Najlepšie, keď kvitnú ešte pred tým, než sa koruny stromov bohato olistia. Porastú tu čemerice, bergénia, snežienky, pľúcniky a ďalšie. V lete týmto rastlinám nebude prekážať nedostatok svetla, prípadne sa uspokoja len s tým raňajším.

Orientácia na východ

Záhrada orientovaná týmto smerom je najviac osvetlená ráno a doobeda. Rastlinám, ktoré obľubujú čiastočný tieň a vyžadujú ochranu pred silným slnečným žiarením, sa bude v takejto záhrade výborne dariť. Popoludňajší tieň ochráni pred silnými slnečnými lúčmi, večerný tieň zasa zvýši atraktivitu rastlín s bielymi kvetmi, ktoré priťahujú opeľujúci hmyz. Veľakrát tieto kvety aj príjemne voňajú.

Clematis, plmienok

Plamienok (Clematis) Zdroj: iStock

Tipy na výsadbu: Okrasný tabak (Nicotiana sylvestris) obľubuje tieň, má biele a nádherne voňavé kvety. Na týchto miestach sa môžu vynímať aj kvitnúce popínavky, napríklad plamienok vlašský či zemolez Henryho. Tieto rastliny obľubujú ranné slnko a nižšiu teplotu v ostatných častiach dňa.

Prečítajte si tiež
Záhrada v tieni, ale aj na slnku: Čo do nej zasadiť? Pozrite, ako to vyriešili odborníci

Orientácia na západ

Tieto záhrady sú ráno ponorené v tieni a slnečným lúčom sú vystavené poobede a podvečer. Počas zimy môže mať ranný tieň ochranný charakter pre niektoré v zime kvitnúce druhy. Keď ich kvety v noci namrznú, ranné slnko by ich mohlo príliš rýchlo rozmraziť, čo sa prejaví zhnednutím okvetných lístkov. Tu im to však nehrozí. Rastliny v tomto priestore musia byť zároveň schopné vydržať horúčavy popoludňajšieho slnka počas letných mesiacov.

 Fuchsia magellanica, fuksia čilská

Fuksia čilská (Fuchsia magellanica) Zdroj: iStock

Tipy na výsadbu: Medzi dreviny, ktorým budú vyhovovať takéto podmienky, patria napríklad magnólie, pretože mimoriadne obľubujú ranný tieň. Dariť sa tu bude aj trvalkám, napríklad rozchodníkovcom a zaujímavej fuksii čilskej.

Ako sa odlišuje tieň na rôznych miestach v záhrade?

Hlboký tieň

Je typický pre miesta pod vždyzelenými či husto olistenými stromami a vyššími krami, vyskytuje sa na severnej strane múrov alebo v susedstve vyšších budov. Tieto stanovištia bývajú chladné a suché. Dariť sa tu bude tieňomilným trvalkám, trávam a drevinám, ktorým neprekáža ani suchšia pôda. Môžu to byť papraďorasty, funkie, utrice, brečtan, z kvitnúcich rastlín konvalinky.

Konvalinky

Konvalinky Zdroj: iStock

Túlavý tieň

Vyskytuje sa na miestach pod listnatými stromami. Kým v lete má tento tieň vďaka bohatému olisteniu podobu mozaiky, od jesene do jari, keď sú dreviny v bezlistom stave a prepustia dostatok slnečných lúčov, je menej nápadný. Takéto podmienky sú ideálne pre rastliny lesného charakteru, ako sú napríklad veternice, fialky, prvosienky, ktoré bohato kvitnú na jar, kým sa na stromoch vyvinú listy.

Viola odorata, fialka

Fialka (Viola odorata) Zdroj: iStock

Čiastočný tieň

Väčšina záhrad má plochy s dostatkom svetla len počas určitých častí dňa, v lete 3 – 6 hodín v závislosti od smerovania pozemku.

Lady's mantle, Alchemilla, mollis

Alchemilka (Alchemilla, mollis) Zdroj: iStock

Treba však rozlišovať, v ktorej časti dňa je v záhrade tieň a kedy svetlo. Čiastočný tieň obľubujú mnohé vďačné trvalky, napríklad alchemilka alebo kvitnúce pakosty.

Pripravila: Katarína Paukeje
Foto: iStock
Zdroj: časopis Môj dom

 

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: brečtan fuksia orientácia tieň v záhrade
Zdieľať článok
Popínavky vhodné na zelenú fasádu? Siahnite po týchto dvoch rastlináchZáhrada

Popínavky vhodné na zelenú fasádu? Siahnite po týchto dvoch rastlinách

Ako vyčistiť krbové sklo? Budete prekvapení – ide to aj s minimálnymi nákladmi!Urob si sám

Ako vyčistiť krbové sklo? Budete prekvapení – ide to aj s minimálnymi nákladmi!

Pes zase hrabe v záhrade? Poznáme niekoľko trikov, ako ho od tejto aktivity odradiťUrob si sám

Pes zase hrabe v záhrade? Poznáme niekoľko trikov, ako ho od tejto aktivity odradiť

Najkrajšie kvitnúce stromy, ktoré sa menia podľa ročných období a skrášlia každú záhradu i dvorUrob si sám

Najkrajšie kvitnúce stromy, ktoré sa menia podľa ročných období a skrášlia každú záhradu i dvor

Diskusia