Zdroj: Paul Warchol

VIDEO: Odvážne bývanie pre seniorov má o polovicu nižšie náklady na energie. Prečo?

23. 05. 2023
Zdieľať

Manželský pár na dôchodku našiel svoje pohodlie v rodinnom dome Nebo inšpirovanom horskou panorámou. Blízko rodine, na úpätí vrchov a nad jazerom – to znie ako ideálny plán na spokojné bývanie.

Kombinácia strmého svahu, úzkeho pozemku a odvážnej architektúry robí divy. Objekt tvorí zhluk ôsmich malých pavilónov rôznych geometrických útvarov.

drevodom vo svahu s výhľadom na jazero

Objekt tvorí zhluk ôsmich malých pavilónov rôznych geometrických tvarov Zdroj: Paul Warchol

Dom architektonicky interpretuje prírodu v okolí jazera James, v lokalite Nebo v okrese McDowell v Severnej Karolíne. Nielen tvarovo, ale aj voľbou obkladového materiálu.

Tmavé opláštenie z cyprusového dreva ideálne splýva so scenériou krajiny. Parcelu po stranách zoviera pás lesa s listnatými stromami.  Majitelia si dom užívajú bez priamych susedov.
O  toto netradičné staviteľské dielo v Apalačských vrchoch sa postaralo newyorské štúdio Fuller/Overby Architecture.

Súkromie ako hlavný benefit

Vchádza sa z hornej strany od cesty po klesajúcom chodníku. Tmavosivé plochy pozinkovaných plechových striech, pohľadovo na úrovni cesty, nechávajú dom splynúť s rozľahlou zelenkastou plochou hladiny jazera na horizonte za ním. Pozoruhodné je využitie zdanlivo nedostupného pozemku a individuálne riešenie formátu okien orientovaných v prevažnej miere na jazero.

Prečítajte si tiež
Skromný, ale moderný! Toto je ideálny domov pre starší pár s odrastenými deťmi

Neopozerá sa

Zaujímavým úkazom je aj interiér s rozlohou 232 metrov štvorcových. Architektom záležalo na tom, aby priestory fungovali ako samostatné časti v rámci celku. Nezabudli ani na súkromie a dostatok miesta na väčšie stretnutia rodiny a priateľov.

interiér s rôznou výškou stropu a farebným nábytkom

Šikmé stropy rôznych výšok a nepravidelné dispozície umožňujú vidieť ten istý priestor zakaždým inak. Zdroj: Paul Warchol

Šikmé stropy rôznych výšok a nepravidelné dispozície umožňujú vidieť ten istý priestor zakaždým inak. Interiér s vami komunikuje aj prostredníctvom  farebnosti. Štruktúry dreva a kameňa, odtiene oranžovej a modrej pôsobia  v prítomnosti veľkých bielych plôch príjemným dojmom.

Aj keď to tak nevyzerá, má len dve podlažia

Dilemu, kde umiestniť exteriérové posedenie, vyriešil štvorcový dvor s dlažbou z prírodného kameňa v srdci dispozície domu. Zároveň ho rozdeľuje na dve časti – súkromnú orientovanú na západ a spoločenskú na východ.

kuchyňa s výhľadom na štvorcový dvor

Štvorcový dvor plynule nadväzuje na vnútorné priestory. Zdroj: Paul Warchol

Hoci to tak nevyzerá, objekt pozostáva len z dvoch obytných podlaží. Do domu sa vstupuje na tom hornom cez galériu osvetlenú svetlíkom.  Nájdete tu ešte hosťovskú izbu a kúpeľňu.

Schodisko púta pozornosť

O podlažie nižšie sa nachádza kuchyňa obložená drevom, zaoblený jedálenský kút a obývacia izba s krbom s výrazným kamenným obkladom. Všetky tri priestory zjednocuje leštená betónová podlaha. Samostatné WC na chodbe predstavuje hranicu dvoch zón.

 Foto schodiska, ktoré sa nedá prehliadnuť, nájdete v galérii.

V súkromnej časti sa nachádza spálňa s vlastnou kúpeľňou.

Dominantou otvorenej dispozície je biele schodisko v spoločenských priestoroch domu.

Radikálny pokles nákladov na energie

Umiestnenie do svahu vyšlo v ústrety úspore nákladov na teplo. Svah prirodzene tepelne izoluje a znižuje energetické zaťaženie. V tomto strategickom pláne hrá svoju rolu aj špeciálne zasklenie okien so smart ovládaním.

Systém podporuje prirodzené prúdenie vzduchu v dome. Izolácia, energetická trieda spotrebičov a LED osvetlenie znižujú spotrebu energie  v porovnaní s predchádzajúcim bývaním majiteľov približne o polovicu.

drevodom vo svahu v noci

Nevšedný dojem zanecháva rodinný dom Nebo aj za tmy. Pôsobí ako svetelná šifra. Zdroj: Paul Warchol

Dom ako svetelná šifra s odkazom na históriu

Nevšedný dojem zanecháva rodinný dom Nebo aj za tmy. V kompletne rozsvietenom stave pôsobí z diaľky ako svetelná šifra.

Aby to všetko nebolo málo, tvorcovia do projektu zahrnuli historický odkaz na perly architektúry ako Atreova pokladnica v Mykénach, Pamätný kostol cisára Viliama od Egona Eiermenna v Berlíne či rodinný dom Wall House 2 od Johna Hejduka v holandskom Groningene.

Prečítajte si tiež
Záhadná drevostavba: Prečo atypický rodinný dom zaliaty slnkom pôsobí ako logická hádanka?

Dom Nebo

Architektonický ateliér: Fuller/Overby Architecture
https://www.instagram.com/fuller.overby/

Lokalita: okres McDowell, časť Nebo, štát Severná Karolína, Spojené štáty americké
Plocha: 232 m2 (interiér)
Rok: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Paul Warchol

Kategória: Návšteva
Tagy: dom vo svahu drevená fasáda kamenný obklad krb
Zdieľať článok

Diskusia