Zdroj: Encierro/Shutterstock

Vypestujte si paradajky od semiačka: Ako na silné a zdravé priesady a ktoré odrody sú najobľúbenejšie?

15. 02. 2024
Zdieľať

Ak patríte k tým, ktorí milujú svoju záhradku a vlastnú zeleninu, určite zvyknete na jar vysievať paradajky. Prinášame vám návod, ako zvládnuť celý proces bez problémov.

Kedy začať s výsevom paradajok?

Predpestovanie vlastných sadeníc paradajok nie je zložitým procesom. Bude vám naň stačiť niekoľko pomôcok z domácnosti. S výsevom začnite vopred. Paradajky majú totiž dlhšie vegetačné obdobie (120 – 140 dní), a treba tiež počítať s istou časovou rezervou napríklad pri presádzaní do zeme.

Vhodný čas na pestovanie vlastných priesad paradajok je obdobie konca zimy a začiatku jari, teda približne od druhej polovice februára a počas marca. Semená kúpite v obchodoch, prípadne môžete použiť tie z minuloročných plodov, pokiaľ vaše odrody neboli hybridy. Termín výsevu nájdete aj na obaloch od semienok.

Sadenie semiačok paradajok do hrantíka.

Vhodným časom na výsev paradajok je druhá polovica februára až začiatok marca. Pri jednotlivých odrodách však skontrolujte aj pokyny na obale od semiačok.  Zdroj: Tatiana_Pink/Shutterstock

Ako vybrať vhodný substrát?

Základom úspechu pri predpestovaní paradajok je voľba substrátu. Ten by mal spĺňať niekoľko vlastností: mal by byť kvalitný, jemný, s dostatkom živín a správnym udržiavaním vlhkosti.

Prečítajte si tiež
Prirodzená ochrana paradajok: Tieto 3 rastliny odháňajú škodce a zlepšujú chuť plodov

V súčasnosti nájdete na trhu niekoľko druhov substrátov, pri predpestovaní paradajok však voľte druh s neutrálnym pH (hodí sa na väčšinu zeleniny), ktorý je určený špeciálne na výsev. Tak docielite, že rastlinky budú klíčiť rovnomerne. V žiadnom prípade nepoužívajte substrát, ktorý obsahuje škodce či choroboplodné zárodky.

Detail na výhonky paradajky v črepníku a rozsypaný substrát.

Ideálny substrát pri paradajkách je ten s neutrálnym pH. Zdroj: Shutterstock

Kam umiestniť priesady?

Sadeniciam paradajok sa pri vhodnej starostlivosti (dostatok svetla a zabránenie prenikaniu chladu) bude dariť na okennom parapete.

suggested_posts posts=’242569′ title=’Prečítajte si tiež‘]

Pri vysievaní dbajte na to, aby mal hrantík alebo iná nádoba na výsev semienok na dne otvory na odtok prebytočnej vody. Do nej potom vložte substrát. Semienka môžete vysievať aj hustejšie, ale dbajte na to, aby mali dostatok priestoru pre svoj rast.

Detail na výhonky paradajok na okennom parapete.

Pri pestovaní rastlín na parapete ich nezabúdajte raz za čas otočiť, aby sa neťahali za svetlom do jedného smeru. Zdroj: Shutterstock

Postup pestovania priesad paradajok

  1. V interiéri si pripravte nádobu s dobre navlhčeným a sterilným substrátom, ktorý do nej zľahka vysypte. Dbajte na to, aby substrátu bolo v nádobe dostatok.
  2. Pomocou ceruzky alebo paličky vyryte ryhy hlboké asi 1 cm. Semienka sejte naširoko – 1 kus na vzdialenosť 1 centimetra. Nakoniec ich jemne prikryte zeminou a pôdu k sebe pritlačte.
  3. Výsev zalejte, najlepšie vodou v rozprašovači. Jednotlivé odrody paradajok si nezabudnite označiť, aby ste v nich mali prehľad.
  4. Nádoby so semienkami umiestnite na teplé miesto – do skleníka alebo na parapet.  Nádobu zakryte – pomôže vám potravinová fólia alebo mikroténové vrecko. Substrát po celý čas udržujte vlhký, nie rozmočený.
    Prečítajte si tiež
    Ako si vypestovať čerstvé bylinky na balkóne či terase
  5. Prvé klíčky sa objavia najskôr na siedmy deň od výsevu, zvyčajne však do dvoch týždňov. Vtedy sú síce sadenice malé, ale už majú peknú zelenú farbu listov. Tá je tiež ukazovateľom, že majú dostatok svetla. V tomto momente môžete odstrániť fóliu z nádoby.
  6. Keď sa na sadeniciach objavia tzv. pravé listy, je ideálny čas na pikírovanie, teda presadenie sadeníc do väčších nádob. Nezabúdajte, že chlad paradajkám môže ublížiť, preto ich aj naďalej udržujte v teple, inak by vám uhynuli. Nočné teploty by sa mali pohybovať nad 15° C.
  7. Za 5 – 7 týždňov by ste mali mať pripravené kvalitné sadenice s priemernou výškou 20 cm, pričom by mali mať 3 – 5 pravých listov. Tie sadenice potrebujú mať na to, aby boli pripravené na presádzanie.
  8. Priesady však môžete vysadiť do zeme až po uplynutí jarných mrazov, čiže v druhej polovici mája. Po presadení sa nezľaknite ich vädnutia, je to prirodzená reakcia na zmenu prostredia.
Žena sadí predpestované paradajky do záhrady.

Na výsadbu paradajok do zeme si ešte pár mesiacov počkáte. Zdroj: Shutterstock

Faktory, ktoré treba vziať do úvahy

Pri predpestovaní treba dbať na niekoľko vecí, a to:

Teplota

Mala by sa pohybovať okolo 25 °C, čo môžete dosiahnuť prikrytím nádoby. Pri prvých klíčkoch odporúčame teplotu znížiť.

Prečítajte si tiež
Začnite s predpestovaním, prípravou muškátov aj strihom levandule! Čo všetko môžete urobiť pre svoje rastliny a záhradu vo februári

Svetlo

Ak ste umiestnili nádobu so semienkami na parapet, využite orientáciu okna na juh. Rastlinky sa potom prirodzene ťahajú za svetlom. Avšak dajte si pozor na to, aby substrát, v ktorom sú vysiate, bol na úrovni skla a nie pod rámom.

Vlhkosť

Priesady neustále zavlažujte, lebo pôda nesmie byť ani suchá, ani premočená. Na zavlažovanie používajte vodu izbovej teploty.

Naša rada

Nezabúdajte na to, že sa sadenice paradajok zalievajú ku koreňom, a nie na listy.

Hnojenie

Nie je nutné, ak rastliny prosperujú. Substráty sú obohatené o živiny, ktoré by mali vydržať až do výsadby. Ak by však na priesadách bledli listy, rastliny mali zaseknutý rast alebo by boli pre skorý výsev priveľké a nemali by odkiaľ čerpať živiny, môžu sa prihnojiť.

Najobľúbenejšie odrody paradajok

Kolíkové paradajky
  • Tornádo F1: klasická odroda paradajok, ktorá má veľké, červené a okrúhle plody. Rastlina prináša vysoký výnos.
  • Perun F1: táto odroda sa vyznačuje žltými plodmi v tvare hrušky so sladkou chuťou
  • San Marzano Gigante: rastlina tvorí veľké a oválne plody, ktoré využijete v kuchyni na zaváranie a prípravu kečupov
  • Big mama F1: paradajky s mäsitou chuťou a menším množstvo šťavy, pričom sa hodia na priamy konzum aj kečup a omáčky
Kríčkové paradajky
  • Karla: stredne skorá odroda s guľatými a pevnými plodmi. Tento druh paradajok je vhodný na pestovanie na balkónoch, v záhradkách aj na parenisku.
  • Pavlína: rastlina s mohutnejším vzrastom a veľmi pevnými a sladkými plodmi. Tie sú určené na priamy konzum aj ďalšie spracovanie na pretlak či kečup.
Cherry paradajky
  • Sungold F1: táto odroda má plnú chuť a je považovaná za jednu z najlepších. Plody sa vyskytujú v oranžovej farbe.
  • Sweet Aperitif: jedna z najsladších ,,cherry“ paradajok, pričom rastlina má bohaté konáre a trsy s plodmi s mäkkou a šťavnatou dužinou
Špeciálne odrody paradajok
  • Oxheart: v preklade býčie srdce, odroda s veľkými plodmi, ktoré svojím tvarom aj farbou pripomínajú srdce.

Text: Natália Turcovská
Foto: Shutterstock

Kategória: Zeleň v interiéri Zo života rastlín
Tagy: paradajky pestovanie rastlín predpestovanie sadeníc
Zdieľať článok
Doprajte zelenine počas leta vzduch! Takto predídete aj hubovým chorobámZáhrada

Doprajte zelenine počas leta vzduch! Takto predídete aj hubovým chorobám

Tri chutné recepty, ako využiť zelené paradajky. Vďaka nim už nevyhodíte ani jednu!Záhrada

Tri chutné recepty, ako využiť zelené paradajky. Vďaka nim už nevyhodíte ani jednu!

Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovaniaZáhrada

Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovania

Dôležitá starostlivosť o paradajky: Naučte sa, ako vylamovať zálistky a kedy odstrániť aj veľké listyUrob si sám

Dôležitá starostlivosť o paradajky: Naučte sa, ako vylamovať zálistky a kedy odstrániť aj veľké listy

Diskusia