Wollemi Pine – pozdrav od dinosaurov

Wollemi Pine – pozdrav od dinosaurov

14. 08. 2010
Zdieľať

Znie to ako upútavka na film, ale je to tak... jurský ihličnan Wollemi Pine (Wollemia nobilis) zažíva svoj comeback na záhradnícku scénu. V roku 1994 našiel David Noble, pracovník Národného parku NSW v Austrálii, skupinku druhohorných ihličnanov. Náhoda? Ťažko povedať. Isté je, že týmto objavom zachránil tento druh pred totálnym vyhynutím.

Napriek tomu, že presne nemožno určiť vek Wollemie, vedci sa zhodli, že ide o najstaršiu rastlinu na svete – podľa zaradenia do čeľade Araucariaceae, ktorá existovala pred vyše 200 miliónmi rokov a do ktorej patrí aj Wollemi Pine. Dramatické klimatické zmeny, ktoré nastali pred dvoma miliónmi rokmi, spôsobili postupné hynutie tohto druhu. Prečo sa zachránila malá skupinka stromov v hlbokom kaňone austrálskej prírody, zostáva predmetom ďalších výskumov.

Objavovanie

Keď v roku 1994 David Noble prechádzal v hlbokom austrálskom kaňone okolo skupinky ihličnanov Wollemi Pine, bol prekvapený. Dovtedy nevidel stromy, ktoré by sa im podobali – so zvláštnym papraďovitým olistením, vysoké 40 metrov a s kmeňmi hrubými takmer meter. Zobral so sebou zopár vetvičiek, ktoré začal skúmať.

Onedlho sa David Noble vrátil do kaňonu s ďalšími expertmi, aby potvrdili objav rastliny, o ktorej sa predpokladalo, že vyhynula pred vyše dvoma miliónmi rokmi. Jediné známe vzorky boli fosílie staré viac ako 90 miliónov rokov. Už v decembri 1994 sa verejnosť dozvedela o unikátnom objave. Latinský názov Wollemia nobilis odvodili vedci od miesta objavu (národný park Wollemi) a od priezviska objaviteľa.

Wollemi Pine – žijúci artefakt

Zaujímavosťou je, že jurský druhohorný ihličnan si okrem hlavného kmeňa vytvára ešte ďalšie, mladšie, ktoré ho nahradia v prípade, že hlavný kmeň prestane plniť svoju funkciu. Vedci sa domnievajú, že práve táto rozmnožovacia schopnosť môže byť dôvodom, prečo Wollemia prežila až dodnes.

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta

Od roku 1994 sa vo voľnej austrálskej prírode našlo menej ako sto dospelých stromov, najstaršie z nich majú približne 1000 rokov. Bill Tree je najvyšší zo skupinky stromov – má 40 metrov a priemer kmeňa jeden meter. Svoje meno získal po pilotovi, ktorý dokázal malý tím vedcov dopraviť na miesto nálezu, a to aj napriek extrémne ťažkým navigačným podmienkam.
 

V súčasnosti rastie vo voľnej prírode menej ako sto jurských ihličnanov. Napriek kampani na jej záchranu zostáva Wollemi Pine jedným z najohrozenejších rastlinných druhov, preto presná lokalita jej výskytu zostáva utajená.
 

 

Ako a kde?

Ak chcete mať vo svojej záhrade prehistorickú rastlinu, ktorá vo svojich génoch pamätá na dobu, keď sa po zemi prechádzali dinosaury, stačí, ak si zaobstaráte mladú rastlinku s názvom Wollemi Pine. V tomto roku bude tento ihličnan voľne dostupný a všetky výťažky z jeho predaja budú venované na jeho ochranu. Keď sa Wollemia ocitne v parkoch a záhradách, je to záruka, že nevyhynie. Viac informácií nájdete na stránke www.wollemipine.sk. V prípade záujmu sa tu môžete písomne zaregistrovať do klubu priateľov Wollemi Pine.
 

Stručná charakteristika:

Druhohorný ihličnan Wollemia nobilis patrí do čeľade Araucariaceae, ktorá existovala pred 200 miliónmi rokov v čase dinosaurov. Vo voľnej prírode rastie do výšky až 40 metrov, pričom priemer kmeňa môže byť aj jeden meter.

Jurský strom si vytvára vedľajšie kmene, ktoré môžu nahradiť hlavný kmeň v prípade, že začne hynúť. Kôra tohto ihličnana je odlišná od tradičných ihličnanov – má nezvyčajný tvar čokoládových guľôčok. Ďalším unikátom je papraďovité tmavozelené vetvenie. Wollemia je mimoriadne prispôsobivá – znesie teploty v rozmedzí od –5 až do –10 °C. Navyše je vhodná aj ako dekorácia v interiéroch, pretože jej stačí aj slabé slnečné svetlo. Môže sa dožiť viac ako 1000 rokov.

 

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: drevina rastlina wollemi pine zeleň
Zdieľať článok

Diskusia