Aj napriek zničenému interiéru majiteľ rozpoznal potenciál starého bytu
V jednom z bratislavských bytov sa dostali do tesného kontaktu európsky secesný priestor, ikony povojnového nábytkového dizajnu a súčasné výtvarné umenie z juhovýchodnej Ázie. A toto neobyčajné spojenie aj veľmi neobyčajne zafungovalo.
{R1}
Na začiatku príbehu tohto nezvyčajného bytu bola práca, ktorá priviala muža z Indonézie do Bratislavy. Keďže sem chodil niekoľkokrát do roka na dlhší čas aj s rodinou, nechcel bývať v hoteli, a tak si kúpil v starom meste byt. Aj cez zničený interiér rozpoznal potenciál honosných secesných priestorov, ktoré ho očarili, a bolo rozhodnuté.
Návrat starých časov
Rekonštrukcie a zariaďovania bytu sa ujal ateliér Kosi architekti pod vedením Pavla Kosnáča. „Mali sme šťastie na investora, ktorému sa páčila autentická atmosféra a štýl bytu v historickej budove – vysoké stropy, veľké priechodné miestnosti aj dvojkrídlové drevené dvere,“ hovorí architekt Kosnáč.
„Takže na pôvodnej dispozícii a vybavení sme menili len to, čo bolo nevyhnutné. Dispozíciu sme predovšetkým vyčistili a otvorili. Podstatu sme pritom zachovali, zrušili sme v prvom rade úpravy, ktoré urobili predchádzajúci majitelia, aby sme oživili niekdajšieho ducha interiéru.“
Odstránili teda niekoľko nových priečok, odkryli zamurované niky, kúpeľňu vrátili na pôvodné miesto, trochu ju zväčšili a vedľa nej vytvorili šatník. Väčšie sú aj dvere na jedálni, vďaka čomu vznikol priamy priechod do kuchyne. V kúpeľni v dennej časti pribudol sprchovací kút a vedľa nej vznikla malá pracovňa. Úpravu ešte potrebuje balkón prístupný z kuchyne, je v dezolátnom stave. Jeho sanácia však musela ešte počkať – v tesnej blízkosti má totiž onedlho pribudnúť výťah, na ktorý už je vydané stavebné povolenie. Keďže bude len kúsok od balkóna, architekti ich plánujú prepojiť.
Fotografie bytu po rekonštrukcii nájdete v galérii:
S láskou k detailom
„Keďže dom postavený na prelome 19. a 20. storočia je súčasťou pamiatkovej zóny, museli sme dodržať požiadavky pamiatkového úradu a nenarušiť pôvodný vzhľad fasády,“ upozorňuje Pavel Kosnáč.
„Bolo napríklad potrebné zachovať rovnaký raster aj hrúbky drevených rámov okien. Pôvodné boli veľmi zničené, dali sme preto urobiť kópie, kde sme na rozdiel od pôvodných použili izolačné dvojsklá. Zdá sa to ako malá zmena, ale dodržať pritom všetky pôvodné rozmery nie je jednoduché, preto bola potrebná veľmi podrobná technická dokumentácia a výrobné výkresy,“ vysvetľuje .
Keďže celý byt bol vo veľmi zlom stave, väčšinu vybavenia nebolo možné zrenovovať. Okrem okien museli nahradiť aj pôvodné drevené dvere – tu dali architekti vyrobiť presné repliky. Nové masívne parkety z dubového dreva znova uložili do klasického rybieho vzoru. Výmena bola potrebná aj pri vybavení kúpeľní. Hľadali pritom nové zariadenie v retro štýle, ktorý by pasoval do obdobia prelomu 19. a 20. storočia, keď dom postavili.
V dobrom stave však bol klasický strop v chodbe tvorený radom murovaných tehlových klenieb opretých o oceľové nosníky.
„Zachovali sme ho a povýšili – po okrajoch je sadrokartónový podhľad ukrývajúci osvetlenie. Predtým by ste vysokému stropu v chodbe zrejme nevenovali pozornosť, vďaka podsvieteniu však teraz vynikne jeho zaujímavé tvarovanie a určite si ho hneď všimnete,“ hovorí spoluautor návrhu. Za sadrokartón sa zároveň skryli aj rozvody plynu, ktoré musia byť vedené po povrchu stien.
Fotografie bytu po rekonštrukcii nájdete v galérii:
Pozoruhodná trojica
Základ dnešného interiéru tvorí dispozičné riešenie kopírujúce pôvodné rozloženie miestností. Zariadenie je však moderné, s viacerými kúskami dizajnérskej klasiky, doplnky a umelecké diela majú pôvod v Indonézii a Malajzii. Najmä tie dodali bytu zvláštny osobný punc.
„Keďže majiteľ bytu žije najmä na Bali a v Singapure, je ovplyvnený tamojšou architektúrou a kultúrou. Kombinácia s európskou tradíciou nám pripadala veľmi zaujímavá, a realizácia bytu to aj potvrdila,“ objasňuje Pavel Kosnáč.
Z Bali sú dovezené nielen umelecké diela a väčšina nábytku, ale aj pozoruhodná cementová dlažba použitá v chodbe a v kúpeľniach. „Z počiatku sme si neboli istí nepresnosťami, ktoré sprevádzali ručne vyrobené dlaždice, nakoniec sa však práve vďaka týmto detailom do interiéru perfektne hodia“, zdôrazňuje architekt.
Pôdorys bytu po rekonštrukcii
Stredom bytu vedie dlhá vstupná chodba. Architekti ju ukončili dverami šatníka pri rodičovskej spálni, z ktorého je prístupná ako spálňa, tak aj veľká kúpeľňa. Chodba delí byt na dve časti – v jednej sú štyri veľké priechodné miestnosti (v strede obývačka a jedáleň, na koncoch detská izba a rodičovská spálňa) s oknami obrátenými do ulice, v druhej, orientovanej do dvora, kuchyňa, kúpeľne a malá pracovňa.
Fotografie bytu po rekonštrukcii nájdete v galérii:
FAKTY O BYTE
Autori návrhu: KOSI architekti, Ing. arch. Pavel Kosnáč, Ing. arch. Martin Križan
Realizácia: 2012 – 2013
Podlahová plocha: 150 m2
Realizačná firma: BCI
Kúpeľňa: keramika Flaminia (Aqua Trade), batérie Axor Montreaux, vaňa Victoria + Alberts Cheshire (oboje Rubicon K–Interiér)
Kuchyňa: linka – návrh KOSI Architekti, výroba Brik, spotrebiče Gorenje Ora Ito (Domo Omnia).
Audio a video technika: Bang & Olufsen (Bang & Olufsen Bratislava)
Svietidlá: závesné Kartell Neutra, bodové Panzeri Carlo Invisbili (Smart Light)
Zásuvky a vypínače: ABB Decento (ABB)
Podlahy: dubové olejované vlysy (Koratex)
Dvere a okná: návrh replík KOSI Architekti, výroba Ing. Cagalinec, Kovania Olivari Tecno (IC Design)
Kúrenie: Kotol Buderus, liatinové radiátory Laurens Biaxo (KTO international), kozubové kachle Spartherm Ambiente A4 (Filux design)
KOSI architekti
Ing. arch. Pavel Kosnáč,
Ing. arch. Martin Križan
www.kosi.sk