Spestrite si záhradu novou ružou – ako na to
Ruže patria k najkrajším kvitnúcim rastlinám a práve v tomto období sú prekrásne zakvitnuté. Záhon si nimi môžete spestriť ešte aj teraz. Spomedzi kvitnúcich sadeníc si vyberte želanú farbu či vôňu. Aktuálnym trendom sú aj plnokveté kultivary.
{R1}
Materiál a náradie
• plnokvetá ruža, napríklad Rosa ’Graham Thomas‘
• záhradnícky substrát alebo substrát na pestovanie ruží
• záhradnícka lopatka
• záhradnícke nožnice
• krhla s vodou
• rýľ
• rukavice
Dobrá rada!
V mnohých prípadoch dostať v záhradníctvach ruže, ktoré nemajú koreňový bal, prípadne je nekvalitný. Kúpa takejto rastliny pred letom však nie je najvhodnejšia, preto voľte radšej sadenice s koreňovým balom.
Ako na to
Príprava rastliny. Pripravte si rastlinu a potrebné pomôcky. Záhradnícke nožnice môžete vydezinfikovať, aby ste na ružu pri práci nepreniesli nebezpečné ochorenia. Rastlinu pár hodín pred výsadbou dôkladne zalejte. Na výsadbu si vyberte deň, keď je pod mrakom a dá sa predpokladať, že nasledujúce dni budú daždivé. Ruža sa potom rýchlo adaptuje na nové podmienky.
Príprava stanovišťa. Pri výbere miesta dbajte aj na výšku a šírku ruže v dospelosti (údaje bývajú uvedené na štítku s názvom). V prípade, že pôjde o vyššiu ružu, umiestnite ju do pozadia, nižšie, naopak, do popredia. Z miesta odhrňte mulčovaciu kôru. Ak je na povrchu pôdy rozprestretá mulčovacia textília, narežte ju do tvaru kríža, opatrne ju roztvorte a okraje upevnite.
Vyhĺbenie jamy. Na mieste výsadby rýľom vykopte jamu a dno prekyprite. Vykopanú zeminu sústreďte na pripravenú fóliu, čím zabránite problémom s jej následným odstraňovaním. Vrchnú časť zeminy (tesne pod povrchom pôdy) oddeľte od tej, ktorá bola pri koreňoch. V prípade jej opätovného použitia sústreďte zeminu, ktorá bola navrchu, na dno výsadbovej jamy, pretože obsahuje viac živín.
Úprava rastliny. V prípade nákupu zlacnenej odkvitnutej ruže krík pred výsadbou prezrite a odstráňte všetky suché či poškodené výhonky a odkvitnuté kvety. Prezrieť treba aj kvitnúce rastliny. Ružu následne opatrne vyberte z nádoby a dajte pozor, aby sa nerozpadol koreňový bal. Následne prezrite aj viditeľné korene a tie poškodené či nahnité odstrihnite.
Výsadba kríka. Ružu s celistvým koreňovým balom vložte do výsadbovej jamy. Myslite na to, že ak by sa rozpadol, rastlina by sa zakoreňovala pomaly a nemuselo by sa jej to ani podariť. Na dno výsadbovej jamy môžete dať preosiaty kompost, prípadne substrát na pestovanie ruží. Nalejte doň aj trochu vody – zabezpečíte tak dostatok vlahy pre korene počas prvých dní po výsadbe.
Zasypanie koreňov. Koreňový bal opatrne zasypte zeminou. Oveľa lepší však bude záhradnícky substrát alebo ten na pestovanie ruží, prípadne preosiaty kompost zmiešaný so zeminou. Pri zasypávaní si ružu jednou rukou pridržte a dajte si záležať, aby sa zemina dostala do celej jamy. Miesto očkovania (zhrubnutá časť) by malo byť 5 cm pod povrchom pôdy.
Zálievka. Po zasypaní substrát okolo ruže opatrne pritlačte, prípadne podľa potreby dosypte ďalší. Prihnojovanie nie je potrebné (s tým treba počkať až na leto), ruža sa musí najskôr zakoreniť. Ak ide o vyšší druh, je dobré zabezpečiť mu už teraz oporu. Dôležité je ružu výdatnejšie zaliať a po vsiaknutí to ešte zopakovať. Miesto udržiavajte stále mierne vlhké.
Finálne úpravy. Po dôkladnom vsiaknutí zálievkovej vody k ruži pritiahnite narezanú mulčovaciu textíliu, môžete ju pripevniť upevňovacími kolíkmi. Pritlačte ju, aby pod textíliou nevznikli priehlbiny, a opatrne na ňu rozhrňte mulčovaciu kôru, prípadne aj trochu novej – vrstva by totiž mala byť vysoká aspoň 5 cm. Nový ker ruže si môžete označiť menovkou.
Po odkvitnutí sú ruže v hobbymarketoch často v akcii, stále však ide o kvalitnú priesadu. Za málo peňazí tak môžete získať zaujímavé druhy a kultivary.