Zdroj: Adéla Mclintock

Za moderným domom si vytvoril nádhernú prírodnú záhradu s jazierkom

02. 10. 2020
Zdieľať

Podobu svojej záhrady v Hraniciach na Morave sa majiteľ stavebnej firmy Honza Večerek rozhodol konzultovať priamo s prírodou samotnou. Od tej chvíle, čo jej dal voľnosť, v nej už nikdy nie je úplne sám.

Súkromný raj v blízkosti meandra rieky Bečvy priam prekypuje životom. Najväčší ruch panuje pri bahnitých brehoch hlbokého jazierka, rozprestierajúceho sa medzi tŕstím a drevenou terasou, ktorá nadväzuje na moderný rodinný dom.

O náročné terénne úpravy sa postarala Honzova vlastná firma, zaoberajúca sa výstavbou luxusných domov. Tony zeminy zadržiava mohutná stena z bridlice s nepravidelne vstavanými schodmi, ktorá záhrade dodáva svojský charakter.

Prečítajte si tiež
Trávnik v záhrade nahradilo prírodné kúpacie jazierko, ktoré sa dokáže samočistiť bez chémie

Bridlica si navyše perfektne rozumie s betónom, ktorý prepožičiava strohý vzhľad letnej kuchyni s makovo červeným barovým pultom. Na pohľad surové, no pôsobivé materiály, ktoré vyzdvihujú krásu rastlín do najmenších detailov vrátane výtrusníc na listoch papradí.

prírodnú záhradu s jazierkom

Rozmanité živočíchy si leňošia aj pod hladinou, aj v pobrežnom poraste na plytčine, odkiaľ sa ozýva hlasné kvákanie skokanov a šum krídel poletujúcich vážok. Zdroj: Adéla Mclintock

Živé obrazy

Prechádzka touto ľúbeznou končinou je aj v letnej horúčave veľmi príjemnou udalosťou. Zovšadiaľ na vás dýcha pohoda, ktorá dokonale odráža majiteľovu povahu, a z obrovského bohatstva dojmov máte pocit, akoby ste boli skôr na poznávacej exkurzii než v záhrade, kde najdôležitejšiu úlohu zohráva zábava.

Honza tu so svojím synom Tobiášom hrávajú futbal, opekajú špekáčiky, chytajú ryby alebo plávajú v jazierku spolu s jesetermi, zatiaľ čo im nad hlavami krúžia pestrofarebné vážky. Slnečnú idylku dopĺňajú prizerajúce sa žaby, občas vyplašené užovkou alebo štebotom drozda, ktorý z plných pľúc bráni pred strakou svoje hniezdo v hustom poraste drieňa a bršlenu, za ktorým sa majitelia ukrývajú pred zrakmi susedov.

Cez bujnú zeleň sem nik okrem poletujúceho hmyzu a vtáctva nevidí. Pocit súkromia zosilňuje aj fakt, že samotný dom je aj s celou záhradou vložený do svahu.

Rákosovka japonská s čemericou

Kto potrebuje kvety? Rákosovka japonská s čemericou vábia pohľady návštevníkov na ozdobné listy. Zdroj: Adéla Mclintock

V záhrade sa má odpočívať, nie otročiť. Čím viac sa podobá divokej prírode, tým viac času si ušetríte na zábavu,

vraví Honza.

okolie záhrady pri dome

Majitelia domu majú vďaka okolitému svahu pocit úplného súkromia. Drevená lavica a kvádre vyrezané z duba sú stále pripravené na večernú opekačku. Zdroj: Adéla Mclintock

Užitočné žabky a rastliny, ktoré vydržia

Prečo používať jedovatú chémiu, keď v boji proti škodcom pomôžu skokany a ropuchy? Denne pochytajú množstvo múch, červov, tie väčšie si trúfnu dokonca aj na slimáky. Na vývin potrebujú vodu, do ktorej nakladú vajíčka a z nich sa vyliahnu žubrienky. Hneď ako sa premenia na malé žabky, vyliezajú na súš. S obľubou sa zdržujú pri zarastených brehoch či v škárach medzi kameňmi. Zimu tieto hlasné obojživelníky prečkajú ukryté v bahne na dne jazierka alebo aj v hromade kompostu.

Prečítajte si tiež
Záhradné jazierko je oživením každej záhrady. Ako nepokaziť jeho výsadbu?

Záhradu do malebnej dokonalosti doviedli Mirka a Jakub z ateliéru Partero, ktorí čerpali inšpiráciu z okolitej krajiny v bridlicovom lome, kam ich Honza zaviedol hneď pri prvej návšteve. Na kamenných terasách sa striedajú maximálne sebestačné rastliny – centranty, juky, rožce a cesnaky.

Pôsobivý je tiež kontrast prísavníkov s betónovou stenou letnej kuchyne či kombinácia trávových trsov s bridlicovou štiepkou, ktorá spevňuje pochôdzne plochy. Nechýba tu vresovisko ani hustý porast z kosatcov a pálok na brehoch jazera.

Pálka širokolistá

Pálka širokolistá zdobí brehy jazierka a je príjemným útočiskom mnohých živočíchov. Zdroj: Adéla Mclintock

Text a foto: Adéla Mclintock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: ekologická záhrada záhrada záhradné jazierko
Zdieľať článok

Diskusia