V dome s oceľovými závesmi netreba svietiť
Keď tento dom v kalifornskom Venice Beach kúpili, vyzeral všelijako. Privítal ich smrad, pridala sa aj pleseň. Všetko naokolo bolo zničené a z jeho niekdajšej „slávy“ z roku 1920 veľa toho nezostalo. Ale niečo predsa...Stará mohutná borovica. Nový majiteľ, architekt Daniel Monti, sa rozhodol, že sa jej v žiadnom prípade nezbaví, ale domov pre viac generácií svojej rodiny vytvorí v jej tieni tak, aby boli vo vzájomnej symbióze. Pridal však ešte jedno tienidlo. To je zasa efektné iným spôsobom. Postaral sa o to tzv. corten.
A tu ho máme! Cortenový „fasádny záves“ na prvom poschodí je magnetom pre oči. Jeho „magnetizmus“ aj tentoraz vychádza z kovovej podstaty, ale vybral sa trochu inou cestou. Corten je špeciálny druh poveternostne odolnej ocele. Obsahuje menej uhlíka, no je obohatený meďou a fosforom. Na jeho povrchu vzniká ochranná korózna vrstva. Tá zároveň vytvára zaujímavú patinu, ktorá si časom dovolí aj taký luxus ako pôsobivá zmena farby: od teplej oranžovej až po tmavohnedú. Dizajnová hra s jemným, dostatočne súčasným, a zároveň trochu avantgardným vzorom nie je len povrchovou záležitosťou…Nechajte sa prekvapiť…
Ani pri pohľade z iného uhla nevyzerá Montiho kalifornské rodinné sídlo menej zaujímavo. Uvedomíte si totiž ako dômyselne sa k slovu dostáva spomínaná stará borovica. Jej konáre sa tiahnu nad prvým poschodím domu ako ochranný padák…
… vďaka strategicky umiestneným svetlíkom si možno jej zelené objatie vychutnať aj z interiéru. Svetlíky sa však takmer strácajú popri veľkých zasklených plochách, ktoré miestnosti zalievajú svetlom a prepájajú s exteriérom. Obyvatelia vraj majú niekedy pocit, že umelé svetlo ani netreba zapínať. Tento efekt podporuje otvorenosť priestoru, ktorý plynule tečie z kuchyne cez obývačku a nezastaví sa ani v záhrade. Pri multigeneračnom dome s malými deťmi a zvieratami je to šikovné riešenie. Pridajte k tomu ešte dobre udržiavateľné materiály a pochopíte, čo Daniel Monti týmto konceptom sledoval. Spoľahol sa na jednoduchú nadčasovú eleganciu, takže farby sú skôr konzervatívnejšie a tmavšie.
Borovicový slnečník odvážne nakúka aj do dedkovej pracovne. Podľa autorových slov je v nej pokoj, no zároveň zabezpečuje spojenie s dianím na dvore.
Zariadená je príjemne jednoducho, tak, aby vyhovovala realistickému naturelu majiteľa. Kombinácia prírodnej hnedej s bielou a kovom je v pánskej pracovni prirodzená. Aby ste sa nenudili a mali pocit 21. storočia, vyslali sem praktické nestolovo-stolové svietidlo.
Dostatok súkromia sa minimálne už zo zvyku 🙂 vyžaduje aj v spálni. V tom borovica a corten spojili svoje sily. Miesto si zaslúži aj špecifickú atmosféru. O to sa zasa zodpovedne stará špecifický fasádny vzor, ktorý priam umelecky riadi príchody a odchody svetla.
S umeleckou dômyselnosťou je tu vyriešených viac vecí. Dôkazom je moderne zariadená spálňa so stromovým obrazom na stene a mozaikovité zábradlie nadväzujúce na cortenový fasádny vzor. Navyše, keď máte dom spojený s borovicou, používať drevo sa jednoducho patrí. Ako vidieť, pre Daniela to bola celkom príjemná povinnosť. Na niektorých miestach využil tzv. TREX vyrobený z odpadového dreva a plastu, ktorý si na nátery nepotrpí.
Keď sa už vŕtame v súkromných sférach, kúpeľňu nemôžeme obísť. Majstrovská hra so svetlom tu dosahuje vrchol. „V slnečnej Kalifornii je svetlo obrovský inšpiračný zdroj, je smutné, keď architekti na to zabúdajú,“ konštatuje autor i majiteľ v jednej osobe.
V tomto dome s netradične avantgardnou fasádou je vďaka stretu 3 generácií niekedy energie naozaj dosť. Ak by jeho múry boli pritesné, možno vybehnúť von a užiť si domáce wellnesovanie. Ako ináč, veď okolo „zúri“ slávne i neslávne Los Angeles 🙂
foto: inthralld.com