Hospodárne a ekologické tepelné čerpadlá
Teplo je základnou ľudskou potrebou. Mnohí v súčasnosti o vykurovaní uvažujú nielen hospodárne, ale aj ekologicky. To, že oba aspekty sa dajú vzájomne dobre prepojiť, dokazujú tepelné čerpadlá.
{R1}
Ako fungujú?
Tepelné čerpadlá pracujú na princípe termodynamického chladiaceho obehu. Tepelná energia sa transformuje z okolitého prostredia – zo vzduchu, z vody alebo pôdy – do výmenníka tepla (výparníka zariadenia) a odovzdáva sa z vysokotlakovej časti (kondenzátora zariadenia) do vykurovacieho procesu a na iné ohrievacie tepelné procesy. Aby sa transformácia tepelnej energie z nižšej teploty na vyššiu mohla uskutočniť, musí sa, samozrejme, do systému dodať pohonná elektrická energia. Efektívnosť tejto transformácie sa meria pomerom množstva získanej nízkoteplotnej energie k množstvu pohonnej energie zariadenia.
Spôsoby prevádzky1. Monovalentná – ak tepelné čerpadlo slúži ako jediný zdroj tepla na vykurovanie. Tento spôsob prevádzky je vhodný pri všetkých druhoch nízkoteplotného vykurovania so vstupnou teplotou vykurovacej teploty maximálne 60 °C. |
DRUHY ČERPADIEL
Tepelné čerpadlo vzduch/voda
Najdostupnejším zdrojom tepla je vzduch. Tepelné čerpadlá vzduch/voda môžu byť zhotovené ako vonkajšie alebo ako vnútorné zariadenia a dostatok energie dokážu odoberať aj pri vonkajšej teplote –20 °C. Vzduch ako zdroj tepla má však tú nevýhodu, že je najchladnejší práve vo vykurovacej sezóne, čím sa efektívnosť prevádzky tepelného čerpadla výrazne znižuje. Energiu sa síce darí odoberať pri teplote vonkajšieho vzduchu –20 °C, vykurovací faktor tepelného čerpadla sa ale znižuje spolu s vonkajšou teplotou. Veľkou výhodu je však jeho jednoduchá inštalácia a nízke náklady na vybudovane, keďže odpadajú rozsiahle zemné práce alebo vŕtanie studne.
Tepelné čerpadlo voda/voda
Pri tepelnom čerpadle možno využiť aj podzemnú a povrchovú vodu. Podzemná voda je dobrým akumulátorom tepla a počas najchladnejších zimných dní si zachováva konštantnú teplotu 7 až 12 °C, preto je vykurovanie týmto typom tepelného čerpadla veľmi výhodné. Nevýhodou je, že podzemná voda nie je dostupná všade a nie všade má potrebnú kvalitu. Podzemná voda sa odoberá zo sacej studne, v tepelnom čerpadle sa ochladí a vracia sa späť do podložia tzv. vsakovacou studňou. Takto získaná energia sa v čerpadle voda/voda pomocou výmenníka tepla odovzdáva vykurovaciemu médiu. Tepelné čerpadlá, ktoré ako zdroj tepla spracúvajú vodu, dosahujú vysoké výkonové hodnoty.
Tepelné čerpadlo zem/voda
Pôda predstavuje spoľahlivý zdroj tepla, ktoré sa z nej dá získať dvoma spôsobmi – v plošnom zemnom výmenníku a uložením výmenníka do zemného vrtu. Plošný výmenník predstavuje potrubie uložené do nezamŕzajúcej hĺbky (asi 1,2 až 1,5 m). Predpokladom jeho použitia je dostatočne veľký pozemok na uloženie systému potrubia, ktorý by mal predstavovať dvoj- až trojnásobok vykurovanej obytnej plochy). Potrubím preteká nemrznúca ekologicky neškodná teplonosná kvapalina, ktorá teplo získané z výparníka vedie do tepelného čerpadla. Naopak, výmenník uložený do zemného vrtu môže byť umiestnený až do hĺbky 100 m, s čím sú spojené vyššie obstarávacie náklady.
Inštaláciou tepelného čerpadla môžete znížiť spotrebu energie na vykurovanie a ohrev vody približne o 40 až 60 %.
môj dom info
Výhody
+ nízke náklady na vykurovanie
+ možnosť vykurovania aj chladenia jedným zariadením
+ nenáročná obsluha
+ ekonomická a energetická nezávislosť
+ ohľaduplnosť k životnému prostrediu
+ pomerne rýchla návratnosť investície (do desať rokov)
Na čo si dať pozor
– vyššie až vysoké vstupné náklady podľa typu čerpadla
– mierne zvýšená hlučnosť vo vonkajšom prostredí pri tepelnom čerpadle vzduch/voda
– väčšie nároky na zemné práce pri tepelnom čerpadle zem/voda, respektíve voda/voda
– závislosť voľby tepelného čerpadla od charakteru lokality
Soľanka
je zmes vody a nemrznúcej zmesi, ktorá zabezpečí, že kvapalina cirkulujúca v potrubí tepelného čerpadla nezamrzne ani pri teplotách nižších ako 0 °C.
Čo by ste mali vedieť
1 Tepelné čerpadlá možno zapojiť tak do nových, ako aj do už existujúcich vykurovacích systémov.
2 Okrem vykurovania a ohrevu vody sa tepelné čerpadlo využíva aj na ohrev vody v bazéne či na chladenie (napríklad tepelné čerpadlo s pasívnym chladením). Prevádzka nevyžaduje mimoriadnu obsluhu a údržbu a znížite svoju závislosť od dodávateľov energie.
3 Existujúce zariadenia s konvenčnými rozvodmi tepla možno zvyčajne kombinovať s tepelným čerpadlom bez zmien. Za bežných okolností sú takéto vykurovacie systémy konštruované na vstupnú teplotu vykurovacej vody maximálne 75 °C. Väčšinou sú však predimenzované, takže pri dodatočnej tepelnej izolácii budovy v mnohých prípadoch postačuje výrazne nižšia vstupná teplota vykurovacej vody.
4 V mnohých prípadoch je možná monovalentná prevádzka, takže ani počas extrémne chladných dní nie je nevyhnutné použiť doplňujúce konvekčné vykurovacie zariadenie.
5 Typ tepelného čerpadla vždy vyberajte s ohľadom na konkrétne podmienky, pričom je najvhodnejšie poradiť sa s odborníkom. V chladných horských oblastiach napríklad nepredstavuje najefektívnejšie riešenie tepelné čerpadlo vzduch/voda a je lepšie investovať do systému so zemným vrtom alebo plošným výmenníkom. V prípade, že máte malú záhradu a žijete v oblasti s miernejšou klímou, voľte tepelné čerpadlo vzduch/voda, ktoré nevyžaduje zásah do záhrady.
6 Pri rozhodovaní o možnom použití tepelného čerpadla treba vziať do úvahy aj systém rozvodu tepla, a najmä potrebnú vstupnú teplotu vykurovacej vody. Všeobecne možno nízkoteplotné vykurovanie napojiť ako konvekčné radiátorové vykurovanie. Ak plánujete nový systém, je vhodné voliť nízkoteplotné vykurovanie so vstupnými teplotami vykurovacej vody maximálne 55 °C.
Ako je to s hlučnosťou?
Moderné tepelné čerpadlá sú tiché, ich hlučnosť dosahuje maximálne 50 dB(A), čo je porovnateľné napríklad s umývačkou riadu. Vo všeobecnosti sa za hlučnejšiu považuje vonkajšia jednotka tepelného čerpadla vzduch/voda, kde hlučnosť spôsobuje ventilátor. Takýto problém odpadá pri zemných čerpadlách, kde je celá hlučná časť umiestnená vo vnútornej jednotke.
Cena za tepelné čerpadlo zem/voda a voda/voda bez primárneho zdroja sa pohybuje v rozpätí od 6 000 do 8 000 € bez DPH. Pri tepelnom čerpadla vzduch/voda počítajte so sumou od 8 000 do 12 000 € bez DPH.