Inšpirujte sa najnovšími trendmi osvetľovania interiéru
08. 04. 2013
Zdieľať
Novým trendom a modernému pohľadu na bývanie podľahol aj spôsob osvetľovania bytového interiéru. Zabudnite na centrálne osvetlenie jednou lampou v miestnosti. Trendové sú atmosféra a svetelné scény vytvorené pomocou nepriameho, rozptýleného alebo náladového osvetlenia, ktoré pomáha navodiť v priestore pohodu.
Moderný svetelný zdroj
LED je svetelnou revolúciou. Jedna malá LED žiarovka dokáže významne ovplyvniť globálnu spotrebu energie i účty za elektrinu v domácnosti. V porovnaní s klasickou žiarovkou spotrebuje LED žiarovka o 85 % menej energie a vydrží takmer dvadsať rokov, čo predstavuje dvadsaťkrát dlhšiu životnosť. Ak vezmeme do úvahy, že v priemernej domácnosti je 24 žiaroviek a všetky vymeníme za LED, pri 20-ročnej životnosti môžeme ušetriť približne 22 % celkovej spotreby energie v domácnosti. Dlhšia životnosť LED žiaroviek pomôže nielen znížiť účty za energiu, ale aj množstvo vyhodených, nerecyklovateľných žiaroviek.
Odborník radí
Matej Mutiš,Philips Lighting
Jedným z obľúbených spôsobov osvetlenia interiéru je spotové, inak povedané bodové osvetlenie. Poznáme ho vo dvoch formách – ako vstavané a klasické bodové osvetlenie.
Vstavané osvetlenie sa využíva najmä do sadrokartónových podhľadov. Väčšinou sa nainštaluje svietidlo, ku ktorému sa pridá žiarovka. Do podhľadov sa hodia halogénové, ale predovšetkým LED žiarovky. Novým trendom je však inštalácia LED svietidiel s integrovaným svetelným zdrojom. V ich prospech jasne hovorí dlhá životnosť (až dvadsať rokov), prakticky žiadna údržba a oveľa väčšie dizajnérske možnosti.
Dôležitý faktor, na ktorý by sme nemali pri výbere svietidla zabudnúť, je uhol, pod ktorým zdroj vyžaruje svetlo. Keďže cieľom spotového osvetlenia je zväčša osvetliť určitý bod, je výhodnejšie zvoliť si zdroj s čo najmenším uhlom. Vtedy dosahuje aj svetelný lúč väčšiu intenzitu a tak máme pocit, že je svetlo jasnejšie. Hoci sa jasným svetlom osvetlí len malá plocha, v konečnom dôsledku je výsledok lepší ako v prípade lacnejších a menej kvalitných svietidiel s väčším uhlom (90 až 120°), pretože do podhľadu sa zvyčajne inštaluje viacero svietidiel.
Klasické bodové osvetlenie môže byť upevnené napríklad na strope či na stene, ideálne však tak, aby zvýraznilo doplnky v interiéri. Často sa umiestňuje napríklad nad obraz, efektne však pôsobí, aj keď ho osvetľuje odspodu. Niekedy dekorácia ani nie je potrebná – nástenné svietidlá s dvojsmernými ohraničenými lúčmi vytvárajú na stene zaujímavý efekt aj samostatne.
Bodové osvetlenie umiestnené na ramene nepatrí medzi dizajnové vychytávky a oproti klasickému svietidlu osvetľujúcemu celú izbu nedosahuje potrebnú funkčnosť, je však lacnejšie, preto je dosť populárne a mnohí ho využívajú.
Kategória:
Dizajn
Zdieľať článok