obývacia izba v retroštýle
Zdroj: shutterstock.com

Bývanie v retroštýle môže byť aj moderné

21. 11. 2021 Zdieľať

Aj keby sme nevedeli všetci rýchlo odrecitovať poučku o retroštýle naspamäť, dobrou správou je, že by sme ho dokázali s ľahkosťou identifikovať: „Áno, to je on, to je retroštýl!“

Prepracovaný dizajn, hravé kombinácie farieb, vzorov a materiálov majú svoju výpovednú hodnotu aj v súčasnosti. Silná príťažlivosť interiérov z 50. až 70. rokov 20. storočia sa v ére minimalizmu a škandinávskeho štýlu teší z príjemného záujmu. Nemusíme si domácnosť zmeniť na obraz bývania našich predkov. Retroštýl skvelo funguje aj ako doplnok aktuálnych trendov.

Staro-nové retro

Zvýšený dopyt po pôvodnom nábytku a nadčasovej estetike potvrdzuje úcta k trvácnej kvalite. Odborne repasovaný nábytok ale nie je podmienkou, retroštýl vieme vo svojom domove uplatniť najmä pomocou širokej ponuky nových produktov. V prípade neistoty s ich začlenením sa treba obrátiť na interiérového dizajnéra. Ak nám záleží na vlastníctve originálneho ikonického kúska, zaiste nám sprostredkuje aj spoľahlivý kontakt na dobrého obchodníka alebo inštitúciu, ktorá náš sen priblíži k vytúženej realite.

obývacia izba v retroštýle

Zdroj: shutterstock.com

Vylepšený pohľad na plast

Za tri dekády svojej existencie si aj retroštýl prešiel vývojom. Od oslavy inovácie, pokroku a odviazanosti až po symbol doby. Pri typickej kombinácii dreva, kovu a plastu v interiéri pravdepodobne mnohí zbystríme pozornosť práve pri poslednom materiáli. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že plast bije na poplach ekologickej záťaži a trendom je redukovať jeho použitie v interiéroch na minimum. Svet dizajnu ale neprestajne reflektuje spoločenskú atmosféru. Úlohou tvorcov v novom tisícročí je zvládnuť a posunúť tému udržateľnosti ďalej. Plast je úplne recyklovateľný. Momentálne zápasí o svoje plnohodnotné miesto v systéme cirkulárnej ekonomiky. Spomedzi materiálov sprevádza retro aj zamat, plyš a syntetika.

Optická lahôdka

Retroštýl okrem vizuálneho zážitku ponúka aj hmatový. Výrazné farebné kombinácie, neraz s expresívnym prívlastkom psychadelické zalomcujú v dobrom zmysle slova každým interiérom. Medzi často používané farby patrí červená, žltá, oranžová, sýta modrá a zelená aj fialová. V moderných interiéroch sa necháva vyniknúť len jedna alebo nanajvýš dve. Chyby sa nedopustíme ani uplatnením odtieňov hnedej, béžovej či olivovozelenej, ktoré retro charakterizovali pri jeho doznievaní. Ďalšou optickou lahôdkou sú zdanlivo nezlučiteľné geometrické (napr. navzájom sa prelínajúce kruhy, trojuholníky, štvorce a kosoštvorce atď.), florálne a abstraktné vzory.

Prečítajte si celý článok o retroštýle na webe vdobrom.sk.

Kategória: Dizajn
Tagy: retro retro štýl
Zdieľať článok