5 chýb pri kúpe nehnuteľnosti – nesprávna obhliadka
Existujú dva nesprávne spôsoby, ktorými kupujúci pristupuje k obhliadke. Prvým je okamžitá strata záujmu na základe pocitu. Kupujúci prichádza na obhliadku nehnuteľnosti a už na ulici postupne nadobúda názor, že táto nehnuteľnosť nie je tá pravá. Jeho pocit podporí exteriérový vzhľad nehnuteľnosti a definitívne sa v tomto názore utvrdí, keď prekročí jej prah.
{R1}
Prvý dojem môže aj klamať
Toto presvedčenie nadobudne kupujúci bez toho, aby si dôkladnejšie pozrel lokalitu, pozorne si prehliadol exteriér a interiér nehnuteľnosti a od makléra či majiteľa sa dozvedel všetky fakty. Tak, ako sa to stáva pri stretnutí s ľuďmi, kupujúci okamžite zaujme postoj na základe sympatií. Takáto obhliadka má potom zvyčajne rovnaký priebeh. Kupujúci veľmi rýchlo prejde jednotlivými miestnosťami bez toho, aby do nich dokonca vstúpil, a ak ho v interiéri niečo zásadne neprekvapí, veľmi rýchlo aj odchádza. Okrem toho, že je takáto obhliadka veľkou stratou času, je aj nešťastným omylom. Skutočnosť, že si na ňu musíte ukrojiť zo svojho pracovného alebo osobného času, že sa na ňu a z nej musíte dopraviť, že často musíte zorganizovať a prepraviť iných ľudí, ktorí s vami obhliadku absolvujú, je podľa môjho názoru dostatočným dôvodom na to, aby ste danej nehnuteľnosti venovali niekoľko špeciálnych minút pozornosti. Najmä keď ste už na mieste. Tak ako pri osobnom kontakte, aj pri nehnuteľnostiach sa ich skutočný potenciál často odhalí až pozornejším skúmaním. Pamätajte si, že vaše úvodné sympatie sú emocionálny stav, ktorý môže byť spôsobený aj inými príčinami ako parametrami nehnuteľnosti (napríklad dopravnou zápchou, zlým dňom v práci či škaredým počasím).
Súťaž: Vyhrajte zmluvu o stavebnom sporení
Likvidátor poisťovne
Druhý spôsob nesprávneho prístupu kupujúceho k obhliadke je presne na opačnej strane spektra. Kupujúci navštívia nehnuteľnosť a od začiatku sa správajú ako likvidátori poistnej udalosti. Sledujú a aspoň mentálne zaznamenávajú všetky praskliny na stenách, nerovnosti podláh a iné chyby bez toho, aby si všímali svoje pocity. Aj keď je správne a namieste dôkladne si obzrieť všetky detaily nehnuteľnosti, prvá návšteva a ňou generované prvé emócie a myšlienky môžu do veľkej miery predurčiť to, ako sa vám bude neskôr bývať.
Nielen okolie, dispozičné riešenie či zariadenie, ale aj osobnosť majiteľa do veľkej miery napovedia, či je táto nehnuteľnosť pre vás to pravé. Racio je síce pri obhliadkach potrebné, ale isto nikto z vás nechce, aby bolo jeho bývanie ako dohodnuté manželstvo. Navyše, tých prvých, najzaujímavejších a spontánnych momentov nie je zas tak veľa a stojí za to si ich užiť.
Obhliadka absolvovaná so sústredením sa na všetky stránky poslúži – ak nie dobrej kúpe, tak určite lepšiemu prehľadu. A prispeje k istote, keď narazíte na „tú pravú“.
dobre vedieť
Pýtajte sa
Otázky sú prejavom záujmu, neurobte však z obhliadky výsluch. Oceňte, ak sa vám niečo páči a priznajte, ak zvažujete kúpu, ale bez prílišného nadšenia.
Robte si poznámky
Všetky informácie o nehnuteľnosti si zapíšte, aby ste sa k nim mohli neskôr vrátiť. Poznámky môžete doplniť vlastnou fotodokumentáciou.
Vzťah s majiteľom
Je dôležité uvedomiť si, že obhliadka je prvým miestom na stretnutie s majiteľom. Váš vzťah s majiteľom nehnuteľnosti je obzvlášť dôležitý pri zaujímavej ponuke, o ktorú je veľký záujem.
Dva mesiace
Obdobie, ktoré venujete obhliadkam nehnuteľností, je dobré časovo ohraničiť (ideálne sú dva mesiace). Ak ste za tento čas nenašli nehnuteľnosť, ktorá spĺňa vaše kritériá, mali by ste ich buď prehodnotiť, alebo kúpu odložiť – kým sa nezmení vaša situácia (napríklad príjem) alebo ponuka (napríklad vďaka novej výstavbe).
Dáte viac na prvý dojem alebo dobré vyhliadky?
Prvý dojem netreba podceňovať, ale ani preceňovať. Nie vždy je láska na prvý pohľad zároveň láskou na celý život. A paralela existuje aj vo svete financií. Pocity nás dokážu ovládnuť, ten prvý však nemusí byť zároveň ten správny. Pri financiách sa predsa len rozhodujte viac hlavou ako srdcom. Najmä ak svoju vyhliadnutú nehnuteľnosť budete financovať prostredníctvom úveru. Ten sa stane vaším súputníkom na dlhé roky, preto vyberajte starostlivo. A čo si treba všímať? Čím viac, tým lepšie – nielen výšku úroku, ale aj výšku splátky, obdobie fixácie zvýhodneného úroku aj obdobie splatnosti úveru. Upísať sa banke spôsobom, „teraz je to výhodné a čo bude potom, sa uvidí“, by sa mohlo obrátiť proti vám. Lebo čo je výhodné dnes, neznamená automaticky výhodné neskôr. Dôležité je uvedomiť si, čo nastane po uplynutí fixácie zníženej úrokovej sadzby, kam až môže úrok či splátka vyskočiť potom (?). Momentálne lákavá ponuka sa tak môže stať príťažou skôr, než sa nazdáte. Čo s tým? Stačí neskočiť na háčik prvej bombastickej reklame, zistiť si viac informácií a starostlivo zvážiť, čo je pre vás dlhodobo prospešné.
Každému vyhovuje niečo iné, má iné nároky – časové, finančné či bytové. Spojenie dostupného úveru na bývanie, zníženého úroku a splátky, žiadnych nástrah v budúcnosti, a to všetko garantované (dokonca aj počas krízy) až do úplného splatenia úveru, aj 20 – 25 rokov, je však ponuka, ktorú by uvítali mnohí. Najlepšie na tom je, že taká ponuka reálne existuje. Vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni nájdete produkty, ktoré spĺňajú tieto náročné kritériá, parametrami konkurujú hypotékam a iným úverom na bývanie, a navyše poskytujú dlhoročné záruky. Žiadne nemilé prekvapenia, žiadny stres. Úverové náklady poznáte od prvej až do poslednej splátky. A extra nízka mesačná splátka, len 0,5 % zo sumy požadovaného úveru, neohrozí váš rodinný rozpočet.
Nie vždy je to, čo urobí najlepší prvý dojem, pre vás naozaj to najlepšie. No stáva sa to – medziúver za 1,69 % p. a. vás nesklame. Tak choďte na vec s rozumom. Hlavne vo svete financií si radšej „dvakrát premyslite a raz požičajte“!
Urobiť si prehľad a nedať hneď na prvý dojem – platí to v realitách aj vo financiách.
Tento článok nájdete v najnovšom vydaní časopisu Môj dom