Krátky príbeh o šatníku, ktorý vyhnal plesne z domu
Kde bolo, tam bolo a voda sa občas vylievala z riečneho koryta, žil kolega Palo so svojou ženou Andrejkou. Dom to bol síce starý, ale – bola to láska na prvý pohľad. A tá má vždy svoje prekvapenia. V balíku, ktorý človek vždy akosi nadobudne vedno s kúpou nehnuteľnosti, boli aj nevítaní hostia – plesne v spálni. Tie predsa tolerovať nemožno, ak chcete zdravo bývať. Nuž, a Palo s Andrejkou chceli...
{R1}
O súvislostiach medzi plesňami a kreativitou
„Keď sme kúpili dom, vymenili sme síce kotol, ale rozvody zostali pôvodné. Problém je, že spálňa je posledná miestnosť, ktorá sa v dome vykúri. No a keď sme vymenili staré okná za nové, stena za spálňovým nábytkom začala plesnivieť. Nechcelo sa mi stále odťahovať skrine a čistiť steny od plesní. A potom tu boli aj záplavy, ktoré problém ešte zhoršili. Napadlo mi, že najlepšie bude, ak bude popri stenách prúdiť vzduch,“ začal svoje rozprávanie Palo. A tak dumal a vydumal šatník, ktorý zo spálne vyhnal novomanželsky nadobudnutý nábytok. Policovú konštrukciu zmontoval zo starého, rokmi overeného nábytku ešte zo svojich študentských mladých liet, a tak predelil izbu na dve časti – väčšiu spaciu s posteľou a menšiu šatníkovú.
Začiatok dobrý…
Keď už boli hranice medzi spacou časťou a šatníkom vymedzené hrubou stenou z políc, bolo potrebné zaodieť ich do pevnejšieho materiálu. „Úplne na začiatku mi zišlo na um, že stenu urobím zo sadrokartónu. Potom som si predstavil, ako sa ho snažím doviezť na dácii,“ zaspomínal Palo a krútiac hlavou dával najavo, že to pre neho veru nebola schodná cesta. „Druhou alternatívou bolo vymurovať stenu z priečkových tvárnic, ale to som hneď zavrhol – čo keď o päť rokov budem chcieť niečo iné? Budem búrať?“ spytoval sa Palo ako tvor znalý svojej interiérovej nestálosti. Napokon sa rozhodol pre OSB dosky s perodrážkami. „Boli lacné, s ich odvozom nebol problém a práca s nimi bola ľahká.“ Pomocou okružnej píly narezal dosky na potrebné rozmery, napustil ich protiplesňovým náterom na drevo (predsa len, istota je istota) a pripevnil ich skrutkami na skrinkový korpus stojaci už pevno v pozore (priskrutkoval ho o podlahu a strop).
… aj výsledok
„Najzábavnejšie bolo sledovať, ako sa mi darí vytvárať to, čo som si predstavoval,“ priznal Palo neskromne. Práca s novým šatníkom obohatila jeho domácu dielňu o okružnú pílu s vodiacou lištou („Veď ako inak spravíš presný rez?“) a detektor kovov a elektrických káblov, bez ktorého by sa ani nepohol alebo skôr neodvážil vŕtať do steny diery na drôtený systém. (A že ich teda bolo hojne…) Keď bolo vymaľované, prišla na rad inštalácia drôteného systému na stenu, s Andrejkou vytapetovali novovzniknutú šatníkovú priečku a napokon osadili dvierka na bokoch šatníka. Vďaka tomuto riešeniu si steny doslova vydýchli a zbavili sa otravných plesní. A navyše, vznikol oveľa väčší úložný priestor než ponúkal pôvodný nábytok.
Čo Palo potreboval?
staré police • OSB dosky (2 050 × 625 cm) • biele dvierka • pánty • drôtený šatníkový program • tapety 4 528 sprievodných vulgarizmov • repák
Ako dlho mu to trvalo?
„Kebyže to robí človek v kuse, má to hotové za predĺžený víkend. Ale my sme to robili po troškách zhruba mesiac.“
Palova rada: „Pri kúpe drôteného systému odporúčam kupovať ho naraz, nie po častiach, aby ste sa vyhli podobným peripetiám ako ja a nemuseli chýbajúce diely dokupovať v zahraničí.“
Kategória:
Spálňa
Zdieľať článok