Zdroj: Shutterstock

Nenáročné rastliny vhodné do spálne, ktoré čistia vzduch a navodia relaxačnú atmosféru

01. 09. 2023
Zdieľať

Rastliny znižujú stres a čistia vzduch, čo z vašej spálne môže vytvoriť ideálne miesto na odpočinok po dlhom a náročnom dni. V dnešnej dobe máme k dispozícii široký výber interiérových rastlín vhodných do spálne, ktoré sú nenáročné na starostlivosť, takže sa do ich pestovania môže pustiť naozaj každý.

Levanduľa

O levanduli sa väčšinou neuvažuje ako o izbovej rastline, čo je veľká škoda, pretože v správnych podmienkach dokáže prežiť aj v interiéri. Okrem toho, že levanduľa čistí vzduch, využíva sa aj pri arómoterapii – vdychovanie levanduľového esenciálneho oleja môže znížiť krvný tlak a srdcový tep. Než sa teda vydáte do ríše snov, privoňajte si na chvíľu k levanduli – alebo si olej z nej nakvapkajte na vankúš.

Každý deň doprajte levanduli niekoľko hodín jasného priameho svetla, najlepšie na okne orientovanom na juh, a zalievajte ju, keď je pôda mierne suchá.

LevanduľaLevanduľa Zdroj: iStock

Bambusová palma

Mnohopočetné listy v elegantnom vejárovitom vzore robia z tejto rastliny nádhernú dekoráciu bez ohľadu na interiérový štýl. V porovnaní s mnohými inými palmami sa pomerne ľahko pestuje.

Lady palmy dávajú prednosť jasnému nepriamemu svetlu a vyžadujú vodu iba vtedy, keď je vrchný centimeter pôdy suchý.

Figovník kaučukový

Táto krásna vysoká rastlina s veľkými a lesklými listami vizuálne obohatí každú miestnosť.

Figovník kaučukový má rád mierne až jasné svetlo a stálu miernu vlhkosť. Pokiaľ ho budete mať potrebu zrezať, nezabudnite si vziať záhradnícke rukavice, aby sa vám na prsty nedostala lepkavá šťava, ktorú obsahuje.

Figovník

Figovník Zdroj: iStock

Brečtan popínavý

Odolnému brečtanu sa skvele darí v kvetináčoch, závesných košoch alebo v zmesi s inými vyššími izbovými rastlinami v spoločnom kvetináči, ktorým nevadí byť dohromady práve s brečtanom.

Na jar a v lete potrebuje mierne svetlo, na jeseň a v zime vyžaduje jasné svetlo (alebo ďalšie žiarivky). Medzi zalievaním nechajte povrch pôdy trochu odpariť, ale len tak, aby rastlina úplne nevyschla.

Prečítajte si tiež
Najlepšie interiérové stromy, ktoré sa ľahko udržiavajú a vytvoria vám doma čarovnú atmosféru

Svokrin jazyk

Dramatické mečovito tvarované listy dokonale charakterizujú túto nápadnú rastlinu (a tiež práve preto jej prepožičiavajú nelichotivé meno svokrin jazyk). V správnych podmienkach a pri vhodnej starostlivosti môže žiť aj desiatky rokov!

Rastlina má rada jasné nepriame svetlo. Stačí ju zalievať, až keď pôda takmer vyschne.

Svokrin jazyk

Svokrin jazyk Zdroj: iStock

Dracéna voňavá

Bolo dokázané, že niekoľko rôznych druhov dracén čistí vzduch. Všetky z nich sú ľahko pestovateľné rastliny s dlhými remeňovitými listami, z ktorých niektoré majú krásne červené znaky. Nie ste si istý, ktorú odrodu vyskúšať? Poobzerajte sa po dracéne (najmä ‘Tricolor’ pre zaujímavé listy), ‘Janet Craig’ alebo ‘Masangeana’ (niekedy nazývané aj „kukuričná rastlina“).

Nech sa už rozhodnete pre ktorúkoľvek z nich, vedzte, že všetky druhy dracén preferujú podobné podmienky: mierne až jasné nepriame svetlo a mierne vlhkú pôdu.

Prečítajte si tiež
Všetko, čo potrebujete vedieť o minizáhradkách v pohári. Krásu rastlinných terárií objavili omylom

Difenbachia

Krásna rastlina s krikľavými listami. Obsahuje kryštáliky, ktoré môžu dráždiť sliznice. Pokiaľ máte domáceho maznáčika, ktorý rád žuje zeleň, odporúčame ju radšej vynechať. Inak je to bezstarostná a bezproblémová rastlina do spálne.

Difenbachia potrebuje iba mierne množstvo filtrovaného svetla. Pôdu udržujte mierne vlhkú, ale nikdy nie premokrenú.

Difenbachia

Difenbachia Zdroj: iStock

Rozmarín

Táto kulinárska bylina má príjemnú borovicovú vôňu. Vôňa rozmarínu vraj pomáha prečistiť myseľ a zlepšuje náladu.

Rozmarín potrebuje silné svetlo, preto ho majte pri okne (najlepšie orientovanom na juh). Medzi zalievaním nechajte pôdu vyschnúť do jedného centimetra od povrchu a každý týždeň kvetináč otočte, aby rastlina rástla rovnomernejšie.

Prečítajte si tiež
Novým trendom v interiéroch sú rastliny s nádychom ružovej. Tieto patria medzi najkrajšie!

Zelenec chochlatý

Túto klasickú izbovú rastlinu si možno pamätáte z čias, kedy ju pestovala vaša mamička alebo babička v 70. rokoch, ale aj dnes si zaslúži miesto vo vašej domácnosti. Rastlinka má krásne pruhované listy vychádzajúce zo stredu. V priebehu života si vytvorí množstvo malých rastliniek okolo seba.

Zelenec chochlatý preferuje stredné až jasné svetlo a stálu vlhkosť.

Zelenec

Zelenec Zdroj: iStock

Aspidistra

Ak chcete rastlinu, o ktorú by ste sa nemuseli príliš starať, aspidistra bude pre vás ideálna voľba. Jej dlhé elegantné listy sa hodia nielen do spálne. Aspidistra je húževnatá a odolná voči suchu.

Na jar a v lete (počas aktívneho rastu) udržujte rovnomernú vlhkosť, na jeseň a v zime len málo vlhkú.

Jazmín

Pretože je vôňa jazmínu sladká a uvoľňujúca, často ju nájdete v kozmetických prípravkoch a vonných difuzéroch. Kvety sa otvárajú v noci, čo z jazmínu robí ideálnu rastlinu do spální. Okrem toho sú jazmínové rastliny známe tým, že majú v domácnosti dlhú životnosť a dodávajú dekoru punc sviežej bielej farby.

Jazmín potrebuje stredné svetlo a pôdu rovnomerne vlhkú (nie premokrenú).

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com, shutterstock.com

Kategória: Spálňa Zeleň v interiéri
Tagy: interiérové rastliny pestovanie rastlín zariaďovanie spálne
Zdieľať článok

Diskusia