Záhrada plná detských tajomstiev
Ak máte deti a záhradu, bolo by hriechom neskamarátiť túto dvojicu a nevytvoriť niečo užitočné, zaujímavé a možno aj ojedinelé. Záhradný dizajnér Ian Dexter sa nechal inšpirovať detskými predstavami a kresbami, ktoré mu jasne ukázali, po akej záhrade deti túžia.
Deti milujú pohyb a voľnosť, ale tiež tajomstvá a prekvapenia – na to všetko a možno aj niečo navyše je dobré myslieť pri vytváraní ich územia. Záhrada pre deti totiž môže byť nielen priestorom na hry. Môže byť ideálnym miestom aj na ich nenásilné vzdelávanie. Samozrejme, nemáte ju premeniť na domácu učebňu. Všetko treba prispôsobiť tak, aby javy v prírode dieťa prirodzene zaujali, aby si všimlo, ako sa z malej rastlinky stane velikán či ako sa drobný puk zmení na farebný a voňavý kvet. Dieťaťu treba ukázať aj to, ako funguje malý biotop a aký účinok môže mať zeleň na človeka. Záhrada by mala poskytnúť aj materiál na prvé biologické pokusy či kreatívne umelecké výtvory. Deti by sa v nej mali cítiť bezpečne (a tiež rodičia by mali mať istotu, že ich dieťaťu tu nehrozí nebezpečenstvo) a nemala byť ich nudiť. Klasické preliezačky či pieskoviská sú síce fajn, ale záhrada môže ponúknuť aj omnoho viac.
Ani jeden nudný kúsokNa minuloročnej výstave záhradného dizajnu v Londýne sa dala vidieť zaujímavá záhrada vytvorená pre deti – bolo v nej všetko, čo deti skutočne chcú aj využijú. Napríklad strom na lozenie. Viete si predstaviť, akú radosť urobí deťom takýto strom? Nielenže naň môžu vyliezť, dá sa využiť aj ako pozorovateľňa. Dizajnér pod ním vytvoril plochu, ktorá stlmí prípadný pád (strom, samozrejme, nebude ani v dospelosti veľmi veľký). Pre tých, ktorí majú chuť loziť po skalách, je tu kopa kamenných balvanov, či skôr blokov – všetko je bezpečné a stabilné, a tak rodičia nemusia mať žiadne obavy. Autor záhrady sem zakomponoval aj malú jaskyňu, ktorá iste poteší každú malú romantickú dušičku. Záhrada má niekoľko úrovní a navážkou vznikli rôzne prevýšenia, ktoré deti iste s radosťou využijú; v tejto záhrade ratolesti rozhodne netrpia nedostatkom tajomných zákutí, tajných skrýš a cestičiek – tajný úkryt či skôr bunker je, ako inak, dobre zamaskovaný v hustom poraste okrasných krov, pod umelým pahorkom je zas vybudovaný tajný tunel. Takže na obľúbenú detskú hru skrývačku a jej najrôznejšie modifikácie sa tu otvárajú nebývalé možnosti.
K deťom patrí aj voda, a tak v záhrade nechýba jazierko – z bezpečnostných dôvodov nie je veľmi hlboké. Drobci doň môžu skákať (napríklad z neďalekej kopy kamenných blokov), striekať sa vodou, hrať sa na krokodílov alebo si vymyslieť voľačo iné. Dynamiku do pokojných vôd vnáša malý vodopád vytekajúci zo skalných blokov. Záhrada sa môže popýšiť aj ďalším skvostom. Je to obrovská plastika hada, ktorá je zároveň chodníkom. Výborne dopĺňa skaly, vodnú plochu a jaskyňu – aj v prírode sa hady spájajú práve s takýmito miestami. Na deti pôsobí tajomne a zároveň lákavo. S obrovským hadom tu môžu napríklad bojovať a zvíťaziť nad ním. Niekde na jeho konci, pri východe z tajného tunela, je malá plocha, ktorá pripomína ulitu slimáka – tu sa môžu hrať tí najmenší, ale tvar špirály iste podnieti fantáziu každého dieťaťa. Najmä tí menší sa radi hrajú s kamienkami – samozrejme, dizajnér Ian Dexter myslel vo svojej záhrade aj na to. Táto záhrada zaujme na každom kroku a výnimkou nie je ani jej plot – vďaka výraznej farbe sa zrejme bude deťom páčiť, a ak budete chcieť, možno naň zavesiť aj tabuľky na písanie kriedou. Navyše je z dreva, takže môže poslúžiť ako názorná pomôcka k ekologickej výchove.
{R1}
Správne rastlinyO rozvoj fantázie a kreativity sa v záhrade Iana Dextera starajú aj rastliny – pútajú všetkými možnými spôsobmi a zrejme zamestnajú všetky detské zmysly. (Pozor, nesmú tu byť jedovaté či nebezpečné druhy!) Niektoré majú voňavé, výrazne farebné alebo sladké kvety, iné zasa veľmi jemné listy, ďalšie plody, ktoré pri pohybe vetra vydávajú tajomný zvuk. Sú aj také plody, ktoré pri jemnom dotyku vystrelia do okolia množstvo drobných semiačok. Vo veternom počasí je zážitok pozorovať atraktívne druhy okrasných tráv, a deti iste potešia aj kvety, ktoré dokážu „predpovedať počasie“ – pred dažďom sa zatvárajú. Z niektorých rastlín môžu vytvárať svoje malé umelecké dielka, iným sa zasa odlupuje kôra a dá sa na ňu písať. Na umelom kopci rastú skalnice, ktoré sa u detí tešia všeobecnej obľube. Majú nielen zaujímavý tvar, ale dajú sa využiť aj na prvé pokusy s rozmnožovaním rastlín – mladé ružice s kúskom stonky rýchlo zakoreňujú, takže decká budú mať v tomto prípade zaručený úspech. A to je motivujúce.
Aké rastliny vybral dizajnér Javor (Acer palmatum) – efektné dlaňovité listy sa dajú použiť na umeleckú tvorbu Zbehovec (Ajuga reptans) – súvislé zelené koberčeky, ktoré sa ľahko pestujú Jarmanka (Astrantia) – kvety s netradičným tvarom a štruktúrou Bergénia (Bergenia cordifolia) – deti volajú listy tejto rastliny slonie uši Lieska (Corylu maxima) – zaujímavé sú dlhé kvetné šulce, ktoré však môžu byť zdrojom alergénov Heuchera (Heuchera micrantha) – efektné, často rôzne farebné listy a jemné kvietky Papraďovec (Polystichum polyblepharum) – atraktívne rebrovité listy Bradník (Ophiopogon planiscarpus „Nigrescens“) – čierna a tajomne pôsobiaca nízka tráva Šalvia (Salvia nemerosa) – nápadné svietivomodré kvety Čistec (Stachys byzantina) – na dotyk hebké, akoby plyšové listy Kavyľ (Stipa tenuissima) – jemné klasy urputne bojujúce aj s jemným vánkom Borovica (Pinus wallichiana) – dlhé jemné ihlice a veľké šišky Skalnica (Sempervivum „Red tip“) – atraktívne listové ružice Kosatec (Iris „BlackKnight“) – zaujímavé kvety a hlavne nezabudnuteľné stretnutia s vôňou Ľanovník (Phormium tenax) – dlhé, hladké listy pripomínajú meče, nie sú však nebezpečné Gunera (Gunnera macinata) – pod jej listy sa možno schovať Okrasná čerešňa (Prunus serrulata) – jemne ružové a hebké kvety, nápadne sfarbená kôra Pľúcnik (Pulmonaria longifolia) – nápadné listy s bielymi bodkami |
Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.