Aj čistý vzduch má svoj tvar

08. 08. 2006
Zdieľať

Neveríte? A čo digestor? Tento šepkajúci elegán, ktorý si rád na veci posvieti, je často tým prvým, čo púta v kuchyni zrak... Každá kuchyňa by mala byť správne odvetraná, pretože nepríjemné výpary z varenia dokážu celkom slušne obťažovať čuchové bunky všetkých, ktorí sa v nej pohybujú, a občas veľmi rýchlo vyženú aj okoloidúcich dotieravcov, ktorí si prišli len niečo zobnúť.

Kvalitný digestor teda nie je len znakom ctižiadostivosti kuchára, ale aj nevyhnutnosťou a (okrem otvoreného okna) aj jedinou možnosťou, ako oslobodiť kuchyňu od nežiaducich pachov, ktoré vás dokážu s presnosťou cielenej strely sledovať hoci aj do vedľajšej miestnosti. Okrem toho tento prístroj klepne mastnote tak dôrazne po prstoch, že sa viac neodváži siahnuť na kuchynskú linku a ostatné domáce spotrebiče.

Ornament v kuchyni


Aj čistý vzduch má svoj tvar

60985

Digestory sú napriek svojej náročnosti na priestor veľmi elegantným doplnkom každej kuchyne. Nástenné komínové (umiestnené medzi horné skrinky kuchynskej linky alebo v rohu) a ostrovčekové odsávače (uprostred miestnosti nad varným centrom) sú veľmi atraktívne, a aj keď vstavané digestory pripomínajú skôr popolušku, nie sú o nič menej výkonné ako ich príbuzní visiaci voľne na stene či zo stropu. Ploché vstavané odsávače sú vhodné do kuchýň, kde je potrebný každý centimeter.

Čo sa týka dizajnu, pôsobivý chlad antikora zjemňuje jeho kombinácia so sklom (čírym alebo matným). Toto riešenie má niekoľko výhod – okrem hladkého povrchu, ktorý sa ľahko udržiava, sklo dokáže odľahčiť priestor. Aby na antikorovom povrchu nevznikali škvrny (od mastnoty či zvedavých prstov), aplikuje sa na vonkajšiu časť prístrojov špeciálny náter. Dôležité je, aby digestor esteticky zapadol do kuchyne a ladil s ostatným zariadením. A ideálne miery? Na trhu sú tri základné šírky odsávačov – 60, 90 a 100 cm. To, aký typ digestora si zvolíte, závisí nielen od jeho estetickej a funkčnej stránky, ale aj od dispozičného riešenia vašej kuchyne.

Odsávač šitý na kuchyňu

Aby bol digestor účinný, treba si vybrať taký, ktorý sadne do vašej kuchyne ako šaty šité na mieru. Pre výkon digestora je dôležitá veľkosť miestnosti, ktorú treba vetrať. V praxi to znamená asi toľko: čím je kuchyňa väčšia, tým výkonnejší digestor potrebuje. Vzduch v miestnosti by sa mal vymeniť minimálne desaťkrát, ideálne šestnásťkrát za hodinu. Pritom platí, že čím je kuchyňa menšia, tým väčšia by mala byť výmena vzduchu, a to z jednoduchého dôvodu – vzduch v malej miestnosti sa rýchlejšie nasýti. Panelákovú kuchyňu zvládne digestor s výkonom 300 – 500 m3/h. V otvorených priestoroch (v prípade, že je kuchyňa spojená s obývacou izbou) sa používajú veľmi výkonné odsávače (od 700 m3/h), ktoré za krátky čas dokážu odstrániť z miestnosti pary aj mastnotu.


Aj čistý vzduch má svoj tvar

60989

Na trhu môžete nájsť odsávače s jedným, ale aj s dvoma ventilátormi. Tie sú veľmi silné a účinné. Mnohí by sa domnievali, že taký digestor musí byť hlučný, pretože všeobecne je dosť rozšírený mylný názor, že čím silnejší je výkon, tým je väčší hluk. Ale to je omyl, pretože počet otáčok pri dvojmotorových digestoroch je redukovaný, a preto sú motory extrémne tiché.


Aj čistý vzduch má svoj tvar

61001

Výhodou moderných digestorov je, že ich môžete ovládať dvoma spôsobmi – mechanicky alebo elektronicky. Elektronické modely ponúkajú jednoduché ovládanie na dotyk, ktorým okamžite uvediete prístroj do činnosti. Niektoré modely odsávačov majú zabudované tzv. intervalové vetranie, ktoré sa zapína každú hodinu pri minimálnom výkone; okrem toho si môžete nastaviť aj dĺžku trvania prevádzky digestora. Ďalšou nepopierateľnou výhodou týchto prístrojov je automatický dobeh ventilátora – po skončení varenia prístroj beží približne 10 až 15 minút na prvom výkonovom stupni. Digestor teda nemusíte manuálne vypínať. Aby sa digestor osvedčil ako spoľahlivý lapač pachov, výparov a mastnoty, treba dodržať vzdialenosť medzi ním a sporákom minimálne 65 cm.

Vychutnajte si ticho


Aj čistý vzduch má svoj tvar

60990

Pekná tvárička a dobrý výkon – to nie je všetko, pri digestoroch je veľmi dôležitá aj hlučnosť prístroja. Napriek tomu, že moderné odsávače majú veľmi silné motory (niekedy aj dva) s veľkým sacím účinkom, sú pomerne nehlučné, a to najmä vďaka špeciálnej akustickej technológii, ktorá sa stará o to, že pri zapnutí digestora sa vaša kuchyňa dočasne nepremení na štartovaciu rampu pripravenú odpáliť raketový modul. Bezpečný, ale najmä tichý chod zabezpečuje špeciálny materiál, ktorý sa nachádza vo vnútornom priestore prístroja a ktorý tlmí hluk. Na zníženie hlučnosti slúži aj tzv. externý ventilátor, ktorý sa montuje do steny (na jej vonkajšiu stranu) alebo na strechu, ale s týmto riešením treba počítať už pri plánovaní kuchyne. Kvalitné prístroje majú tri až päť výkonových stupňov, lepšie modely majú aj funkciu intenzívneho odvetrávania.
 


Aj čistý vzduch má svoj tvar

60988


Aj čistý vzduch má svoj tvar

60998

Ak sa rozhodnete pre výsuvný alebo výklopný zabudovateľný odsávač pár, nezabudnite, že niektoré typy prístrojov využijú hornú skrinku na umiestnenie motora, takže pre koreničky či dózy si pohľadajte iné miesto. (Miele) Nástenný dekoračný odsávač pár Miele DA 289 určený len na prevádzku s odťahom vzduchu je široký 90 cm a predáva sa v kombinácii antikoro – sklo. Je vhodný na umiestnenie medzi dve horné skrinky alebo voľne na stenu. Obsluhu uľahčujú mikrospínače so svetelnými kontrolkami na zapnutie a vypnutie a počítadlo prevádzkových hodín indikujúce nasýtenie filtrov. Digestor má tri stupne výkonu plus jeden intenzívny. O osvetlenie sa starajú štyri halogénové lampy s výkonom 10 W. Predajná cena je 67190 Sk, Miele.

Posvieťte si na jedlo

Osvetlenie v kuchyni je dôležité – jednak aby ste sa nepokrájali vedno s cibuľou a jednak preto, aby pripravovaný pokrm pri varení mal ten správny odtieň. Vďaka halogénovým lampám (väčšinou postačia dve až štyri žiarivky) zabudovaným priamo do krytu vám digestor posvieti na celú varnú plochu. Pri niektorých drahších typoch si môžete meniť intenzitu svetla podľa individuálnych požiadaviek.
 


Aj čistý vzduch má svoj tvar

60997


Aj čistý vzduch má svoj tvar

60993

Priestorový odsávač pár Elica Menhir so sacím výkonom 1200 m3/h má hlučnosť iba 43 dB. Štyri halogénové svetlá s výkonom 20 W sa postarajú o svetelnú atmosféru nad varným priestorom. Jednoduché ovládanie dopĺňajú svetelné kontrolky. Digestor, ktorého dizajn nesie meno David Lewis a ktorý nielen ergonomicky, ale aj esteticky zapadne do vašej kuchyne, si môžete kúpiť za 34690 Sk, predáva Raval plus. Rohový odsávač pár Elica Hydra Angolo má sací výkon 1000 m3/h a hlučnosť iba 65 dB. Štyri halogénové lampy s výkonom 20 W sa postarajú o dokonalé osvetlenie varnej plochy. Predajná cena je 24990 Sk, predáva Raval plus.


Aj čistý vzduch má svoj tvar

60999

Odťah verzus recirkulácia

Odsávač sa umiestňuje nad varnú plochu. Môže byť napojený na odvetrávaciu šachtu alebo recirkuluje vzduch pomocou aktívnych uhlíkových filtrov. Digestor s odsávaním sa požíva vtedy, keď ho nemožno napojiť na odťah (ak to riešenie kuchyne nedovoľuje – napríklad keď nechcete ťahať odvádzacie potrubie k šachte). Dômyselným riešením pri odťahových digestoroch je spätná klapka, ktorá zabraňuje prenikaniu studeného vzduchu z odvetrávacej šachty do kuchyne. Pri týchto typoch sa vyhnite zbytočným ohybom v odťahovom potrubí alebo šachte – každý jeden vás bude stáť 15 percent z výkonu. Nemenej dôležitý faktor dobrého odsávania je aj použitý materiál odťahového potrubia – ideálny je hladký povrch – a priemer (čím silnejší motor, tým by mal byť priemer väčší), optimálnym riešením je potrubie s priemerom 150 mm.


Aj čistý vzduch má svoj tvar

61006

Digestory s recirkulačným systémom čistenia vzduchu sú určené do tých typov kuchýň, kde nemožno odvádzať výpary z miestnosti odsávacou šachtou. Tento systém sa skladá z aktívnych uhlíkových filtrov, ktoré zachytávajú paru, pachy a čiastočky prachu a tuku a späť do miestnosti vypúšťajú vyčistený vzduch. Uhlíkový filter sa odporúča vymieňať každých šesť mesiacov, prípadne raz za rok (pri menšej intenzite varenia).

Aby sa pri odťahovom systéme vetrania nezanášal ventilátor a odsávacie potrubie alebo šachta, mal by mať digestor aj tukový kovový filter. Je veľmi praktický – jednoduchý spôsob uchytenia zjednodušuje manipuláciu a navyše je vhodný aj do umývačky riadu.


Aj čistý vzduch má svoj tvar

61003

Pri moderných digestoroch si nemusíte značiť do kalendára dátum jeho najbližšieho čistenia, na to slúžia svetelné ukazovatele. Títo malí pomocníci vám pri zanesení tukového alebo uhlíkového filtra (pri cirkulácii) budú signalizovať pomocou blikajúcich diód, že nastal ten správny čas na vyčistenie, prípadne výmenu filtrov. Aj keď výrobcovia uvádzajú určité časové rozpätie, po ktorého uplynutí treba vymeniť filter, veľa závisí aj od toho, ako často digestor používate. Ak nie ste profesionálny šéfkuchár vo vychýrenej reštaurácii, odsávač pár vo vašej domácnosti si postačí s filtrami o niečo dlhšie, ako uvádzajú výrobcovia. Napriek svetelným indikátorom nezabudnite, že najlepším ukazovateľom výmeny je váš nos.

Otázka teda znie: Odťah alebo recirkuláciu? Ak môžete odsávacie potrubie bez problémov vyviesť na vonkajšiu stenu alebo do odťahovej šachty a nemusíte sa prekopávať cez celú kuchyňu, urobte to. Naopak, v prípade, že by ste mali viesť potrubie nielen cez kuchyňu, ale aj cez kúpeľňu či WC, zvoľte si radšej recirkuláciu. A ešte jedna rada na záver: Pri kúpe nového digestora sa nespoliehajte na nízke ceny neznámych značiek, mohlo by sa totiž stať, že by ste zbytočne hľadali záručný či pozáručný servis v prípade, keď sa prístroj pokazí.
 

Rady z praxe:

  • Digestor (s odsávaním) zapnite približne päť až desať minút pred varením – vznikne tak podtlak, ktorý pomáha rýchlejšiemu odťahu.
  • Ideálne je, keď je odsávač širší ako varná doska. Ak vám to priestor dovoľuje, zvoľte napríklad nad 60-centimetrovú varnú dosku prístroj široký 90 cm.
  • Ak digestor nefunguje tak, ako má, nezľaknite sa. Dôvod môže byť prostý – buď nie je zapojený napájací kábel, alebo jednoducho nie je v zástrčke elektrický prúd. Ak odsávač nedostatočne odsáva, treba vymeniť alebo vyčistiť filter (pravdepodobne je nasiaknutý olejom). Príčinou môže byť aj zablokovaný odvod (platí to pre digestory s odsávacou šachtou).
  • Ak máte v kuchyni digestor s odťahom, všetky dvere aj okná v jeho blízkosti by mali byť počas varenia zatvorené, aby nedošlo k tzv. priečnemu prúdeniu vzduchu (prievan môže paru aj s mastnotou síce odtiahnuť, ale zatiaľ čo para po sebe nezanechá stopy, tukové čiastočky sa môžu zachytiť na stene či kuchynskom nábytku. Čistý vzduch by však mal prúdiť do kuchyne, ale nie pomocou prievanu! Vhodným riešením môže byť aj vetracia mriežka umiestnená v hornej časti dverí (nie dolu, pretože výpary nemajú tendenciu sústreďovať sa pri podlahe, ale tesne pod stropom!).
  • Nezabudnite starostlivo meniť a čistiť filtre, najmä tukové – tie totiž pri prehriatí môžu vzplanúť, a to aj napriek tomu, že sú vyrobené z kovu. Aj preto pod digestorom nikdy neflambujte!
Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: digestor domáci pomocníci odsávač pár
Zdieľať článok

Diskusia