Podkrovie nie je len krov (1. časť)
Vo vnútornom prostredí podkrovia vizuálne a pocitovo vnímame nielen zošikmené časti, ale aj zvislé konštrukcie, a to obvodové nosné steny (nadmurovky), vnútorné deliace steny, resp. ich polohu a výšku, a ich povrchové úpravy. Dôležitá je aj finálna úprava podláh, ktorá tiež prispieva k pohode bývania. Druhovosť povrchových úprav v podkroví sa nelíši od povrchových úprav v inom podlaží.
{BRC}
Strop a podlaha v podkroví
V novostavbe s podkrovím by mala byť podlaha na poslednom strope domu realizovaná ako plávajúca, teda v kontakte so zvislými stenami pružne oddelená a olištovaná, s celoplošne položenou podlahovou zvukovou izoláciou, napríklad z minerálnych vláken, ktorá chráni nižšie podlažie proti prenikaniu krokového hluku z podkrovia. V prípade dodatočne vybudovaného podkrovia nad jestvujúcimi bytmi je spomínaná úprava ešte dôležitejšia, pretože pôvodní obyvatelia neboli zvyknutí na krokový hluk a iný ruch z podkrovia. V obidvoch prípadoch je vhodné, aby nášľapné vrstvy podlahy boli od podkladu pružne oddelené.
Obvodové nosné steny a nadmurovkyV novovybudovanom podkroví je vhodné navrhnúť nadmurovku tak, aby bol zlom strechy vo výške asi 1 100 mm nad úrovňou podlahy zo strany interiéru. Ak to architektonické riešenie podkrovného podlažia nedovoľuje a nadmurovka je nižšia, možno vytvoriť z vnútornej strany zateplenú sadrokartónovú stenu, osadenú v určitej vzdialenosti od nízkej nadmurovky, a to v mieste, kde už je svetlá výška väčšia. Priestor s minimálnou svetlou výškou od 0 do 1 100 mm však môže zostať aj voľný alebo sa dá zariadiť skrinkovým nábytkom.
Pri budovaní nadstavby nad jestvujúcim objektom sa môže odstrániť pôvodná poškodená atika plochej strechy a vytvorí sa nová tehlová, pórobetónová alebo stužujúca železobetónová, celoplošne zateplená nadmurovka. Pri dome s povalou je vhodné, ak to statický posudok vyžaduje, pôvodnú nadmurovku stužiť prídavnou vnútornou železobetónovou úpravou, spojenou v prípade potreby s dodatočne realizovanou stropnou železobetónovou doskou. Najvhodnejšie je zatepliť celé priečelie, pričom sa zateplia všetky zvislé, obvodové časti podkrovia.
V priestore budúcej kúpeľne s takmer nulovou nadmurovkou a so sadrokartónovým obkladom celého podhľadu sa pomocou nosného roštu vytvoria nadmurovky. Sú to akési inštalačné steny, za ktorými sú všetky inštalácie a rozvody k zariaďovacím predmetom v kúpeľni a ktoré pomáhajú pri obvode dosiahnuť určitú, aspoň minimálnu svetlú výšku. | |
V ďalšej etape sa obložia sadrokartónom, omietnu alebo obložia. Po osadení umývadiel, záchodu, vane, bidetu a vodovodných batérií a ich pripojení na vodovodné a inštalačné rozvody môže kúpeľňa začať plniť svoju funkciu. |