Chatu postavili aj napriek nízkemu rozpočtu a obmedzeniam CHKO. Ako sa im to podarilo?
Navrhnúť stavbu v chránenej krajinnej oblasti CHKO je samo o sebe veľkou výzvou. Pri návrhu chatky v šumavskej krajine neďaleko juhočeského Vimperku zápasili architektky aj s ďalšou výzvou. Ňou bol nízky rozpočet v sume 2 300 000 českých korún, teda približne 90 000 eur. Výsledok vás prekvapí!
Architektka Markéta Bromová otvorene priznáva, že najväčšou výzvou pre ňu bolo práve finančné obmedzenie: „To ovplyvnilo predovšetkým dimenzie hlavného konštrukčného systému, ale aj vnútorné a vonkajšie materiály a ich spracovanie. Pri predbežných prepočtoch zastavaného priestoru a úžitkovej plochy bolo vopred jasné, že ak máme rozpočet dodržať, bude potrebné buď ubrať z požiadaviek klientov alebo skúsiť aplikovať na dom také princípy, ktoré by stavbu nepredražovali.
Prvým je šírka domu. Tá vychádza z optimálnej dimenzie krokvy pri dodržaní predpísaného sklonu strechy. Na šírku domu zase nadväzuje pomerovo dĺžka domu, ktorá je stanovená regulatívmi CHKO. Z tohto základného uvažovania vyšiel pôdorys 5,5 x 13 m.“
Na čom sa podarilo ušetriť?
Ďalšia optimalizácia nákladov sa týkala sklenených výplní. Namiesto samonosného portálového okna s veľkými sklenenými tabuľami sme navrhli úzke okná tak, aby bolo možné medzi ne umiestniť nosné prvky.
„Jedným faktorom bolo rozhodnutie, že niektoré okná budú otvárateľné a iné môžu byť v pevnom ráme. Rozmiestnenie jednotlivých funkcií v interiéri je navrhnuté tak, aby sme minimalizovali dĺžku rozvodov, ale aby pritom nebol obmedzený komfort užívateľov,“ upresňuje hlavná architektka.
Dôležitá optimalizácia rozpočtu sa týkala aj formátu a spôsobu obkladania fasády. Ako môžete vidieť, fasáda je z opaľovaných hranolčekov, ktoré majú medzi sebou podobne širokú medzeru ako je ich šírka. Pod nimi je čierna fólia. Prečo takéto riešenie? Neuveríte, ale práve takto sa podarilo ušetriť približne tretinu obkladového materiálu.
Zvonku čierna, zvnútra svetlá
Napriek všetkým obmedzeniam je výsledkom veľmi sympatická chatka, ktorá akoby v tomto prostredí bola odjakživa. Skromná, prirodzená, ale pohodlná. Zvonku čierna, zvnútra svetlá vďaka lazurovanej brezovej preglejke.
Regulatívy CHKO určili tvar a orientáciu chatky na pozemku, rovnako aj sedlovú strechu. Všetky doplnkové priestory (sklad, predsieň) architektka z úsporných dôvodov presunula mimo hlavnej hmoty domu – sú z nich prístavby, ktoré CHKO povoľuje.
Tri trakty a využitie podkrovia
Aj neveľký priestor, ak ho využijete efektívne, môže vytvoriť absolútny komfort. Obdĺžnikový pôdorys má tri trakty, ktoré prepájajú posuvné dvere – keď ich otvoríte, vidíte skrz celý dom. V prvom trakte je detská izba, ktorá využíva podkrovie ako herňu a priestor pre dočasné prespanie. V centrálnom trakte nájdete kuchyňu s jedálenským stolom a obytným priestorom s otvoreným krovom. V treťom trakte je spálňa rodičov. Z hlavnej miestnosti vedú dvere do kúpeľne. Je tu tiež rebrík do podkrovia, pretože aj nad rodičovskou spálňou je miesto na dočasné prespanie. Juhovýchodná orientácia okien ponúka krásne výhľady do okolitej prírody.
Chatka Šumava
Architektonický ateliér: MBA
Autor: Markéta Bromová
Spolupráca: Zuzana Kosková
Lokalita: Šumava, ČR
Úžitková plocha: 70 m²
Zastavaná plocha: 84 m²
Realizácia: 2018 až 2019
Sabína Zavarská
Foto: Veronika Raffajová